Nawożenie borówki - czym i kiedy to robić? Sprawdzamy!

Borówki to jedne z pyszniejszych owoców jagodowych, które dodatkowo mają wiele cennych składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba osób, które chcą zacząć uprawiać je w swoich ogródkach. Uprawa borówek nie jest trudna, wymaga jednak wiedzy na temat odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z bardzo ważnych elementów jest prawidłowe nawożenie borówek. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym znajdziesz praktyczne informacje na temat tego jak nawozić borówki by rosły zdrowe i obficie owocowały.

Kiedy należy nawozić borówki?

Borówka amerykańska jest krzewem, który ma dość specyficzne wymagania glebowe, odmienne od większości roślin sadowniczych. Dlatego też zapewnienie jej kwaśnej gleby, poprzez wymianę ziemi, w której ją sadzimy oraz regularne nawożenie jest kluczowe. Co ważne, nawozu nie może być również zbyt dużo - w przeciwnym razie dojdzie do przerostu pędów, co wcale nie wpływa pozytywnie na owocowanie krzewu. Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie - kiedy należy nawozić borówki.

Pierwsze nawożenie borówki przeprowadzamy od razu po posadzeniu rośliny do gleby. Następnie pamiętamy o tym, że rośliny należy nawozić wiosną, latem oraz na początku jesieni. Co ważne, o każdej porze roku potrzeby roślin są inne dlatego też rodzaj nawozu musi być do nich dostosowany.

W jaki sposób nawozić borówki?

Nawożenie borówki nie jest zadaniem trudnym, szczególnie jeśli korzystamy z gotowych produktów. W przypadku nawozów syntetycznych w formie granulatu należy podsypać krzew borówki odpowiednią ilością nawozu, którą wskazuje producent a następnie podlać ją obficie wodą. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o nawożenie borówki obornikiem granulowanym. Jeśli korzystamy z nawozów w formie płynnego koncentratu rozpuszczamy go w wodzie do podlewania roślin zgodnie ze wskazówkami producenta.

  Byliny kwitnące do ogrodu w stylu wiejskim - jakie wybrać?

Należy pamiętać, że zwiększenie ilości nawozu wcale nie wpłynie pozytywnie na wzrost rośliny. Może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego, który jest w przypadku borówek bardzo rozgałęziony, lecz jednocześnie płytki. Jeśli zaś decydujemy się na nawożenie borówki obornikiem lub kompostem co jest zalecane przede wszystkim przy sadzeniu - nawóz organiczny należy wymieszać z glebą.

Czym nawozić borówki?

Wiele osób, które zastanawiają się jak powinno wyglądać prawidłowe nawożenie borówki ma wątpliwości co to składów nawozów. Możemy oczywiście korzystać z gotowych preparatów stworzonych z myślą o danych gatunkach roślin, jednakże warto mieć świadomość, że potrzeby roślin różnią się w zależności od pory roku. W przypadku borówki amerykańskiej wiosną najczęściej potrzebuje ona głównie azotu. Dlatego też dobrym pomysłem jest wówczas nawożenie borówki siarczanem amonu, który należy do nawozów azotowych.

Tego typu nawozów nie należy zaś stosować jesienią, ponieważ powoduje on wzrost pędów, co jest niewskazane po okresie owocowania i przed mroźną zimą. Wówczas stawiamy przede wszystkim na nawozy, które w swoim składzie zawierają potas i fosfor oraz magnez. Te cenne pierwiastki wzmacniają roślinę i pozwalają jej lepiej radzić sobie w niskich temperaturach nie powodując pobudzenia jej wzrostu. Latem zaś warto stawiać przede wszystkim na mineralne nawozy, które zawierają w swoim składzie magnez.

Częstotliwość nawożenia borówek

Borówki są jednymi z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie. Aby cieszyć się obfitymi i soczystymi plonami, należy jednak zadbać o odpowiednie nawożenie tych roślin. Częstotliwość nawożenia borówek zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gleby, klimat, odmiana borówek i wiek krzewów. Zwykle przeprowadza się jednak nawożenie 3 razy w sezonie.

Pierwsze powinno mieć miejsce przed pojawieniem się pąków a więc na przełomie kwietnia i maja. Nawożenie wiosenne możemy powtórzyć dwa lub trzy razy w kilkudniowych odstępach czasu. Następnie nawozimy roślinę po zawiązaniu się owoców. Ostatnie, jesienne nawożenie borówki przeprowadzamy wczesną jesienią - a więc pod koniec września. Warto jednak dodać, że powinniśmy obserwować wzrost naszych krzewów - jeśli liście żółkną lub opadają może oznaczać to, że roślina ma za mało składników odżywczych. Jeśli zaś pędy stają się zbyt wybujałe - prawdopodobnie roślina jest przenawożona.

  Kiedy i jak sadzić miskant olbrzymi? Sadzenie trawy miskant

Nawożenie borówek wiosną

Nawożenie borówek wiosną ma największe znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny oraz wielkości plonów. Jak wspominaliśmy, wiosną stosujemy nawozy o większej zawartości azotu, które powinny być podawane w momencie, gdy na krzewach borówek zaczynają pojawiać się pąki kwiatowe. Nawożenie możemy kilkukrotnie powtórzyć, jednak należy uważać i stosować się do wytycznych producenta.

Nawożenie borówek w trakcie zimy

Borówka jest rośliną, która zatrzymuje swój okres wegetatywny na czas zimy. Dlatego też nie stosujemy nawozów w czasie zimowych miesięcy. Jeśli chcemy wzmocnić roślinę by lepiej radziła sobie z niskimi temperaturami należy o to zadbać na przełomie września i października.