Dom murowany czy prefabrykowany - co jest lepsze? Porównanie

Marzysz o własnym domu? Jedną z podstawowych kwestii jest nie tylko wybór odpowiedniego projektu, ale także decyzja dotycząca technologii budowy. Czym jest technologia prefabrykowana i w czym jest lepsza od murowanej?

Chcąc budować dom, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakiej technologii ma on być wykonany. To bowiem wpływa niekiedy na wybór gotowego projektu domu. Oprócz liczby kondygnacji i układu pomieszczeń, ważne jest również to, jak powstaje dom. Najczęściej jest to dom murowany, który w ostatnim czasie zastępowany jest domem prefabrykowanym. Ta technologia znacznie przyspiesza budowę, nie wpływając negatywnie na stabilność konstrukcji.

Dom murowany – tradycyjne budownictwo

Dom w technologii murowanej to tradycyjny rodzaj budynków wznoszonych od lat. Buduje się je z cegły, ceramiki poryzowanej lub gazobetonu. Materiałem używanym do budowy domu jest także często keramzyt lub silikat – wznoszenie budynku z tych bloczków, które wyposażone są w sposób montażu typu „pióro-wpust”, ułatwia i przyspiesza proces budowy.

Sama budowa domu murowanego jest tym droższa, im bardziej skomplikowana jest jego bryła, a czas wznoszenia budynku to od kilku miesięcy do nawet 2-3 lat. Dodatkowo ten czas wydłużają zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Przy niskich temperaturach nie jest możliwe budowanie domu.

Zdarza się, że ten czas znacznie się wydłuża, ponieważ wybrani przez nas wykonawcy mają ustaloną kolejność prac u innych inwestorów, a na solidnego fachowca czeka się nawet kilka miesięcy. Podobnie jest z podwykonawcami i instalatorami. Budowa domu murowanego może więc trochę potrwać. Niemniej jednak gwarantuje solidność, trwałość i doskonalą izolację termiczną i akustyczną.

Dom prefabrykowany – co to jest?

Alternatywą dla domu murowanego jest dom wykonany w technologii prefabrykowanej. Polega on na łączeniu gotowych elementów (tzw. modułów), które przygotowywane są w fabryce. Na budowę zostają przewiezione ciężkim sprzętem. Ich łączenie przebiega przy użyciu wysokiego dźwigu, który ustawia w pionie i dopasowuje do siebie kolejne ściany. Takie budownictwo z pewnością produkuje dużo mniej odpadów niż budowa domu murowanego. Dom prefabrykowany ma jednak inne, ważniejsze zalety.

  Wentylacja z rekuperacją - wszystko co powinieneś wiedzieć

Przede wszystkim dom prefabrykowany buduje się w zaledwie kilka dni. Czas jest potrzebny tylko na ustawienie gotowych elementów. Co więcej, prace mogą trwać niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeśli więc zależy Ci na czasie, dom prefabrykowany to coś dla Ciebie.

Dom wykonany w tej technologii jest równie stabilny i wytrzymały, jak dom murowany. Co więcej, odznacza się równie dobrą izolacją termiczną (izolacja akustyczna pozostaje kwestią sporną jeśli chodzi o jej jakość). Z powodzeniem w technologii prefabrykowanej zbudujesz dom energooszczędny. Użyte do budowy materiały sprawiają, że budynek szybciej się nagrzewa i dłużej traci energię.

Dom murowany a prefabrykowany

Oprócz wymienionych zalet każdego z tych rodzajów technologii budowy domu, jest jeszcze kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim dom prefabrykowany powstaje z gotowych elementów przywiezionych z fabryki, a ten tradycyjny powstaje od podstaw na placu budowy. To też oznacza, że wymagane jest miejsce na działce do przechowania materiałów budowlanych. Dom murowany zwykle jest trwalszy w swej konstrukcji, ale jednocześnie droższy w budowie i utrzymaniu.

Oprócz tego, trzeba mieć świadomość, że na rynku dostępnych jest więcej firm budowlanych niż producentów domów prefabrykowanych. To może czasem poodnosić koszt budowy lub wydłużać czas oczekiwania na przygotowanie zamówionych elementów.

Dom murowany potrzebuje wykonania fundamentów podtrzymujących konstrukcję. Tymczasem dom prefabrykowany można postawić na gruncie, jedynie z zastosowaniem bloczków fundamentowych.

Musisz mieć również świadomość, że w domu murowanym „przestawienie” ściany, o ile jest ona zwykłą ścianą działową, a nie nośną, nie jest większym problemem. W domu prefabrykowanym przestawianie ścian jest trudne i kosztowne.

Na koniec warto wspomnieć, że dom murowany może być zbudowany na każdej działce budowlanej. Natomiast dom prefabrykowany wymaga odpowiedniego dojazdu dla ciężkiego sprzętu, który przywiezie gotowe elementy i dla dźwigu, który je ustawi i złoży w całość. Jeśli nie masz takiego dojazdu do działki, budowa domu prefabrykowanego może się nie udać.

  Ogrzewanie mieszkań w bloku - jakie są rodzaje?

Podsumowując, dom prefabrykowany powstaje w ciągu kilku dni, dom murowany – co najmniej kilku miesięcy. Prezentuje jednak podobną jakość jeśli chodzi o izolację czy trwałość konstrukcji. Jeśli więc masz niewiele czasu na ukończenie budowy domu, spokojnie możesz wybrać technologię prefabrykowaną.