Podwyższone grządki z palet krok po kroku

Każdy miłośnik natury i ogrodnictwa uwielbia otaczać się wyjątkowością zielonych przestrzeni. Wykonanie ogródka warzywnego należy do jednych z najbardziej satysfakcjonujących czynności, którym poddaje się zarówno świeżoupieczony jak i doświadczony ogrodnik. Najpopularniejszym trendem ostatnich sezonów w ogrodzie stały się podwyższone rabaty czyli drewniane skrzynie stanowiące niezwykle praktyczny i wygodny sposób na Twój przydomowy warzywniak. Podwyższone grządki z palet to masa korzyści - nie tylko dla Twojego kręgosłupa. Sprawdźmy, jakie są ich największe zalety i - co najważniejsze - jak je wykonać krok po kroku.

Wysokie rabaty lub grządki z palet dają nam możliwość posiadania najpotrzebniejszych warzyw zawsze pod ręką. Pozbawione chemii i innych pestycydów naturalne ogórki, pomidory i marchew bez wątpienia stanowią dla każdego ogrodnika powód do dumy. Przekonajmy się zatem jak stworzyć wyższe grządki z palet, którymi powinna się szczycić każda przedsiębiorcza i dobra gospodyni. Szukasz sposobu na zaprowadzenie porządku w ogrodzie w wygodny i sprytny sposób? Z podwyższanymi rabatami to takie proste!

Podwyższone grządki z palet - jak je wykonać krok po kroku?

Przed przystąpieniem do tworzenia warzywniaka w palet, musimy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i materiały takie jak młotek, gwoździe, palety, obcęgi, kompost, ziemia ogrodowa, nasiona, folia, impregnat do drewna. Alternatywą dla gwoździ i młotka może być wkrętarka z wkrętami lub gwoździarka - dobór tego typu narzędzi zależy od umiejętności konstruktora.

Podstawową czynnością przed przygotowanie grządki z palet jest przeróbka istniejącej palety do poziomy skrzyni, w której można posadzić zioła lub warzywa. W tym celu należy usunąć deski pozostawiając jedynie środkową oraz ramę. Następnie należy przybić deski po bokach palety, tak by zamieniła się w skrzynie. Kolejny krok do wygładzenie krawędzi i zabezpieczenie skrzyni impregnatem do drewna. Środek skrzyni wyłóż włókniną, wsyp ziemię ogrodową i posadź lub zasiej ulubione zioła lub warzywa.

  Co na ściany w przedpokoju?

Zalety uprawy warzyw na palecie

Do największych zalet sadzenia roślin w skrzyniach należy:

  • wygoda w sadzeniu, pieleniu i zbieraniu - wyższa grządka eliminuje bóle kręgosłupa, w przeciwieństwie do uprawy warzyw w tradycyjny sposób
  • doskonała ochrona warzyw przed zniszczeniem lub zanieczyszczeniem przez dzieci i zwierzęta
  • możliwość dokładnego rozplanowania nasadzeń lub zasiewów
  • ograniczenie wzrostu chwastów
  • łatwość w utrzymaniu porządku w ogrodzie

Ogród warzywny na palecie - uprawa warzyw w skrzyniach

Jak widać, samo wykonanie skrzyni z palet na warzywa jest dość pracochłonne i choć będzie kosztować nas dużo wysiłku, to efekt, który uzyskamy zrekompensuje ten trud. Ogrodnicy zgodnie przyznają, że zarówno wykonanie jak i ustawienie ogródku podwyższanych grządek daje wspaniałe efekty. Dzięki drewnianym skrzynkom z palet przestrzeń ogrodu jest uporządkowana i estetycznie wykończona. Z uwagi na to, że każda uprawa ma swoje miejsce, jej pielęgnacja jest łatwiejsza a rozrost chwastów ograniczony.

Grządki z palet można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu, także na balkonie i tarasie, dzięki czemu nawet osoby nie posiadające własnego ogródka mogą mieć blisko swój w pełni naturalny warzywniak. Dzięki łatwości w pielęgnacji podwyższonych grządek, tego rodzaju uprawy dedykowane są osobom mającym problem ze schylaniem się. Podwyższone grządki z palet zaimpregnowane odpowiednim środkiem gwarantują doskonałą kondycję skrzyń i wysoką odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.