Jak odnowić stare meble? Samodzielne odnawianie starych mebli

Każdemu z nas marzy się oryginalne wnętrze, odbiegające wyglądem od tego z katalogu. Na ogół chodzimy po sklepach z wyposażeniem wnętrz i szukamy czegoś, co poruszy nasze serce. A tu co ? Te same szablonowe meble i dekoracje, które prawie nie różnią się od tego co mamy we własnym domu. Jedynie to, co je wyróżnia to, że są nowe i niezniszczone.

Zatem co mamy począć, kiedy byśmy chcieli wprowadzić nieco klimatycznego charakteru do naszego domu ? Przy okazji na strychu stoją jeszcze stare meble po babci, wykonane z litego drewna i aż żal je wyrzucić. To idealny moment, aby pobudzić nasze umiejętności twórcze i ze starych, zniszczonych i brzydkich mebli zrobić nowe klimatyczne aranżacje, które nadadzą naszemu wnętrzu niepowtarzalnego wyrazu.

Jak odnowić stare drewniane meble?

Odnawianie starych mebli jest na czasie i co ciekawe z tych już niechcianych eksponatów można stworzyć coś naprawdę nietuzinkowego. Wystarczy trochę własnej inwencji twórczej i zebranie odpowiednich materiałów. Zatem od czego zacząć. Zanim zabierzesz się za to wyzwanie, zapoznaj się, co możesz zrobić ze swoimi starymi meblami.

Drewno to bardzo wdzięczny temat do odrestaurowania, ponieważ daje duże możliwości aranżacji i metamorfozy tego materiału. Drewno można szlifować, zmieniać jego kolor, zachowując przy tym układ słoi, lakierować, woskować i politurować. Niezależnie czy mamy do czynienia ze starymi meblami z litego drewna, czy fornirowanymi

Fornir to sprasowane drewno pocięte w arkusze i naklejone na deskę. Z tym materiałem trzeba szczególnie uważać przy szlifowaniu, ponieważ bardzo łatwo uszkodzić cienką warstwę forniru. Dlatego postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie renowacji mebli drewnianych

  Maszyny wytrzymałościowe- co warto wiedzieć?

Jak usunąć stary lakier lub farbę z mebli drewnianych?

Zanim weźmiemy się za tworzenie nowego arcydzieła z naszego zniszczonego drewnianego mebla, należy najpierw pozbyć się z jego powierzchni  resztek starej aranżacji, a więc usunąć starą i marszczącą się już farbę lub zniszczony lakier.  Usuwanie starej powłoki brzmi jak horror, szczególnie jak powierzchnia jest dość duża. Jednak mamy na to cztery metody:

  • szlifowanie papierem ściernym ręcznie lub używając do tego szlifierki
  • środki chemiczne, takie jak żele, które rozmiękczają lakier lub farbę
  • cykliny, czyli ściąganie warstwy za pomocą specjalnego skrobaka
  • opalarka, czyli podgrzewanie starej powłoki

Najlepiej używać wszystkich czterech metod na raz. Jeżeli jakaś zawodzi, to zawsze pozostają jeszcze trzy. Przy meblach fornirowanych należy uważać ze szlifierką, ponieważ można bardzo łatwo uszkodzić warstwę forniru.

Czy zawsze trzeba zrywać starą farbę lub lakier?

Jeżeli chcesz pomalować stary zniszczony mebel farbą, to nie musisz jego starej powłoki zdzierać aż do gołej skóry. Wystarczy użyć specjalnej farby kredowej, którą można stosować na stary lakier czy farbę. Ważne, aby przed pomalowaniem mebel oczyścić i zmatowić. W tym celu przecieramy stary lakier lub farbę (zmatowienie), aby powierzchnia  dobrze chwyciła i trzymałą nową powłokę, czyli farbę kredową.

Jak zachować naturalny wygląd starych mebli?

Widoczny rysunek słojów na starej komodzie, to oryginalny i naturalny wzór, który warto zachować. Jeżeli struktura drewna jest w dobrym stanie, to należy je oczyścić, czyli zeszlifować starą warstwę lakieru. Następnie zabezpieczyć lakierem, woskiem lub olejem. Można nadać nieco inny odcień drewnu, malują je bejca w odpowiednim kolorze. Na bejcę trzeba położyć lakier, olej, wosk lub politurę.

Bielenie drewnianych mebli - czy warto to robić?

Obecnie dość popularna technika bielenia drewna, to znaczy rozjaśniania w kolorze szarej bieli z zachowanie naturalnego wyglądu drewna (układu słoi na drewnie). Do tego możemy użyć bejcy w kolorze białym. Alternatywnie sprawdzą się farby akrylowe, kredowe, które nakładamy za pomocą gąbki. Odcień bieli będzie nieco mocniejszy, ale naturalny układ drewna będzie nadal widoczny.

  Domowe sposoby na komary - co odstrasza komary? 15 sprawdzonych metod

Jak odnowić stare meble laminowane?

Meble laminowane to popularne zestawy mebli obecnie do nabycia w sklepach wyposażenia wnętrz. To meble z płyt wiórowych pokryte różnymi laminatami, foliami i okleinami. Po wielu latach użytkowania okleina nie co zmienia kolor, a przy okazji tu i ówdzie jest już podniszczona. Obecnie mamy farby, które idealnie nadają się do malowania i odświeżania mebli, wykonanych z takich właśnie materiałów. Przed zabiegiem mebel należy odpowiednio przygotować.

Jak przygotować mebel laminowany do metamorfozy w pięciu krokach?

  1. Umyj powierzchnię tak, aby była wolna od kurzu, tłuszczu i brudu. Powierzchnia czysta i odtłuszczona będzie trzymała farbę. Do odtłuszczanie użyj benzyny ekstrakcyjnej lub acetonu technicznego.
  2. Zamaskuj wszystkie ślady zniszczenia mebla- niedoskonałości oraz  w tym otwory po uchwytach. Farba niestety nie wyeliminuje odprysków i dziur powstałych na meblu. Do tego potrzebujemy użyć szpachli akrylowej do drewna lub szybkoschnącej szpachli z włókien szklanych.
  3. Zmatowienie powierzchni. Powierzchnie należy zmatowić, czyli wykonać na niej drobne rysy, aby farba miała lepszą przyczepność. W tym celu używamy papieru ściernego o gradacji 150-180, a do bardzo cienkich oklein 220.
  4. Po matowieniu należy odkurzyć mebel. W tym wypadku pomoże zmiotka, pędzel lub odkurzacz. Następnie ponownie odtłuść benzyną ekstrakcyjną lub acetonem technicznym.
  5. Podkład pod farbę. Podkład zalecany jest do farb akrylowych, które mają słabą przyczepność do śliskich podłoży i po jakimś czasie łuszczą się na powierzchni mebla. Podkład również stosujemy do bardzo  ciemnych powierzchni, które chcemy przemalować na jasne. W tym układzie spełnia on również funkcję kryjącą.

Czym zabezpieczyć stary mebel?

Do zabezpieczenia blatu np. biurka lub innej części mebla można użyć najpierw lakieru, potem oleju i na końcu wosku. Obecnie stają się dość popularne olejowoski, stanowiące mieszaniny oleju z woskiem, dodatkowo wzbogacone substancjami poprawiającymi odporność. Pierwotnie stosowane są na podłogi, ale tez idealnie nadają się do zabezpieczania mebli z laminatu i płyty.

Jakie farby stosować do malowania starych mebli?

Najbardziej popularne są farby akrylowe, ponieważ łatwo się aplikują, nie śmierdzą i szybko schną. Ponadto pobrudzone powierzchnie można prosto wyczyścić po farbie akrylowej. Kolejnym rodzajem farb są farby ftalowe, również łatwo się aplikują, lecz dłużej schną, a przy okazji ciężej je wyczyścić z zabrudzonych powierzchni. Ponadto kiedy będziemy chcieli zmienić kolor mebla, to farbę ftalową dużo gorzej usunąć niż akrylową.

  Styl glamour - jakie dodatki wybrać do domu?

Farby kredowe doskonale nadają się do śliskich laminowanych powierzchni,  nie wymagają za bardzo przygotowania mebla (wystarczy powierzchnię mebla zmatowić) i na ogół nie potrzebują podkładu.

Nowe okleiny, wzorki i szablony

Meble nie tylko można malować, ale też dekorować za pomocą szablonów, czy gotowych wzorów oklein itp. Szablony można zrobić samemu lub kupić gotowe w sklepie. Dla tych, co lubią DIY polecam zrobić taki szablon, wycinając go po prostu z papieru za pomocą nożyczek do paznokci.

Techniki malowania szablonem potrzebujemy gąbki i gęstej farby np. akrylowej lub kredowej.

W sklepach z wyposażeniem wnętrz mamy do wyboru różne wzory i  kolory oklein i naklejek, którymi idealnie zaaranżujemy nasz stary mebel w nowy  obiekt westchnień naszych znajomych. Wystarczy nieco naszej kreatywności, aby stworzyć ze starego, zupełnie nowy i niepowtarzalny wzór np. naszej starej nowej komody w stylizacji decoupage. W tym wypadku liczy się oryginalny pomysł, a jego realizacja będzie całkiem prosta.