Nawożenie róż - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Róże należą do jednych z najpiękniejszych kwiatów, które zdobią nasze ogrody. Nie bez powodu róża uważana jest za kwiat szlachetny, niemal królewski. Niestety, nie da się ukryć, że pielęgnacja róż może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w tej materii. Jednym z bardzo ważnych elementów, o których nie możemy zapomnieć jest nawożenie tych wspaniałych krzewów. Warto wiedzieć nie tylko o tym, kiedy nawozić róże, ale również w jaki sposób robić to, by było to jak najbardziej korzystne dla roślin. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat nawożenia róż.

Najlepszy czas na nawożenie róż

Każda osoba, która zaczyna uprawę róż powinna wiedzieć, że ich odpowiednie nawożenie jest niezbędne dla osiągnięcia dużej ilości pięknych kwiatów, ale również dla kondycji rośliny. Warto jednak mieć świadomość, że częstotliwość nawożenia róż powinna zależeć od rodzaju nawozu, który stosujemy. Przykładowo, nawożenie róż obornikiem przeprowadzamy co 2-3 lata, zaś stosowanie nawozów organicznych takich jak kompost czy syntetycznych w formie granulatu wymaga znacznie częstszego powtarzania. Zazwyczaj są to trzy terminy nawożenia róż, które zapewniają im optymalny dostęp do składników odżywczych. Pierwszy z nich to wczesna wiosna, drugi - lato a więc czas kwitnienia, zaś trzeci to jesień. Nawożenie jesienią ma przygotować i wzmocnić róże przed zimą.

Sprawdzone nawozy dla róż

W dzisiejszych czasach możemy korzystać z różnorodnych nawozów dla róż. Pierwszym z nich jest naturalny obornik. Pozwala poprawić strukturę gleby, tworzy dobre warunki dla mikroorganizmów, które sprzyjają różom a jednocześnie jest źródłem cennych składników odżywczych i mineralnych. Obornik powinien być kompostowany, ponieważ w przeciwnym razie może poparzyć rośliny. Możemy również skorzystać z obornika granulowanego oraz innych nawozów organicznych.

  Bez (lilak pospolity) - jak i kiedy sadzić?

Drugim rodzajem nawozów, są nawozy mineralne, takie jak siarczan amonu. Dostępne są one w różnej formie - przede wszystkim szybko rozpuszczalnych granulatów oraz nawozów o długim czasie uwalniania. Nawożenie róż siarczanem amonu może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że produkt wzbogacony został także o fosfor i potas. Prawidłowa proporcja azotu (N), fosforu (P) i potasu (K), powinna wynosić 2:1:3.

W jaki sposób nawozić róże?

Sposób nawożenia róż jest uzależniony od tego, z jakiego rodzaju nawozu korzystamy. W przypadku obornika należy zadbać o to, by był on kompostowany przez minimum 6 miesięcy. Dzięki temu nie będzie zbyt agresywnym nawozem, który mógłby uszkodzić system korzeniowy. Tak przygotowany obornik mieszamy z glebą, w której zamierzamy posadzić róże. Możemy również skorzystać z naturalnego granulatu. Nawożenie róż obornikiem granulowanym powinno przebiegać podobnie do nawożenia produktami syntetycznymi w formie granulatu. Podsypujemy krzewy róż ilością nawozu, którą wskazał producent a następnie obficie podlewamy.

Dzięki temu nawóz rozpuszcza się i jest w stanie wniknąć w glebę, z której róże pobierają niezbędne składniki odżywcze i mineralne. Istnieją również nawozy płynne - w formie koncentratu, który rozcieńczamy z wodą. Jedne z nich stosuje się do podlewania, drugie zaś (najczęściej wykorzystywane w przypadku chorób liści) w formie oprysków. Niezależnie od rodzaju nawozu zawsze należy przestrzegać dawki wskazanej na opakowaniu przez producenta. Większa ilość nawozu wcale nie wpłynie pozytywnie na skuteczność działania produktu, a może okazać się szkodliwa dla roślin.

roze

Częstotliwość nawożenia róż

To jak często powinny być nawożone róże zależy od tego, jaki rodzaj nawozu wybraliśmy. W przypadku obornika róż nie należy nawozić w ten sposób częściej niż co 2-3 lata. Jeśli wybieramy kompost lub mineralne nawozy syntetyczne powinniśmy stosować je 3 razy do roku. Zabieg nawożenia możemy powtarzać wiosną, latem i jesienią w odstępie kilku dni. Jeśli zaś mamy do czynienia z produktem o przedłużonym czasie uwalniania - wówczas stosujemy go wczesną wiosną oraz późnym latem.

  Jaka ziemia do draceny jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

Nawożenie róż wiosną

Wiosna to bardzo ważny okres dla każdego rodzaju roślin, w tym również dla róż. To nie tylko czas najbardziej intensywnego wzrostu ale również regeneracji po trudnych, zimowych miesiącach. Dlatego też nawożenie róż wiosną powinno mieć miejsce każdego roku. Optymalnym czasem na nawożenie róż jest koniec marca. Wówczas należy stosować kompost, nawozy organiczne lub nawozy syntetyczne o długim uwalnianiu składników odżywczych.

Czy zimą należy nawozić róże?

Podobnie jak w przypadku innych krzewów ozdobnych w naszym klimacie tak również w przypadku róż okres wegetacyjny kończy się jesienią. Oznacza to, że zimą roślina “zamiera” do minimum ograniczając swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze i mineralne. Dlatego też nawożenie róż zimą nie jest konieczne i praktycznie nikt kto uprawia te piękne kwiaty go nie stosuje. O wiele ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie róż do zimy, a więc stosowanie nawozów jesienią oraz wykonanie ochrony przed mrozem np. ze słomy i agrowłókniny.