Domowe sposoby na komary - co odstrasza komary? 15 sprawdzonych metod

Wiosna to okres przechodzenia z zimy, czyli z mroźnych dni, na letnie wysokie temperatury. Wtedy to przyroda budzi się do życia, a wraz z nią również wiele gatunków owadów. Kiedy na dworze mamy już plusowe temperatury, to pojawiają się pierwsze komary. Te owady są jedne z najbardziej irytujących istot, które nie tylko gryzą, ale też swoim brzęczeniem doprowadzają nas do szewskiej pasji. Nie musi być ich roje, ale wystarczy jeden osobnik w domu, aby uprzykrzył nam życie.

Każdy z nas na początku wiosny, wraz z pierwszym pojawieniem się tych osobników, szuka skutecznego sposobu na ich odstraszenie. Metod jest wiele. Różne sposoby na komary stosowali już nasi przodkowie, dlatego mamy bogaty arsenał wiedzy na ten temat. Zatem możemy zastosować naturalne sposoby na komary, jak i skorzystać z dobrodziejstwa współczesnej nauki i techniki.

Co przyciąga komary? Czego unikać?

Zanim jednak opiszemy o metodach odstraszania tych natrętnych owadów, poznajmy co tak naprawdę, je do nas przyciąga.

Podobno te osobniki nie znają się na smaku krwi, bo nie analizują jej pod kątem jakości u swojej ofiary. Zatem stwierdzenie, że ten, kto ma słodszą krew, jest bardziej atakowany przez komary, jest po prostu mitem. Natomiast te owady przyciąga ciepło ciała i dwutlenek węgla, który jest w większych ilościach wydzielany przez osoby o masywnej budowie ciała. Dwutlenek węgla wydziela się w nadmiarze podczas i krótko po wysiłku fizycznym lub po zjedzeniu słonych i bogatych w potas potraw np. pomidorów.

Komary znakomicie posługują się również węchem. Wyniki badań Dr. Clifforda W. Basseta z Allergy and Astma Care w Nowym Jorku potwierdziły, że te osobniki potrafią zwietrzyć swoją ofiarę z odległości nawet do 30 metrów.

Kolejnym elementem przyciągającym komary jest kwas mlekowy, który jest zawarty w naszym pocie. Dlatego gdy na dworze jest bardzo ciepło, a my się na domiar pocimy, to przyciągamy te owady do siebie. Pot to również wilgoć, która też chętnie ściąga komary. Niestety, ale perfumy o kwiatowych i owocowych zapachach też nie są naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami. Ich słodki zapach wabi do nas te owady. Wieczorem przed wyjściem z domu zalecany jest prysznic, aby zmyć zapachy i pot ze swojego ciała.

Komary też reagują na ciemne barwy. Z tego też względu gdy wychodzisz wieczorem na spacer, spotkanie lub na grilla, to ubieraj się w jasne barwy.

Ugryzienie komara - czy może być niebezpieczne?

Praktycznie każdy skarży się na te uciążliwe owady. Pojawiają się wiosną i aż do jesieni nas nękają. A szczególnie potrafią być natarczywe, gdy mamy ciepłe lato i lubimy w ciepłe lipcowe noce posiedzieć sobie na dworze. Warto zadać sobie pytanie: czy wszystkie komary gryzą ? Otóż nie. Jedynie samice są osobnikami polującymi na krew ssaków, dla nich jest ona źródłem pokarmu, potrzebnym do złożenia jaj. Wbrew pozorom samce nie atakują ludzi, ani zwierząt, ponieważ żywią się nektarami i sokami roślinnymi.

Komarzyca podczas ukłucia wraz ze śliną wpuszcza substancje hamujące krzepliwość krwi. Co powoduje świąd i reakcje alergiczne u żywiciela. Ponadto komary mogą być nosicielami groźnych chorób.  Przenoszą one np.: malarię, filariozę,  arbowirusy, które wywołują zapalenie opon mózgowych oraz mózgu u zwierząt i ludzi, a także żółtą febrę i dengę. Tymi choroba można łatwo się zarazić w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Zatem ukąszenie komara może być dość niebezpieczne. Na szczęście w naszej strefie klimatycznej tego typu choroby nie występują.

  Zwalczanie kun - w jakich miejscach lubią lokować się te gryzonie? Jak sobie z nimi poradzić?

Jakich zapachów nie lubią komary?

To, co jest wręcz wskazane, aby obronić się przed tymi małymi krwiopijcami, to olejki eteryczne. Naturalne sposoby na komary w postaci skropienia się olejkiem eterycznym o zapachu np.: trawy cytrynowej, goździkowym, eukaliptusowym, czy patchouli  (paczuli),  dają nam barierę ochronną przed tymi owadami. Podobnie działają olejki eteryczne: cedrowy, rozmarynowy, z mięty pieprzowej, geranium, lawendy, bazyliowy, kopru włoskiego, cynamonowy (z liści) i tymiankowy. Dobre są również olejek cytrynowy i pomarańczowy, ale nie zaleca się ich stosowania na słońcu. Mają działanie fotouczulające.

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne na komary?

Olejki eteryczne są silnie działającymi substancjami i nie należy nakładać nierozcieńczonych olejków na skórę. Nie wolno ich stosować codziennie oraz zmniejszyć ilość używaną jednorazowo. Jako środek odstraszający komary, można go używać tylko i wyłącznie w przypadku narażenia na pogryzienie. Zasada ta szczególnie się tyczy dzieci do lat 3 i kobiet w ciąży. Większość tych olejków nie jest dla nich zalecana. Dlatego przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem.

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

Olejek odstraszający komary

Skład:

  • 100 ml oleju bazowego- może być oliwa z oliwek olej słonecznikowy, z pestek winogron, jojoba, migdałowy lub moringa
  • 5-10 ml olejku eteryczne (50-100 kropel). Mogą być mieszanki olejków eterycznych, które komary nie lubią- np. 30 kropel olejku z trawy cytrynowej, 30 kropel eukaliptusowego i 20 kropel goździkowego.

Zmieszaj olejki eteryczne z olejem bazowym. Nałóż na skórę w miejscach najbardziej narażonych na ugryzienie komara, omijając przy tym okolice oczu. Aplikację należy ponawiać co 1-2 godzin. Przygotowany odstraszacz komarów trzymamy w ciemnej butelce oraz w chłodnym i ciemnym miejscu.

Najlepszym olejem bazowym do komponowania zapachów odstraszających komary jest olej moringa. W składzie podobny jest do oliwy z oliwek, ale charakteryzuje się trwałością i doskonale wiąże substancje zapachowe olejków eterycznych. Z tego też względu dłużej utrwala się na skórze.

Szybki oddstraszacz komarów na raz

Gdy potrzebujemy niewielką ilość olejku odstraszającego, to wystarczy zmieszać ok. 10-20 kropel olejku zapachowego z dwiema łyżkami oleju bazowego.

Olej neem, doskonały odstraszacz komarów

Miodla indyjska również jest dobrym odstraszaczem komarów. Ponadto ma właściwości regenerujące skórę, łagodzi swędzenia, gdy komar już ugryzie. Jej zapach powoduje, że także inne owady trzymają się od nas z daleka. Sam zapach ma charakterystyczną woń, która nie każdy zaakceptuje. Niemniej jednak jak zmiesza się go z olejem bazowym, to aromat miodli jest nieco mniej wyczuwalny. Olej z miodli indyjskiej jest śmiercionośny dla komarów i ich larw.

Przygotowanie:

  • 75 ml oleju bazowego (używamy olejów bazowych tak jak w przykładzie poprzednim)
  • 20 ml oleju Neem

Do tej mieszaniny możemy dodać jeszcze ok. 5 ml olejków eterycznych, składających się z mieszaniny olejków odstraszających komary. Niemniej jednak nie jest to konieczne.

Mieszamy olejki z olejem bazowym. Nakładamy na skórę w miejscach najbardziej narażonych na ugryzienie komara. Co 1-2 godzin mieszaninę nakładamy ponownie. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej z ciemnej szklanej butelce.

Naturalny spray na komary

Spray może być rozpylany bezpośrednio na skórę lub ubranie. W tym celu potrzebujemy:

  • 100 ml wódki
  • 5-10 ml olejków eterycznych ok. 50-100 kropel. Możemy zmieszać ze sobą kilka różnych olejków zapachowych.

Przygotowujemy butelkę z ciemnego szkła z atomizerem. Do niej wlewamy wódkę i aplikujemy olejki. Wszystko razem mieszamy i wstrząsamy, aby składniki dobrze się połączyły. Rozpylamy w pewnej odległości na odkryte ciało. Uważamy na oczy. Należy mieszankę aplikować co ok. 2 godziny. Sprayem można również popsikać ubranie, przed jego założeniem. Pamiętaj, aby wstrząsnąć przed użyciem.

Spray na komary w wersji bezalkoholowej

Taki odstraszacz możemy również przygotować bez alkoholu. Ta wersja jest delikatniejsza dla naszej skóry, ale i też dla komarów. Tego typu mieszanka zalecana jest, gdy przebywamy na słońcu. Alkohol pod wpływem promieni słonecznych odbarwia skórę. Ta mikstura jest, mniej trwała i nadaje się do aplikowania przed około 2 dni. Niemniej jednak przygotowanie jest bardzo proste i szybkie.

  Zawór trójdrożny - co to jest i jak działa?

W tym celu zamiast wódki używamy wody. Zatem przygotowujemy:

  • 100 ml wody
  • 30 kropli olejków eterycznych, możemy użyć różne ich rodzaje.

Do butelki z atomizerem wlewamy wodę i wkraplamy olejki. Mocno wstrząsamy mieszankę i gotowe. Taki spray możemy rozpylać na odkryte ciało, ubranie i w powietrzu. Niektórzy taką miksturą spryskują firanki, zasłony i kanapy w domu. Niemniej jednak zabieg należy powtarzać co 2 godziny.

Przy każdym rozpylaniu należy mocno wstrząsnąć butelkę, aby olejki dobrze zmieszały się z wodą. Niestety, ale woda nie jest dobrym rozcieńczaczem tłustych olejków eterycznych.

Poznaj domowe sposoby na komary

Rozpylanie olejków eterycznych i świece zapachowe

Jednym z domowych sposobów jest rozpylanie olejków eterycznych na skórze, ubraniu lub w domu. Przepisy powyżej. Niemniej jednak ta metoda wymaga dość częstej powtarzalności, aby była skuteczna. Jednym z mniej pracochłonnych sposobów są świece zapachowe o aromacie odstraszającym komary np. lawendowym, paczuli lub eukaliptusowym. W sprzedaży możemy dostać specjalne świece zapachowe, dedykowane odstraszaniu komarów. Ta metoda może być skuteczna, gdy np. wieczorem siedzimy na tarasie.

Mikstura z octu

Komary nie lubią zapachu octu, który jest dla nich wręcz wstrętny w połączeniu z liśćmi orzecha włoskiego. Gdy nie mamy olejków eterycznych, to można zastosować właśnie tę domową metodę.

Do mikstury będziemy potrzebowali:

  • 200 ml octu. Najlepiej do tego nadaje się ocet jabłkowy.
  • 2 liście orzecha włoskiego

Liście dokładnie myjemy i osuszamy. Następnie je drobno siekamy. Zalewamy je octem i gotujemy przez ok. 10 minut. Wywar przecedź i wystudź. Miksturą smarujemy części ciała narażone na ugryzienie komara.

To, co obniża efektywność naturalnych preparatów odstraszających komary to: pot, kosmetyki na skórze, perfumy, parowanie olejków eterycznych, spłukiwanie podczas kąpieli w wodzie oraz szybkie wchłanianie się w skórę. Dlatego należy je regularnie stosować.

Lampka na komary

Obecnie już powszechnie w sprzedaży możemy zakupić specjalne lampki na owady. Działają one nie tylko na same komary, ale też na inne fruwające owady w naszym domu. Konstrukcja lampki jest dość prosta. Składa się ona z małej żaróweczki, która jest osłonięta siatką lub ma gęsto rozmieszczone pręciki. Metalowe części są pod napięciem (siatka lub pręciki). Prąd poraża śmiertelnie owady, stanowiące zagrożenie dla człowieka.

Co prawda natężenie prądu nie jest groźne dla zwierząt i człowieka, ale tego typu lampki najlepiej stawiać daleko od łóżek domowników i na pewnej wysokości. Aby takie urządzenie spełniało swoje funkcje, musi być absolutnie ciemno. Inne źródła światła, szczególnie te silniejsze od lampki, będą ściągały owady.

Rośliny odstraszające komary

Zamiast olejków zapachowych, zawsze można posadzić żywe rośliny na tarasie lub wokół domu, aby zniechęciły komary do naszego domostwa. To, co skutecznie odstrasza tych krwiopijców, to np. lawenda.

Mikrokapsułki z naturalnym aromatem

W sprzedaży możemy dostać specjalne plastry z  mikrokapsułkami, które zawierają naturalny olejek citronella. To dość skuteczny środek odstraszający komary. Po zgnieceniu takiej mikrokapsułki uwalniany jest zapach. Za pomocą plastra przyklejamy je do mebli, ubrania lub obroży zwierzęcia domowego (np. psa, kota). Taka warstwa ochronna zabezpiecza przed komarami na odległość ok. 1 metra.

Zamykanie okien i drzwi

Komary są owadami, które najbardziej uaktywniają się po zmroku. Oczywiście to, co najbardziej je przyciąga to intensywne światło. Zatem po zmroku, kiedy w domu przebywamy przy sztucznym świetle, warto zamknąć wszystkie okna i drzwi, ponieważ komary wtedy tylko czekają, aby całym rojem wtargnąć do naszego domostwa. Sztuczne światło bardzo je przyciąga.

Chemiczne sposoby na komary

Nauka wychodzi naprzeciw naszym potrzebom, również jeżeli chodzi o pozbywanie się komarów z naszego otoczenia. W sprzedaży mamy gotowe spraye na komary, fumigatory i maści, które zawierają substancje odstraszające i zabijające te małe wampirki.

  Dekoracje do domu – DIY, czyli zrób to sam

Spraye na komary

Spraye na komary są to specjalne preparaty do aplikacji na skórze. Ich działanie na ogół ma odstraszyć te owady, tak abyśmy byli dla nich jakby niewidoczni. Na ogół stosuje się je, gdy wchodzimy w miejsca największej intensywności ich występowania np. do lasu. Spraye na komary mają tę przewagę nad naturalnymi ich odpowiednikami, że działają kilka godzin (na ogół 8-12 godzin), bez potrzeby ich kolejnej aplikacji. Oczywiście gdy przyjdziemy z dworu, należy wziąć prysznic lub kąpiel, aby substancje zmyć z ciała.

Maści na komary

Kolejnym dość skutecznym środkiem zapobiegającym ugryzieniu komara są maści na komary. To jest jakby inna wersja sprayów na komary.  Zamiast spryskiwać się, smarujemy miejsca na ciele najbardziej narażone na ugryzienia komara. Podobnie jak spraye działają kilka godzin.

Fumigatory

W sprzedaży można nabyć preparaty chemiczne w postaci trujących gazów, dymów lub pary, które zabijają komary. To są płyny owadobójcze do spryskiwania pomieszczeń. Występują też w postaci płytek na owady, które rozmieszcza się w kilku miejscach w pomieszczeniu. O ile spraye mogą być również trujące dla nas, to płytki są bardziej bezpieczne. Przy rozpylaniu sprayów należy zachować szczególną ostrożność, a po rozpyleniu po pewnym czasie wywietrzyć pomieszczenie. Płytki działają w sposób ciągły do ok. 3-4 miesięcy.

Spirale na komary

Spirale są osadzone w stojaczku i umiejscawia się je na tarasie lub balkonie. Preparaty te żarząc się, wydzielają trujące opary, zabijające komary, ale też inne owady.

Elektrofumigatory

To elektryczne wersje fumigatorów. Składają się ze wtyczki, którą wkłada się do gniazda, elementu nagrzewającego oraz wkładu z substancją owadobójczą. Po włączeniu do gniazdka elektrycznego substancja odparowuje i zabija komary.

W tym wypadku można zastosować specjalne płytki nasączone, które działają ok. 12-24 godzin lub płyny w plastikowych buteleczkach, ich działanie jest kilkadziesiąt dni. Elektrofumigator działa, gdy jest podłączony do gniazdka elektrycznego. Ten preparat na komary najlepiej zastosować wieczorem, gdy mamy otwarte okna i chcemy mieć spokojny sen, wolny od komarów.

Czy odstraszacz komarów jest skuteczny?

Jeżeli chodzi o naturalne odstraszanie komarów, w postaci mikstur olejków eterycznych, czy octu to ich działanie jest bardzo ograniczone w czasie. Gdy substancja odparuje, to niestety, ale zabieg trzeba powtarzać. Chemiczne środki są trwalsze. Najlepiej sprawdzają się spraye i maści na komary, płytki lub spirale i elektrofumigatory. Ich działanie jest od kilku godzin do kilkudziesięciu dni albo i nawet miesięcy.

Odstraszania komarów w domu a na zewnątrz - jakie metody zastosować?

Najlepiej stosować naturalne i sprawdzone domowe sposoby na komary. Środki chemiczne są ostatecznością, ponieważ zawierają one insektycydy, które również wpływają na nasze zdrowie. Nie można ich stosować w pomieszczeniach, gdzie przebywają niemowlęta i małe dzieci. Są również groźne dla alergików i osób chorych. Przy zastosowaniu środków chemicznych, należy trzymać je z dala od żywności i źródeł ognia oraz wody. Na ogół są to preparaty łatwopalne.