Nawożenie kapusty - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Kapusta to jedno z popularniejszych warzyw w naszym kraju, które występuje w wielu różnych odmianach. Kapusta biała, modra, pekińska czy włoska to tylko niektóre z nich. Warzywo to znajduje szerokie zastosowanie w kuchni - może być bowiem spożywana na wiele sposobów, np. jako surówka, kiszona, gotowana, duszona czy zapiekana. Kapusta jest także składnikiem wielu tradycyjnych potraw, takich jak bigos, gołąbki czy kapuśniak. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jej uprawę we własnym ogrodzie. Aby jednak móc cieszyć się satysfakcjonującym plonem warto zadbać o naturalne nawożenie kapusty, które jest bardzo ważnym elementem uprawy tego warzywa. Jak powinno wyglądać? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Kiedy nawozić kapustę?

Nawożenie kapusty jest kluczowym czynnikiem wpływającym na plon i jakość tego warzywa. Kapusta należy do roślin o dużych wymaganiach pokarmowych, dlatego potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych takich jak azot, fosfor i potas. Kluczowe znaczenie ma nie tylko wybór odpowiednich nawozów ale również przestrzeganie terminów nawożenia. Zasadniczo nawożenie kapusty można podzielić na trzy etapy: nawożenie przed sadzeniem, nawożenie po posadzeniu i nawożenie dolistne. Nawożenie przed sadzeniem polega na wprowadzeniu do gleby nawozów organicznych i mineralnych, które poprawią jej strukturę, żyzność i pH.

W przypadku nawozów organicznych przeprowadzamy nawożenie jesienią, zaś nawozy mineralne stosujemy wczesną wiosną. Następnie przeprowadzamy nawożenie po posadzeniu, które  polega na dostarczaniu roślinom składników odżywczych w trakcie ich wzrostu, co wpływa na tworzenie się główek. Nawożenie dolistne jest wsparciem na dalszym etapie wzrostu rośliny, które stosuje się doraźnie w przypadku sytuacji stresowych dla roślin, takich jak susza, choroby lub niedobory składników odżywczych.

  Jak zasadzić i wyhodować ananasa? Poradnik hodowli ananasa krok po kroku

Jak nawozić kapustę?

To w jaki sposób nawozimy kapustę powinno być uzależnione od tego, z jakiego rodzaju nawozu korzystamy. Naturalne nawożenie kapusty a więc np. nawożenie kapusty obornikiem wymaga wymieszania go z glebą jesienią. Wówczas obornik lub kompost może rozłożyć się i poprawić skład i strukturę gleby bez zbyt agresywnego działania na roślinę. Nawożenie obornikiem granulowanym lub nawozami mineralnymi przeprowadzamy wiosną poprzez sypanie niewielkiej ilości nawozu na podłożę w pobliżu kapusty a następnie podlaniu rośliny.

Pozwala to składnikom odżywczym szybciej i skuteczniej wsiąknąć w glebę. Jeśli zaś chodzi o nawozy płynne oraz nawożenie dolistne - przeznaczony do tego preparat należy rozcieńczyć z wodą w określonych przez producenta proporcjach. Pamiętajmy o tym, by nie przekraczać zalecanej dawki nawozu.

Czym nawozić kapustę?

Wybór odpowiednich mieszanek nawozów ma bardzo duży wpływ na zdrowy rozwój kapusty. Poza nawozem organicznym, który warto zastosować jesienią warto zastanowić się także nad stosowaniem nawozów mineralnych. Naturalne nawożenie kapusty ma bowiem sporo zalet, jednocześnie jednak nie daje nam możliwości ustalenia stałych i pewnych proporcji makro i mikroelementów. Dlatego też warto zastanowić się nad tym czym nawozić kapustę.

W początkowej fazie wzrostu kluczowe znaczenie ma azot, który odpowiedzialny jest za rozwój zielonych części rośliny. W tym etapie możemy więc zdecydować się na nawożenie kapusty siarczanem amonu, który stanowi dobre źródło tego pierwiastka. W okresie wzrostu, gdy kapusta ma od 6 do 12 liści należy dostarczyć roślinom również innych pierwiastków. Wśród nich wymienić możemy:

  • fosfor: niezbędny dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego,
  • potas: niezbędny dla regulacji gospodarki wodnej roślin oraz dla odporności na suszę, mróz i choroby,
  • wapń: wykorzystywany do budowy ścian komórkowych, a także dla stabilizacji pH gleby,
  • magnez: niezbędny dla syntezy chlorofilu, a także dla aktywacji wielu enzymów.
  Kiedy i jak sadzić truskawki? Kiedy jest najlepsza pora?

Warto więc poszukiwać nawozów wieloskładnikowych o takim właśnie składzie.

kapusta

Jak często nawozić kapustę?

Jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia kapusty zasady są dość proste - nawozami organicznymi wzbogacamy ziemię jednorazowo - jesienią lub wiosną. Nawożenie dolistne stosujemy gdy zauważymy, że nasze uprawy cierpią z powodu niedoborów (np. pojawiają się plamy na liściach). Jeśli zaś chodzi o wieloskładnikowe nawozy mineralne - stosujemy je przez całą wiosnę w dwutygodniowych odstępach.

Nawożenie kapusty wiosną

Wiosna to niezwykle ważny czas dla rozwoju kapusty, dlatego też warto zadbać o odpowiednie nawożenie swojej uprawy. Jeśli nie zastosowaliśmy nawozów organicznych jesienią, można je podać wiosną, przed sadzeniem rozsady. Najczęściej stosowanym nawozem organicznym jest obornik, który poprawia strukturę i żyzność gleby, a także dostarcza składniki pokarmowe, zwłaszcza azot, fosfor, potas i wapń. Przed sadzeniem możemy zastosować również wieloskładnikowe nawozy mineralne. Po posadzeniu rozsady należy kontynuować nawożenie kapusty, dostarczając jej składniki pokarmowe w trakcie jej wzrostu. Zaleca się, aby nawozić kapustę co dwa tygodnie zrównoważonym nawozem, aż do momentu, gdy przestanie wypuszczać główki

Nawożenie kapusty zimą

Wiele początkujących ogrodników zastanawia się, czy nawożenie kapusty zimą jest niezbędne. Wynika to z błędnych informacji, jakie możemy znaleźć w sieci. Warto więc przypomnieć, że kapusta jest rośliną jednoroczną. Po zabraniu główek należy więc usunąć korzenie rośliny i przygotować grunt pod zasiew w kolejnym roku. Nie musimy więc martwić się o dostarczanie roślinom składników odżywczych w czasie zimowych miesięcy.