Czyszczenie zbiorników po oleju opałowym - cenne wskazówki

Dbanie o czystość zbiorników na olej opałowy ma istotny wpływ na sprawność systemu grzewczego. Zanieczyszczenia w zbiorniku, których gromadzenie się jest naturalnym zjawiskiem, mogą niekorzystnie wpływać na sprawność kotła. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto regularnie czyścić zbiorniki, jak to zrobić oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalistów do tego zadania.

Dlaczego czyszczenie zbiorników po oleju opałowym jest ważne?

Instalacja grzewcza bazująca na oleju opałowym jest wyposażona w elementy filtrujące, które zatrzymują zanieczyszczenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich skuteczność stopniowo spada, szczególnie gdy w celach grzewczych stosowany jest olej opałowy niskiej jakości. Z tego powodu należy wybierać oleje spełniające niezbędne normy dotyczące parametrów eksploatacyjnych, takie jak olej grzewczy Ekoterm.

Aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń, warto zadbać o regularne czyszczenie zbiorników służących do magazynowania oleju opałowego. Jest to ważne między innymi ze względu na ekonomiczność. Osady i zanieczyszczenia w zbiorniku obniżają sprawność kotła i przyspieszają jego zużycie, co zwiększa koszty eksploatacji. Dotyczy to zarówno kosztów związanych z zakupem oleju, jak i z konserwacją całego systemu grzewczego. Regularna dbałość o czystość zbiornika jest mniej kosztowna niż serwisowanie kotła.

Jak często należy czyścić zbiorniki na olej opałowy?

Częstotliwość czyszczenia zbiornika na olej opałowy zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest jakość oleju opałowego. Niższa jakość jest związana między innymi ze zwiększoną ilością zanieczyszczeń w paliwie. Aby mieć pewność, że olej opałowy nie będzie mieć negatywnego wpływu na sprawność instalacji, zdecyduj się na zakup oleju grzewczego Ekoterm od jednego z autoryzowanych dystrybutorów.

  Mały taras, wielkie możliwości - kompleksowy poradnik aranżacji i wyboru mebli

Należy pamiętać, że olej opałowy, jak każda inna substancja chemiczna, reaguje na różne czynniki - w tym na skrajne warunki temperaturowe. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może przyspieszać naturalne wytrącanie osadów, które również mogą wpływać na czystość wewnątrz zbiornika. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na warunki, w których olej opałowy jest przechowywany i zadbać o to, aby były one optymalne.

Czyszczenie hydrodynamiczne - polecana metoda czyszczenia

Czyszczenie zbiornika po oleju opałowym to czynność, którą zdecydowanie warto zlecić specjalistom. Niemniej jednak, przed złożeniem takiego zlecenia, warto zapoznać się z dostępnymi metodami czyszczenia, tak, aby wybrać skuteczne i jednocześnie mało inwazyjne rozwiązanie. Rekomendowaną metodą czyszczenia zbiorników jest tzw. metoda hydrodynamiczna, wykorzystująca strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Czyszczenie z użyciem tej technologii nie wymaga korzystania ze środków chemicznych, co wbrew pozorom nie ma negatywnego wpływu na jej efektywność.

Czy warto przeprowadzić samodzielne czyszczenie zbiornika?

Zastanawiasz się nad czyszczeniem zbiornika na olej opałowy we własnym zakresie? Może to wydawać się kuszącą opcją, zwłaszcza gdy priorytetem jest koszt usługi. W dłuższej perspektywie skorzystanie z usług specjalisty jest jednak bardziej opłacalne - między innymi ze względu na jakość takiej usługi. 

Choć możesz posiadać podstawowe narzędzia, prawdopodobnie nie masz dostępu do specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego do czyszczenia zbiorników. Takie urządzenia, jak kamery inspekcyjne czy maszyny do czyszczenia pod ciśnieniem, są niezbędne do dokładnej i skutecznej pracy. Ponadto nie da się przecenić wartości doświadczenia. Profesjonalista, który od lat zajmuje się czyszczeniem zbiorników, będzie posiadał intuicję i wiedzę, której nie można zdobyć z poradników czy filmów instruktażowych. Zna on potencjalne problemy i wie, jak im zapobiegać.

Warto pamiętać, że prace związane z czyszczeniem zbiornika na olej opałowy mogą być niebezpieczne. Mowa tu nie tylko o potencjalnych problemach zdrowotnych związanym z wdychaniem oparów, ale także o ryzyku mechanicznym, takim jak uszkodzenie zbiornika czy narzędzi. Profesjonalista będzie wiedział, jak unikać takich sytuacji, a co ważniejsze, będzie posiadał odpowiednie wyposażenie ochronne.

  Podwyższone grządki z palet krok po kroku

Podsumowanie

Czyszczenie zbiorników po oleju opałowym to niezbędny element dbania o Twój system grzewczy. Nie jest to tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i sprawności całej instalacji grzewczej. Pamiętaj, że regularne czyszczenie to inwestycja w dłuższą i bezproblemową eksploatację Twojego zbiornika.