Dom bez pozwolenia - wszystko co musisz wiedzieć

Samowola budowlana nie jest czymś odosobnionym. Coraz częściej możemy spotkać w naszej okolicy i nie tylko  tzw. domy  lub obiekty innego typu bez pozwolenia na budowę. Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa. Tego typu domy muszą posiadać określone parametry. Definiują to przepisy prawa budowlanego.

Jaki dom można wybudować bez pozwolenia ? Wymiary domu

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 1 lipca 1994 roku, która weszła w życie dopiero z końcem czerwca 2015 roku, większa jest możliwość budowy domu bez pozwolenia, a tylko na zgłoszenie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2015 roku możemy postawić dom na tzw. zgłoszenie, który mieści się w obrębie naszej działki, do wielkości 35 m2. I to jeden budynek na działce o pow. 500 m2. Nie można bez pozwolenia postawić jednego domu o powierzchni 50 m2 na działce o pow. np. 1000 m2. Należy tutaj podkreślić, że taki obiekt traktowany jest jako dom rekreacyjny i musi spełniać następujące warunki:

- wolnostojący

- parterowy

- do 35 m2

- budynek na działce 500 m2.

Jeżeli powierzchnia działki ma np. 1000 m2, to inwestor może postawić dwa takie budynki.

W przepisach również jest uwzględnione, że taki dom może powstać na działce rekreacyjnej. Jeżeli na innej działce niż rekreacyjna, to musi być on dopasowany do planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli takiego nie ma, to należy wystąpić o warunki zabudowy i obszar oddziaływania budynku.

Bom bez pozwolenia - co mówią o tym przepisy

Obecnie Prawo Budowlane pozwala na budowę domów i obiektów bez pozwolenia na budowę w następujących przypadkach:

  • wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
  • wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • wiat o powierzchni zabudowy do 50m2, usytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000m2 powierzchni działki;
  • przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5m3 na dobę;
  • zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3;
  • przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50m2.
  Ile betonu potrzeba na fundamenty i na strop? Proste i przejrzyste sposoby obliczenia

Dom bez zgłoszenia- warunki

Bez zgłoszenia nie można wybudować domu. Jedynie możemy wybudować dom bez pozwolenia na budowę na własnej działce, nie większy niż 35 m2 powierzchni. W tym celu należy zgłosić we właściwym urzędzie wniosek o realizację takiej budowy i odczekać 30 dni. Po 30 dniach, jeżeli nie będzie odpowiedzi od danego organu państwowego, to możemy rozpocząć budowę. W tym wypadku obwiązuje tzw. zasada milczącej zgody.

Zgłoszenie jest skuteczne, gdy zawiera następujące dokumenty:

- cztery egzemplarza projektu budowlanego, wraz z uzgodnieniami, pozwoleniami i opiniami

- oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością dla celów budowlanych

- MPZP- w przypadku gdy dokument nie został ustanowiony- decyzja o warunkach zabudowy i gospodarowania terenem.

- w zależności od potrzeb, inwestor musi dostarczyć rysunki i szkice, opisujące zamiary budowania, czyli zakresu i sposobu wykonywania prac budowlanych.

Zgłoszenie chęci budowy pozwala  w dużej mierze ominąć szereg czasochłonnych formalności urzędowych.

Dom bez pozwolenia - jak powinien wyglądać projekt

Dom mieszkalny bez pozwolenia może być wybudowany o wiele szybciej niż tradycyjny dom i mniejszym nakładem finansowym.  Taka budowa może trwać do miesiąca. Dlatego domy bez pozwolenia na budowę cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków.

Taką alternatywą są drewniane konstrukcje szkieletowe, budowane na styl kanadyjski. Domy z drewna obecnie budowane są nie tylko na działkach rekreacyjnych, ale także na działkach budowlanych. Tego typu budynki są ekologiczne, proste w budowie i stawiane są dość szybko. Jednym minusem jest sam metraż domu (do 35 m2). Niemniej jednak koszt inwestycji, który zaczyna się od 20 tys. złotych, budzi duże zainteresowanie.

Wiele firm specjalizuje się w budowie domów z bali, drewnianych. Zamawiając taki dom, mamy już jego gotowy projekt, a nawet sobie możemy go obejrzeć w rzeczywistości.

W takie domy, które mają być wykorzystywane całoroczne, muszą posiadać odpowiednią izolację termiczną (ocieplenie budynku), instalację okien i pokrycia dachowego oraz doprowadzone media, czyli gaz, prąd i wodę.

  Ocieplenie podłogi - jak powinno wyglądać? Poradnik krok po kroku

W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszą się tzw. domy drewniane na kółkach. Mają one powierzchnię od ok. 20 m2 do 35 m2, czyli odpowiadają standardom domów na zgłoszenie.  Wyglądają niczym przyczepy campingowe lub bardziej są aranżowane na mini domki. W takich domach powierzchnia użytkowa jest wykorzystana do maksimum. Z zewnątrz mogą być stylizowane na klasyczne domki jednorodzinne lub przybierać kształty nowoczesnych brył.

Domy bez pozwolenia muszą być parterowe, czyli nie posiadają wyższych kondygnacji, ani poddasza. Niemniej jednak architekci- projektanci tworzą w nich tzw. antresole, będące miejscami do spania. Natomiast powierzchnia parterowa jest wykorzystana na łazienkę, kuchnię i pokój dzienny.

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia

Generalnie prawo stanowi, że dom bez pozwolenia na budowę można wybudować o powierzchni zabudowy do 35 m2 na działce o powierzchni 500 m2. Jeżeli powierzchnia naszej działki jest większa i ma np. 1000 m2, to możemy postawić dwa takie osobne budynki o pow. 35 m2. W tym przypadku każda forma dobudowy wymaga już pozwolenia na budowę. Bardzo często takie małe domki wyposażone są w poddasze nieużytkowe.

W domach szkieletowych można dobudować kolejną część. Jednak taki dom, uznany za mieszkalny, będzie wymagał już pozwolenia na budowę. Niemniej, jednak gdy on spełnia warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to sama procedura już będzie zdecydowanie uproszona.

Dom bez pozwolenia na budowę o pow. 70 m2

Obecne przepisy nie są do końca przychylne ze względu na ograniczoną powierzchnię (do 35 m2), jeżeli chodzi o budowę domów bez pozwolenia, a tylko na zgłoszenie.

Obecnie w programie Nowy Ład rząd zapowiada znaczące zmiany w tym kierunku. Zgodnie z warunkami nowego programu, będzie można budować domy bez pozwolenia na budowę do powierzchni 70 m2 lub 90 m2 w przypadku wykorzystania poddasza użytkowego. Ponadto inwestorzy nie będą zobowiązani do zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Zmiany mają na celu skrócenie procesu budowy i pozwolić inwestorom zaoszczędzić pieniądze i czas.

  Najlepsi instalatorzy okien w Rzeszowie - TOP 5

Nowe przepisy mają wejść w życie po pandemii. Generalnie nie ma jeszcze określonego czasu wprowadzenia tych nowych ustaleń w prawie budowlanym.