Wolnostojący garaż z pomieszczeniem gospodarczym i zadaszonym tarasem - dlaczego warto?

Garaż w bryle budynku to ograniczenie przestrzeni użytkowej domu. Często ta część gospodarcza jest zbędna i musi być wyeliminowana na rzecz dodatkowych pomieszczeń w domu. Między innymi z tego powodu inwestorzy decydują się na postawienie garażu wolnostojącego. To również forma rozłożenia kosztów w czasie. Dlaczego warto wybrać garaż wolnostojący?

Garaż wolnostojący – czy warto?

Niezaprzeczalnie garaż wpisany w bryłę to komfort użytkowania domu. Jego budowa nie zawsze jest jednak bezproblemowa. Szczególnie w przypadku domów na wąską działkę jest to trudne, ponieważ tam każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dlatego lepiej kupić oddzielny, gotowy projekt garażu wolnostojącego, który można zrealizować nawet na niewielkiej działce.

Nie zawsze również garaż w bryle pasuje do stylistyki budynku. Może się okazać, że do tradycyjnej willi taka dobudówka może być nieodpowiednia i zaburzy estetykę. Wówczas lepiej jest budować garaż wolnostojący. Trzeba jednak pamiętać, że oba budynki – zarówno dom, jak i garaż wolnostojący, powinny być wykończone w tym samym stylu – tylko dzięki temu zachowasz harmonię na działce.

Oprócz tego, decydując się na garaż wolnostojący, masz szansę na rozłożenie kosztów w czasie. Nie musisz budować garażu od razu, przy okazji wznoszenia domu. Możesz go postawić w dowolnym momencie, nawet po ukończeniu budowy domu.

Warto przemyśleć budowę garażu z pomieszczeniem gospodarczym lub wręcz wyodrębnić tę strefę jako oddzielny budynek. Budynki gospodarcze to dodatkowa przestrzeń do przechowania niektórych przedmiotów poza domem.

Garaż wolnostojący to także mniejszy hałas i brak spalin unoszących się we wnętrzu domu. Na koniec warto wspomnieć, że architektonicznie, garaż wolnostojący, może stanowić estetyczne urozmaicenie.

  Ogrzewanie podłogowe wodne - wady i zalety

Z czego budować garaż wolnostojący?

Garaż wolnostojący, jako bryła, może być zbudowany z różnych materiałów. Rzutują one nie tylko na jego trwałość i solidność, ale również na cenę jego postawienia.

Garaż metalowy

Jedną z opcji jest garaż wykonany z blachy. Często jednak nie wygląda on efektownie. Niemniej jednak ma sporą zaletę – jest stosunkowo tani i łatwy w montażu. Taki garaż można w razie potrzeby rozbudować, a także np. ocieplić i otynkować. Wówczas może on uchodzić za noszący cechy energooszczędności. Garaż metalowy nie jest jednak trwały i odporny. Grozi mu nie tylko niszczenie przez oddziaływanie warunków atmosferycznych, ale także włamanie.

Garaż drewniany

Drewniane garaże wolnostojące nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Co prawda wyglądają oryginalnie i wpisują się w niemal każdy rodzaj zabudowy, niemniej jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Bez użycia zaimpregnowanych materiałów i systematycznej ochrony, trwałość takiej konstrukcji staje pod znakiem zapytania. Drewniane garaże to zatem niska wytrzymałość.

Murowany garaż wolnostojący

Najtrwalszy bez wątpienia jest garaż wolnostojący wykonany w tradycyjnej technologii murowanej. Jest odporny na włamania i niekorzystne warunki atmosferyczne. Bez problemu można go rozbudować, ocieplić czy otynkować. Z pewnością jest to wysoka jakość, ale jednocześnie najwyższa cena. Tę opcję warto przemyśleć, nawet mimo kosztów. Rozbudowanie garażu murowanego o dodatkową przestrzeń czy funkcje użytkowe sprawi, że każdy inwestor doceni taki garaż.

garaz wolnostojacy przy domu

Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i tarasem

Planując budowę garażu wolnostojącego w technologii murowanej, można rozważyć rozszerzenie powierzchni o dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. To wydzielona przestrzeń, która może służyć do przechowania rowerów, hulajnogi lub różnego rodzaju sprzętów do pielęgnacji ogrodu. Takie miejsce przyda się również do zimowego przechowania mebli ogrodowych. Innym zastosowaniem jest także mini warsztat, jaki pan domu może zaaranżować w takim miejscu.

  Czym jest zestaw hydroforowy?

Oprócz tego, warto wydłużyć nieco podjazd do garażu i zaplanować tam taras. Może on być jednak ulokowany po prawej lub lewej stronie garażu, tak by nie blokować swobodnego wjazdu do garażu. Przedłużenie dachu może w tym wypadku stanowić zadaszenie tarasu. Takie miejsce będzie idealne do rodzinnych spotkań czy urządzenia grilla dla znajomych. Z tarasu można wówczas korzystać nawet w czasie niepogody i opadów deszczu. Warto także przemyśleć wzniesienie murowanego grilla, który będzie służył przez lata.

Aranżując taką rozbudowaną przestrzeń, trzeba mieć jednak na uwadze dodatkowe elementy. Po pierwsze, taras powinien być wykończony płaską, równą i stabilną posadzką. Może to być betonowy fundament pokryty gresem ogrodowym, ale równie dobrze zaprezentuje się tu kostka brukowa czy drewniane deski. Nie można także zapominać o oświetleniu – zarówno wewnątrz garażu, jak i przed jego wejściem. Przyda się szczególnie wtedy, gdy zamierzamy spędzać czas na tarasie przylegającym do wolnostojącego garażu. W samym garażu, a konkretnie w pomieszczeniu gospodarczym, przyda się na pewno kilka gniazdek elektrycznych (np. do podłączenia kosiarki czy wiertarki) oraz dostęp do bieżącej wody – zaplanuj tam podłączenie wody oraz nawet niewielką umywalkę.

Podsumowując, garaż wolnostojący to inwestycja w przyszłość. Szczególnie, jeśli nie mamy miejsca, by zaplanować garaż w bryle budynku. Uchronimy tym swoje auto przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą, a jednocześnie zyskamy oryginalny element architektoniczny na działce. Musimy tylko wybrać pasujący nam materiał i odpowiednio przygotować się do takiej budowy.