Naprawa spłuczki - jak naprawić spłuczkę od WC? Krok po kroku

Awaria spłuczki nie jest rzadkim zjawiskiem w naszej toalecie. Korzystam z niej kilka razy dziennie i po dłuższym czasie eksploatacji może dojść do jej usterki. Zepsuty mechanizm spłuczki powoduje utratę wody, a tym samym zwiększa nasze rachunki za to medium. Niemniej jednak jej naprawa nie jest taka trudna i praktycznie każdy może ją przeprowadzić szybko i sprawnie we własnym domu. Zobacz, jak wygląda naprawa spłuczki.

Jak działa spłuczka do WC?

Spłuczka do WC jest prostym mechanizmem, który składa się z dwóch zaworów: napełniającego i spłukującego. Zawory są napędzane siłami grawitacji i wyporu cieczy. Zawór spłukujący blokuje odpływ wody do miski ustępowej, zamyka się on pod wpływem ciśnienia. Gdy naciśniemy przycisk lub pociągniemy dźwignię spuszczającą, jest on unoszony i otwiera przepływ wody do misy ustępowej.

Zawór napełniający doprowadza wodę do zbiornika spłuczki. Jego działanie polega na regulacji ustawienia pływaka. Po zapełnieniu się zbiornika, gdy pływak osiągnie określony poziom, zawór zamyka się. Regulacja pływaka w spłuczce polega na ustawianiu poziomu wody w zbiorniku spłuczki. Awaria spłuczki na ogół spowodowana jest niewłaściwą pracą jednego z tych elementów. Zatem naprawa spłuczki polega na ustaleniu przyczyn usterki i jej usunięciu.

Przyczyny cieknącej spłuczki - jakie mogą być?

Przyczyn awarii spłuczki może być kilka. Do tych najczęściej spotykanych to:

  1. Cieknąca spłuczka może być powodem nieodpowiedniego położenie pływaka.
  2. Uszkodzony pływak- wymiana zaworu napełniającego.
  3. Zabrudzenie membrany
  4. Zniszczona uszczelka zaworu spustowego.

Jak naprawić spłuczkę w różnych sytuacjach?

Każdą przyczyną usterki spłuczki można naprawić samemu. Oto jak zapobiec poszczególnym awariom tego urządzenia.

Regulacja pływaka w spłuczce

Spłuczka cieknie, gdy pływak znajduje się zbyt wysoko, zawór napełniający nie może się domknąć. To zaś powoduje, że spłuczka cały czas pobiera wodę, a nadmiar wody przecieka do misy ustępowej przelewem awaryjnym. W tym wypadku należy pływak ustawić do prawidłowej pozycji. Aby naprawić tę usterkę, należy zdjąć pokrywę zbiornika, w niektórych przypadkach będzie konieczne odkręcenie przycisku spustowego. Gdy położenie pływaka jest nieprawidłowe, to metodą prób i błędów za pomocą plastikowej śruby ustawiamy  pływak na odpowiedniej pozycji.

  Skuteczność wymienników ciepła: Jak zwiększyć efektywność wymiany ciepła?

Naprawa cieknącej spłuczki z uszkodzonych zaworem napełniającym

Cieknąca spłuczka może być również powodem uszkodzonego zaworu napełniającego. W takim przypadku należy wymienić zawór napełniający na nowy. Koszt takiego zaworu wynosi ok. 20 zł i można go dostać w większości sklepów budowlanych. Dobierając  zawór napełniający do naszej spłuczki, należy zwrócić uwagę na średnicę przewodu przyłączeniowego w naszym systemie spłukiwania. Dostępne średnice to ½ lub ¾ cala. Kiedy już mamy nowy zawór, to możemy zabrać się za jego wymianę.

Przed rozpoczęciem pracy, należy zakręcić zawór wody, czasem także opróżnić naczynie z wody. Pod zbiornikiem na podłodze podkładamy miskę, do której trafi resztka wody ze zbiornika. Kolejnym etapem jest odkręcenie przycisku spuszczającego wodę i zdjęcie pokrywy spłuczki. Niesprawny zawór odkręcamy i instalujemy nowy. Ostatnim etapem jest podłączenie przewodu doprowadzającego wodę i wyregulowanie poziomu pływaka.

Zabrudzona membrana

Zabrudzona membrana również może być powodem cieknącej spłuczki. Membrana znajduje się na dźwigni zaworu napełniającego. Z czasem zbierają się na niej różne osady, uniemożliwiające jej domknięcie, co powoduje wypływ wody.  Gdy spłuczka nie odbija, to często może być powodem zabrudzonej membrany. Membranę łatwo wyczyścić i odkamienić, używając w tym celu wody z płynem do naczyń oraz namaczając w roztworze wody z octem.

Jak naprawić spłuczkę z uszkodzonym zaworem spustowym?

Gdy powodem awarii spłuczki jest zawór, odpowiadający za spłukiwanie, to na ogół jest to uszkodzona uszczelka. Prawidłowo działający zawór zamyka dopływ wody, Przy naciśnięciu przycisku, blokada jest zwalniana i wylot wody jest otwarty. Uszczelka, która odpowiada za właściwe zablokowanie wylotu wody, w wyniku eksploatacji może pęknąć. W takiej sytuacji woda niewielkim strumieniem dostaje się do misy ustępowej, czyli mamy tzw. przeciek.

Aby wymienić uszczelkę, należy najpierw zakręcić zawór wody. Następnie zdejmujemy pokrywę zbiornika i całkowicie opróżniamy zbiornik z wodą. Resztkę zbieramy ściereczką lub gąbką. Czasami zdarza się, że uszczelka wcale nie jest uszkodzona, a po prostu przesunęła się lub jest zabrudzona. Zatem najpierw czyścimy ją  i układamy we właściwej pozycji. Jeśli to nie pomoże, to wymienimy na nową.

  Płytki prototypowe – jakie są ich rodzaje?

Druga uszczelka znajduje się przy wlocie wody do spłuczki. Ten element też warto skontrolować, gdyż również może powodować wyciek wody w przelewie awaryjnym. Z tego też względu, gdy wszystkie inne miejsca zostały sprawdzone i nie została wykryta przyczyna usterki, a  woda dalej przecieka do misy ustępowej, to często ta uszczelka może być tego powodem. W tym wypadku należy również ją wyczyścić, poprawić, a jak trzeba wymienić.

Naprawa spłuczki podtynkowej - jak wygląda?

Instalacje podtynkowe mają większość elementów schowanych pod zabudową. Dobrze zmontowana tego typu instalacja, powinna gwarantować dostęp do najważniejszych podzespołów spłuczki. Najczęstszym powodem usterek w tym wypadku jest uszczelka zaworu spłukującego, a dokładnie gromadzące się w tym miejscu zanieczyszczenia.  W takiej sytuacji zawór spłukujący może się nie domykać. Przy wymianie lub czyszczeniu tej uszczelki, należy najpierw zdemontować przycisk i płytkę osłaniającą stelaż. W tym wypadku mamy mały otwór, przez który musimy wykonać całą pracę. Niemniej jednak przy tej operacji  cały mechanizm jest widoczny.

Mechanizm instalacji podtynkowej jest inaczej ułożony w porównaniu do systemów kompaktowych. Z wymianą lub oczyszczaniem uszczelki postępujemy tak samo, jak przy wymianie w spłuczce kompaktowej. Czasem może się zdarzyć, że nasza instalacja podtynkowa ulegnie poważniejszej awarii. Wtedy niestety trzeba zdjąć wszystkie płytki,  zdemontować całą obudowę i wymienić spłuczkę.

Uszczelkę w spłuczce średnio wymienia się co 2-3 lat. Częstotliwość wymiany zależy od jakości wody, czyli jak bardzo zakamieniona jest spłuczka. Sama uszczelka to niewielki koszt, należy przy tym pamiętać, aby była ona odpowiednio dobrana do urządzenia i miała prawidłową grubość średnicy. Jeżeli wymiana miałaby dotyczyć całego zaworu, to jest to koszt ok. 50 zł. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie wykonać tej pracy, to zawsze możemy wezwać doświadczonego hydraulika. Fachowiec sprawdzi przyczynę awarii i znajdzie najlepsze rozwiązanie.