Wśród roślin ogrodowych, które cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością rozchodniki zajmują bardzo mocną pozycję. Te należące do sukulentów rośliny wyróżniają się nie tylko pięknymi kwiatami ale również grubymi połyskliwymi liśćmi. Znajdują szerokie zastosowanie zdobiąc skalniaki, rabaty, ogrody dachowe czy inne poletka z roślinnością. Nie ma w tym nic dziwnego, są bardzo wdzięczne a ich uprawa stosunkowo prosta. Mimo wszystko, jak w przypadku każdej innej rośliny warto wiedzieć kiedy sadzić rozchodniki oraz jak robić to w prawidłowy sposób. Dlatego też w naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, dzięki którym uzyskanie idealnych efektów uprawy będzie łatwiejsze niż myślisz.
Sadzenie rozchodników – kiedy to robić?
Każda roślina, a więc również tak odporna jak sukulenty ma swój okres wegetatywny, który powinniśmy brać pod uwagę by dobrze zadomowiła się w nowym miejscu. Dlatego też zacznijmy od odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań a więc kiedy sadzić rozchodniki. Rozsadniki dostępne są w dwóch formach – wykształconej idealnie nadającej się pod uprawę doniczkową np. w domu lub na balkonie lub w formie korzenia z pojedynczymi pędami, który najczęściej sadzimy do gleby. O ile kwitnący rozsadnik z powodzeniem możemy przesadzić do doniczki w każdej chwili, o ile zapewnimy mu odpowiednią temperaturę o tyle sadzonki tej rośliny należy sadzić wiosną by miała dość czasu na rozmnożenie się, ukorzenienie oraz aklimatyzację. Jest to roślina bardzo odporna, dlatego też, nawet jeśli sadzonki wyglądają niepozornie warto sadzić je w co najmniej kilkunasto metrowych odstępach, ponieważ bardzo szybko rozwiną się i stworzą piękny, spójny ukwiecony dywan.
Jak sadzić rozchodniki?
Wiemy już kiedy sadzić rozchodniki, wciąż jednak nie wiemy zbyt wiele na temat ich potrzeb dotyczących gleby i stanowiska. Przybliżmy więc teraz kwestię jak sadzić rozchodniki by miały optymalne warunki do wzrostu. Poruszmy kwestię stanowiska, gleby oraz późniejszej pielęgnacji.
Zacznijmy od stanowiska, jakiego potrzebują rozchodniki. Przypominamy, że są to rośliny należące do sukulentów a więc roślin rosnących nawet w pustynnych warunkach. Nikogo więc nie powinno dziwić to, że rozchodniki potrzebują stanowiska nasłonecznionego przez jak największą ilość godzin. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku uprawy doniczkowej. Również wtedy powinny znajdować się na oknach czy balkonach od południowej strony, która zapewnia im niezbędną do rozwoju dawkę słońca.
Jeśli zaś chodzi o podłoże, rozchodniki są znacznie mniej wymagające i tak naprawdę są w stanie poradzić sobie na każdym podłożu. Szczególnie dobrze wpływa jednak na nie niezbyt żyzne, lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże. Gleba powinna mieć także neutralny odczyn. Co ciekawe gleba nie może być podmokła lub zbyt żyzna, ponieważ odbija się to negatywnie na wyglądzie rozchodników. Bardzo często w takiej sytuacji kwiaty są mniej odbarwione a łodygi długie i cienkie. Nie należy przesadzać również z nawożeniem oraz podlewaniem, którego wymagają tylko młode sadzonki. W przypadku roślin sadzonych do gruntu nie robimy tego wcale zaś u rozchodników doniczkowych ograniczamy podlewanie na raz, na dwa tygodnie. Rozchodniki bardzo dobrze znoszą suchą i upalną pogodę i z pewnością nie zaszkodzi im to w dalszym rozwoju. To co zaś może zaszkodzić to bez wątpienia brak kontroli nad ich rozrostem. Choć nie jest on błyskawiczny pozostaje jednak dość intensywny, dlatego bardzo ważnym elementem pielęgnacji rozchodników jest ich regularne przycinanie, które możemy przeprowadzać od wiosny do jesieni w wyłączeniem okresu zimowego. Usuwamy wówczas suche lub zbyt cienkie pędy a także przekwitnięte kwiaty.
Rozchodniki w ogrodzie – jak je sadzić?
Jeśli wiesz już jakie potrzeby mają rozchodniki pora przejść do tego jak sadzić rozchodniki by jak najszybciej przyjęły się w nowym miejscu. Jak z pewnością wiesz, rozchodniki sprzedawane są w formie sadzonek z jednostką korzeniową oraz jednym lub kilkoma pędami.
W jaki sposób je posadzić? Oczywiście, warto przed sadzeniem rozchodników spulchnić glebę na stanowisku i wymieszać ją z próchnicą lub nawozem organicznym – jeden, jedyny raz. Następnie w ziemi wykopujemy dołki o głębokości kilku centymetrów, które powinny być oddalone od siebie o ok 25-30 cm. W każdym dołku umieszczamy jedną sadzonkę rozchodnika, ziemię lekko uklepujemy a następnie podlewamy roślinę. W kolejnych tygodniach nadal trzeba pamiętać o jej nawadnianiu choć stopniowo wydłużamy czas pomiędzy podlewaniami oraz zmniejszamy ilość wody. Dzięki temu rozchodniki są roślinami bezproblemowymi, które doskonale rozwijają się same, bez naszej nadmiernej opieki czy ilości prac wykonywanych nad nimi.
Który rozchodnik wybrać do posadzenia?
Istnieje wiele gatunków i odmian rozchodników, przez co wiele osób zastanawia się jakie z nich warto wybrać. Popularne gatunki są nie tylko takie odmiany jak rozchodnik okazały. Kiedy sadzić i które z nich wybrać? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym roślinom. Pierwszą odmianą, która zasługuje na uwagę jest wspomniany wcześniej rozchodnik okazały, który wyróżnia się dużymi, różowymi kwiatami i zwraca na siebie uwagę. Drugą propozycją, którą mamy dla ciebie jest rozchodnik ogrodowy „Herbstfreude”, który jest roślina w pełni mrozoodporną i poradzi sobie w każdych, najtrudniejszych nawet warunkach. Na uwagę zasługują również odmiany takie jak rozchodnik oregoński o krótkich łodygach oraz bardzo gęstym, żółtym ukwieceniu. Ostatnią propozycją rozchodnika, która z pewnością cię zachwyci jest płożący się rozchodnik Morgana o pięknych, purpurowych kwiatach. Jak więc widzisz, wybór jest naprawdę spory.
Podsumowując, jeśli poszukujesz roślin ogrodowych, które nie będą wymagające, rozsiewają się same a przy tym będą prezentować się naprawdę efektownie i zjawiskowo – rozchodniki są dokładnie tym, czego potrzebujesz. Nie dziwi więc fakt, że cieszą się w naszym kraju aż tak dużą popularnością i spotykamy je zarówno w prywatnych ogrodach, jak i na państwowych rabatach i skalniakach.