Przycinanie borówki - jak i kiedy je wykonać? Praktyczny poradnik

Borówka amerykańska to obecnie bardzo popularny krzew w naszym ogrodzie. Pyszne borówkowe owoce obok leśnych jagód są wybornym przysmakiem i dodatkiem do wielu deserów, koktajli i jogurtów. Borówka amerykańska nie jest zbyt uciążliwym w pielęgnacji krzewem, ale żeby nasz krzaczek pięknie rósł i wydawał obfite plony, należy go regularnie nawozić, podlewać oraz przycinać. 

Czy borówkę się przycina?

Przycinanie borówki amerykańskiej jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Ten rodzaj krzewu wymaga regularnego cięcia, aby zachował prawidłowe i intensywne kwitnienie oraz owocowanie. Nieprzycinana borówka wydaje słabe przyrosty. Przy tym nadmiernie się zagęszczą, a owoce są bardzo słabe. Cięcie borówki amerykańskiej pobudza krzew do wydawania nowych pędów.

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Jak przycinać krzewy borówek amerykańskich ? Zakupiony krzew borówki amerykańskiej przeważnie ma dwa lata i nie wymaga cięcia po posadzeniu. Niemniej jednak niektórzy skracają dwuletnie borówki  do trzeciego pąka nad ziemią. W pierwszym roku po posadzeniu przycinanie borówek polega na usuwaniu wszystkich kwiatostanów, aby nie dopuścić do ich kwitnienia i zawiązania owoców. Ten zabieg ma na celu wzmocnienie i wzrost pędów borówki amerykańskiej.

W pierwszych latach po posadzeniu wykonujemy tylko cięcie borówki amerykańskiej polegające na usuwaniu słabych i chorych pędów. Mniej więcej po 4-5 latach rozpoczynamy przycinanie borówki amerykańskiej, mające na celu prześwietlanie krzewu.

borowki

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską można ciąć o każdej porze roku. Choć najlepszym okresem jest wiosna i lato zaraz po zbiorach. Niemniej jednak niektórzy radzą przycinać borówkę w lutym, gdy jeszcze nasze rośliny nie weszły w sezon wegetatywny. Wtedy dobrze można prześwietlić wszystkie pędy, a także sprawdzić, które z nich będą rosły dalej, a które są przemarznięte. Pod koniec zimy borówka ma już zawiązujące się pąki kwiatowe. Jednak to nie przeszkadza w dalszym jej cięciu, można zabieg wykonać do momentu jej rozkwitu. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, gdyż zbyt późne cięcie opóźnia wyrastanie młodych pędów, co osłabia krzew.

  Kiedy i jak sadzić trawę? Dowiedz się kiedy zrobić to najlepiej

Przycinanie borówki amerykańskiej jesienią jest możliwe, ale nieco ryzykowne. Przycinanie borówki w tym okresie, czyli przed końcem sezony wegetacyjnego, może ja pobudzić do wypuszczania nowych pędów i ponownego wzrostu. Przyrosty wtórne często są niszczone przez jesienne przymrozki i wtedy trzeba zabieg powtórzyć wiosną.

Cięcie odmładzające borówki amerykańskiej

Cięcie odmładzające ma na celu zregenerowanie krzewów naprawdę mocno zaniedbanych. Brak systematyczności w cieciu lub totalna ignorancja, może doprowadzić do zmniejszenia plonów, jakości owoców, a nawet ich całkowitego zaniku. Takie krzewy też stanowią idealne środowisko dla rozwojów chorób i szkodników. W takiej sytuacji wykonujemy cięcie odmładzające. Ten rodzaj zabiegu polega na intensywnym skróceniu pędów do maksymalnej długości 30 cm nad ziemią, a niektórych nawet do 10-15 cm nad ziemią. Owoców możemy spodziewać się dopiero w drugim roku od odmładzania. W pierwszym roku skrócone pędy nie będą w stanie wydać pąków kwiatowych.

Proces odmładzania może potrwać nawet trzy lata. Jednakże służy on nie tylko do zregenerowania zaniedbanych krzewów, ale i tych odpowiednio pielęgnowanych, które liczą kilkanaście, a nawet dwadzieścia parę lat. W ten sposób stare i już słabo owocujące krzewy wchodzą ponownie w okres obfitego owocowania.

Gdy mamy dużą plantację borówki amerykańskiej, to warto taki zabieg odmładzający naszą uprawę rozłożyć na kilka lat. W ten sposób odmładzamy kolejno zaplanowane części plantacji rok po roku. Dzięki temu nie pozbawimy się całkowicie zbiorów. W czasie odmładzania pierwszej części krzewów owocują nam jeszcze stare nieodmłodzone krzewy. Potem kolejno planując co roku odmładzanie kolejnej części plantacji, to za dwa lata mamy już zbiory z krzewów z pierwszego  zabiegu odmładzania. Zaplanowane przycinanie borówek amerykańskich w systemie odmładzania, gwarantuje nam ciągłość produkcji na plantacjach towarowych.

swieze borowki

 Czym przycinać borówkę amerykańską?

Przycinanie borówek amerykańskich wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, tak aby skutecznie usunąć niepotrzebne pędy rośliny. Podstawowe narzędzie do ciecia borówki to sekator. W tym wypadku zwykły sekator doskonale spełni swoje zadanie. Borówka amerykańska jest niedużym krzewem i z łatwością możemy dostać się do jej pędów.

  Jakie rękawiczki do ogrodu dla Ciebie i dla Twojego dziecka?

Przy zabiegu ciecia należy mieć również rękawice ochronne. Dzięki nim nie grożą nam bolesne otarcia, zacięcia i ukłucia. Przed przycinaniem borówek sekator umyć i wydezynfekować tak, aby nie zarazić krzewu. Po zabiegu warto posmarować miejsca cięcia specjalistyczną maścią, która ochroni roślinę przed zakażeniami i chorobami.

Borówka amerykańska - co jeszcze warto wiedzieć o jej przycinaniu?

W trakcie cięcia nasze krzewy formujemy w kształcie litery V. W ten sposób krzaki są dobrze doświetlone. Optymalna liczba pędów to 7-8 głównych pędów szkieletowych. Wtedy owoce dobrze się wybarwiają i mają dobry smak. Duże zagęszczenie stwarza ryzyko rozwinięcia się choroby grzybowej, czyli szarej pleśni.

Gdy uprawiamy krzewy borówki amerykańskiej, to musimy pamiętać o cieciu sanitarnym. Ten zabieg należy wykonywać co roku. Polega on na dokładnym prześwietleniu poszczególnych pędów i niewielkim ich skróceniu. Dzięki niemu nasze rośliny utrzymamy w dobrej kondycji i zdrowiu.