Szukasz fajnego sposobu na przetrzymywanie drewna opałowego? Zastanawiasz się, jak zbudować drewutnię ze starych palet? To tak naprawdę prostsze niż myślisz, więc zapraszamy cię na krótki poradnik. Gotowy? No to do dzieła!
Składzik na drewno opałowe – od czego zacząć?
Budowę drewutni trzeba zacząć oczywiście od jakiegoś projektu. Nie licz, że konstrukcja na spontanie będzie dobrym pomysłem. Nawet jeśli mówimy o zużytych paletach, ogólny projekt będzie ci potrzebny, choćby tylko po to, aby określić ilość niezbędnych materiałów. Projektując swoją przydomową drewutnię, w pierwszej kolejności określ ilość drewna opałowego, jaka ma się w niej zmieścić. Najlepiej zrobić to w kubikach. Następnie wykonaj rzut konstrukcji na mapie, aby sprawdzić, na jaki kształt możesz sobie pozwolić. Czy będzie to długa drewutnia z palet, czy może bardziej kwadratowa… wiele zależy od możliwości działki. Kiedy już to będziesz miał z głowy, zabierz się za stylistykę. Przecież twoja drewutnia z palet nie może być jak buda na złomowisku, prawda?
Pozyskanie materiału na drewutnię
Mając gotowy projekt i akceptację władzy – zakładamy, że to twoja małżonka – można przejść do konkretniejszej roboty. Tu już w grę wchodzą same palety, które należy rozłożyć na czynniki pierwsze. Rzecz w tym, że to nic innego jak całkiem solidne deski pozbijane ze sobą w pewnym celu, więc teraz trzeba ten proces odwrócić. Rozkręcasz śruby albo wybijasz stare gwoździe no i szlus, pozamiatane. Masz w pełni funkcjonalne materiały budowlane, które pozwolą ci zbudować przestrzeń do składowania opału. Oczywiście, niektóre deski mogą być już nadgniłe lub pęknięte. Wówczas lepiej się ich pozbądź. Nie ma co osłabiać konstrukcji.
Istnieje również opcja, która nie wymaga rozbierania palety. Jej bryła może posłużyć jako gotowy komponent, czy też moduł ściany składziku. Takie rozwiązanie oszczędza sporo czasu i energii. Jest bardzo pomysłowe i większość zainteresowanych idzie właśnie w tym kierunku.
Budowa solidnych podpór
Kiedy dokonasz oględzin i selekcji palet, na wyznaczonym obszarze musisz wyrównać grunt. Wystarczy do tego zwykła łopata i poziomica. Możesz też wykorzystać do tego piasek i tym samym zrobić solidne podłoże. Jeśli wszystko jest równo, ubij dobrze teren i jeszcze raz sprawdź poziomicą.
Czy potrzebne są fundamenty? Raczej nie, o ile twoja drewutnia z palet to obiekt stosunkowo skromny i nie będzie służył dodatkowo jako podstawa tarasu, dajmy na to. Jeśli jednak masz taki plan, fundamenty mogą okazać się niezbędne. Wówczas koniecznie skonsultuj się z profesjonalnym budowlańcem.
Na wyrównanym podłożu należy umieścić drewniane słupy nośne. Chodzi o podpory dla ścian i dachu, jak i przegrody wewnątrz składzika. Ilość słupów zależy oczywiście od wymiarów drewutni. Część słupów powinna mieć inną wysokość od pozostałych, a to dlatego, by móc położyć zadaszenie. Powinno być pod kątem, żeby umożliwić swobodne opadanie wody i śniegu. Jeżeli zdecydujesz się na rozwiązanie bez rozbierania palet, montaż słupów nośnych niekoniecznie będzie ci potrzebny, ponieważ same moduły z palet mogą stanowić pewną konstrukcję nośną. Należy pamiętać jednak o tym, aby wszystko było solidnie ze sobą połączone za pomocą śrub oraz kątowników.
Czas na krokwie i podłogę
Skoro konstrukcja nośna jest już wystarczająco solidna, trzeba do niej przytwierdzić krokwie dachowe. I tu także konieczne będą śruby oraz kątowe złącza ciesielskie. Podłoga natomiast wymaga przymocowania legarów do elementów nośnych. Do tychże legarów montuje się deski podłogi z pomocą wkrętarki.
Ściany drewutni z palet
Użycie pełnych palet właściwie rozwiązuje kwestie ścian, jeśli chcesz mieć dobry przewiew. Dzięki temu drewno opałowe będzie miało dostęp do powietrza z każdej strony, a podmuchy wiatru wszystko pięknie wysuszą. Niemniej ściany można dodatkowo obić deskami, jeśli zależy ci również na sprawach estetycznych. Nie ma co ukrywać, że obita drewutnia z palet prezentuje się znacznie lepiej.
Ściany przednie w gruncie rzeczy nie są ci potrzebne, jeśli tył i boki są solidne. Bardzo ciekawym pomysłem jest zabicie deskami reszty, a od frontu utworzenie zgrabnej kratki z drewna, która dostarczy do środka odpowiednią ilość powietrza i pozwoli drewnu odparować. Wówczas możesz zamontować i drzwi wejściowe albo furtkę, jeśli akurat tego sobie zażyczysz.
Zadaszenie drewutni z palet
Stawianie samego dachu to już ostatnia część konstrukcyjna. Można użyć dodatkowego deskowania, blachy lub płyty OSB, aczkolwiek bardzo popularne są ostatnio drewutnie, których dach nawiązuje do architektury domu. Gliniana dachówka czy dach o konstrukcji łamanej – czemu nie? Stylistyka to sprawa bardzo indywidualna.
Na sam koniec wystarczy zaimpregnować swój składzik przy użyciu odpowiednich materiałów chemicznych. To pozwoli uchronić budowlę przed działaniem czynników atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z malowania natryskowego, które pozwoli chemii wejść w liczne szpary oraz równomiernie pokryć całą drewutnię.