Poradnik ogrodnika: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Dbając o swój ogród warto zwracać uwagę na newralgiczne elementy, które mogą mieć wpływ na to, jak się prezentuje. Jednym z miejsc, które nie powinno umknąć naszej uwadze jest miejsce przy ogrodzeniu. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że przestrzeń tę warto jest obsadzić roślinami. W zależności od tego, jakie gatunki wybierzemy mogą one stanowić ozdobę naszej posesji lub też chronić nas przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Umiejętnie dobrana rabata przy ogrodzeniu może całkowicie zmienić wygląd ogrodu i nadać mu charakteru. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który odpowie na pytanie: co warto posadzić wzdłuż ogrodzenia i dlaczego warto to zrobić.

Nasadzenia wzdłuż ogrodzenia nie tylko spełniają praktyczne funkcje, ale również mają istotne znaczenie estetyczne, wpływając znacząco na wygląd ogrodu. Cel takich nasadzeń może być różnorodny - od zapewnienia prywatności po stworzenie przyjaznej atmosfery. Warto więc zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć. Miejsce przy ogrodzeniu może stanowić przestrzeń do wyrażenia swojej kreatywności. Wybierając odpowiednie gatunki roślin, możesz uzyskać efekt harmonii kolorystycznej lub wykorzystać różnorodność roślin. Posadzenie kwitnących krzewów, ozdobnych traw, czy roślin pnących sprawi, że twoje ogrodzenie będzie pełniło nie tylko funkcję praktyczną, ale także stanie się atrakcyjne wizualnie.

Planowanie i aranżacje

Planowanie i aranżacja ogrodu wzdłuż ogrodzenia może wydawać się wyzwaniem, jest to jednak proces, który może dać nam wiele satysfakcji. Jego kluczowym elementem jest oczywiście wybór odpowiednich roślin. Na pytanie “co posadzić przy ogrodzeniu” nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem będzie rabata pełna kolorowych kwiatów, dla innych zaś wysokie krzewy lub iglaki, które poza funkcją ozdobną będą również strzegły naszej prywatności.

Wybór roślin ma istotne znaczenie. Pamiętaj o zróżnicowaniu gatunków, aby uzyskać interesującą mieszankę kolorów, kształtów i tekstur. Kwitnące krzewy, takie jak hortensje czy lilaki, mogą dodać uroku twojej posesji, ozdobne trawy nadadzą ogrodowi lekkości i elegancji, zaś pnącza, takie jak powojniki czy winorośle, mogą pięknie zdobić ogrodzenie, tworząc naturalną zasłonę. Ciekawym pomysłem na nasadzenia wzdłuż ogrodzenia jest wykorzystanie roślin o różnych wysokościach. Wykorzystaj wyższe krzewy lub iglaki jako tło dla niższych, bardziej ozdobnych roślin. Część osób wykorzystuje przestrzeń przy ogrodzeniu do eksperymentowania z różnymi aranżacjami dzieląc ją na sekcje. Jeden odcinek to rabaty kwiatowe, inny ogród ziołowy, kolejny zaś zachwyca pięknymi ozdobnymi trawami lub krzewami. Słowem, wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni oraz tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

  Nawożenie hortensji - czym i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

rośliny przy ogrodzeniu

Różnorodność roślin przy ogrodzeniu

Większość osób, które planują ogród przy ogrodzeniu wybiera stosunkowo wysokie rośliny - drzewka, krzewy i iglaki. Nie ma w tym nic dziwnego. One najlepiej łączą ze sobą funkcję ozdobną z zapewnieniem prywatności. Istnieje wiele gatunków, które możemy wykorzystać do nasadzeń przy ogrodzeniu. Jeśli chodzi o krzewy, wśród roślin, które doskonale sprawdza się w tej roli wymienić możemy:

 • Berberys: to krzew o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Charakterystyczne są również jego czerwone owoce. Występuje w różnych odmianach, które charakteryzują się różnorodną kolorystyką liści - od zieleni do koloru bordo.:
 • Czarny bez: to krzew o efektownych, dużych kwiatach i ciemnofioletowych owocach. Jego liście są ozdobne, a w okresie kwitnienia przyciąga liczne owady, wspierając ekosystem ogrodu.
 • Hortensje: to popularne krzewy o pięknych kwiatach, które mogą zmieniać kolor w zależności od pH gleby.
 • Śnieguliczka japońska: to krzew o ozdobnych, białych owocach, które pojawiają jesienią. Jest to roślina, która dobrze daje sobie radę nawet na niezbyt żyznych glebach.
 • Jaśminowiec: to krzew o pachnących, białych kwiatach, które pojawiają się latem. Jego intensywny zapach jest bardzo przyjemny, sprzyja relaksowi oraz uspokaja.
 • Różanecznik: to krzew o wyjątkowo pięknych kwiatach, dostępny w wielu odmianach o różnych kolorach i rozmiarach.

Kolejnym rodzajem roślin, na które możemy zdecydować się planując przestrzeń wzdłuż ogrodzenia są drzewka. Wydawać by się mogło, że drzewa przy ogrodzeniu mogą być problematyczne, ze względu na swoje rozmiary, jednak to nie prawda. Wystarczy zdecydować się na gatunki niskopienne, które dodatkowo możemy przycinać jesienią i wczesną wiosną. Jeśli chodzi o drzewka wzdłuż ogrodzenia najlepszym wyborem są drzewka owocowe, które dodatkowo pozwolą nam cieszyć się pysznym smakiem owoców w sezonie letnim. Mowa tu chociażby o wiśniach, czereśniach, niskich gatunkach jabłoni czy brzoskwini.

Kolejnym, często wykorzystywanym pomysłem są iglaki wzdłuż ogrodzenia. Nie ma w tym nic dziwnego. To rośliny, które są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują roślin łatwych w pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wiele odmian pozostaje zielona przez cały rok. Warto wspomnieć także o tym, że iglaki mają bardzo różnorodne formy: od niskich i zwartych gatunków, które idealnie sprawdzą się jako obramowanie ogrodu, po wysokie i gęste drzewa, które stanowią doskonałą osłonę przed wzrokiem sąsiadów.

  Sadzenie fasolki szparagowej - jak i kiedy to robić? Kompleksowy poradnik

Rabaty i ich funkcje

Kolejnym sposobem na aranżację przestrzeni przy ogrodzeniu jest wykonanie rabat, na których posadzimy kwiaty oraz inne rośliny ozdobne.  Rabaty przy płocie pełnią rolę tła dla głównego obszaru ogrodu, stanowiąc jednocześnie element dekoracyjny i osłonowy. Kluczową kwestią dla ich aranżacji jest wybór odpowiednich roślin, które nadadzą rabacie charakteru i wielowymiarowości. Warto wybierać gatunki o zróżnicowanych kształtach, kolorach i terminach kwitnienia co sprawi, że przestrzeń będzie atrakcyjna przez większą część roku. Wśród roślin, które możemy posadzić przy ogrodzeniu by stworzyć efektowną rabatę wymienić możemy:

 • Miskant chiński: to wysoka trawa ozdobna mogąca stanowić tło dla innych gatunków. Nadaje rabacie lekkości i eleganckiego charakteru.
 • Róże: klasyczny wybór, idealnie sprawdzi się w przypadku ogrodów eleganckich i nowoczesnych.
 • Wrzosy: to niskie rośliny wielosezonowe, które kwitną jesienią. Występują w różnych odmianach, ich kwiaty mogą mieć białą, różową lub fioletową barwę.
 • Irysy: to byliny o kwiatach o różnych kształtach i kolorach, które dodają rabacie subtelności i elegancji.
 • Goździki ogrodowe: to niskie byliny o pięknych, pierzastych kwiatach oraz bardzo przyjemnym zapachu.
 • Stokrotki: to niskie byliny kwitnące wczesną wiosną, które dodają rabacie uroku i lekkości.

Warto wspomnieć, że to tylko niektóre z roślin, które możemy posadzić na rabacie przy ogrodzeniu. Decydując o tym, jakie gatunki wybierzemy warto zapoznać się z ich potrzebami dotyczącymi gleby, stanowiska oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Praktyczne wskazówki

Decydując się na rośliny wzdłuż ogrodu często poszukujemy rozwiązań, których pielęgnacja nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Jest to istotne szczególnie dla początkujących ogrodników. Jeśli chodzi o rośliny, które nie są wymagające a przy tym doskonale sprawdzą się jako ochrona przed wścibskimi spojrzeniami innych osób - iglaki i cyprysiki doskonale sprawdzą się w tej roli. To rośliny, które doskonale radzą sobie w każdym rodzaju gleby. Wymagają jedynie umiarkowanego podlewania oraz przycinania wczesną wiosną lub jesienią. Jeśli chodzi o rośliny typowo dekoracyjne, w przypadku ogrodu przy płocie warto postawić na byliny. To rośliny wieloletnie, które również nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Niezależnie od tego, na jakie gatunki roślin się zdecydujemy warto zapoznać się z ich potrzebami. Każdy gatunek potrzebuje innego stanowiska - niektóre z roślin dobrze czują się w pełnym słońcu, podczas gdy inne preferują półcień. Musimy również wiedzieć jak często je podlewać oraz prawidłowo nawozić. Tylko znając wymagania roślin jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Co więcej, znając wymagania poszczególnych gatunków jesteśmy w stanie tak zaaranżować przestrzeń, by gatunki mające zbliżone potrzeby znajdowały się blisko siebie co ułatwi wykonywanie prac ogrodowych.

  Kiedy i jak sadzić rzodkiewkę? Sadzenie rzodkiewki w różnych miejscach

 

Podsumowując, wiele osób nie docenia przestrzeni przy ogrodzeniu i jej roli w tworzeniu wyjątkowej atmosfery w ogrodzie. Tymczasem nasadzenia przy ogrodzeniu mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę jak również pomagać nam w ochronie twojej prywatności. Warto więc zastanowić się co posadzić przy ogrodzeniu, zainspirować się pomysłami, które możemy znaleźć w sieci i eksperymentować z nimi w celu stworzenia własnych, unikalnych aranżacji.