Czyszczenie samochodu - jak zrobić to kompleksowo i skutecznie

Jak gruntownie wysprzątać auto ? Czy kompleksowe czyszczenie samochodu musi być żmudnym wysiłkiem ? – dowiesz się w tym artykule.

Czyszczenie wnętrza samochodu

Zanim zabierzemy się za czyszczenie auta w środku, warto sobie wszystko dobrze rozplanować, a także przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria. Zatem od czego zacząć ? Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie dywaników. Następnie odkurzamy środek auta oraz fotele. Potem możemy zabrać się za czyszczenie pozostałych elementów wnętrza, jak kokpit, czy szyby (od ich wewnętrznej strony). Kolejność ta jest szczególnie ważna, ponieważ w trakcie odkurzania pyłki oraz kurz unoszą się w powietrzu i mogą osadzać się na desce rozdzielczej, przez co zapewnimy sobie podwójne mycie kokpitu.

Polecamy: Auto Detailing Gdańsk

 

Odkurzanie samochodu

Warto wyposażyć się w odpowiedniej mocy odkurzacz. Dlaczego? Na ogół małe odkurzacze samochodowe są dość poręczne, ale często nie mają odpowiedniej mocy. Dlatego praca nimi może okazać się dość męcząca. Pośrednim rozwiązaniem jest odkurzacz domowy, który powinien poradzić sobie ze standardowymi zabrudzeniami. W przypadku większych zabrudzeń rekomenduje się odkurzacze typowo robocze lub dedykowane dla samochodów. Jeśli dobierzemy odpowiedni sprzęt, możemy wziąć się za kompleksowe czyszczenie auta.

Najpierw zaczynamy od półek i zakamarków. Ważne, aby odkurzacz był wyposażony w kilka końcówek czyszczących. Wszystkie zakamarki tapicerki również powinny być wyczyszczone. Najlepiej do tego użyć szczotek z włosiem, które nie zarysują tapicerki, ani kokpitu, a zarazem dokładnie usunął niepotrzebną sierść i inne trudno dostępne zabrudzenia. Do trudno dostępnych miejsc, takich jak między fotelami i pod fotelami przyda się cienka i giętka rurka.

Gdy skończymy na kokpicie i tapicerce, na koniec musimy dokładnie odkurzyć podłogę. W tym celu wyciągamy dywaniki samochodowe i je trzepiemy z brudu, a podłogę dokładnie odkurzamy.

  Rolety, plisy czy żaluzje - którą opcję wybrać?

Czyszczenie kokpitu samochodu

Czyszczenie wnętrza auta nie kończy się na samym odkurzaniu. Teraz czas wyczyścić kokpit sterujący. Plastiki najlepiej przetrzeć ściereczką z mikrofibry, a zakamarki czyścimy pędzelkiem z miękkiego włosia. W zależności jak brudny jest kokpit, możemy do jego czyszczenia użyć wody z mydłem lub specjalnego środka typu APC. Nie należy do tego zabiegu wybierać silnych detergentów. APC poradzi sobie z dość silnymi zabrudzeniami. Na koniec nakładamy środek, który ma na celu zabezpieczenie kokpitu przed działaniem promieni słonecznych. Preparat nakładamy miękką szmatką. Takie zabezpieczenie wystarcza na kilka tygodni.

Usuwanie plam

Kompleksowe czyszczenie auto to również usuwanie plam, które często już są dość stare. Trudno ich uniknąć, a czasami nawet ich nie zauważamy, dopiero wychodzą podczas sprzątania samochodu. Najgorsze do usunięcia są te na tapicerce. Środek do ich wywabiania należy dostosować do rodzaju plamy, ale i też typu samej tapicerki. Innym środkiem będziemy czyścili skórę, a innym welurowe fotele. W Internecie możemy znaleźć również domowe sposoby na czyszczenie auta, np. tłuste plamy możemy wywabić benzyną ekstrakcyjną. Niemniej jednak w tym wypadku musimy liczyć się z intensywnym zapachem, który będzie unosił się, we wnętrzu samochodu.

Dlatego warto zainwestować w specjalne detergenty, przeznaczone do tapicerki samochodowej. Gdy jednak nie możemy sobie poradzić z plamami, warto powierzyć walkę z trudnymi plamami fachowcom, jak 1mad.pl - auto detailing Gdynia i Gdańsk.

Jeżeli wewnątrz samochodu posiadamy skórzane fotele, to warto użyć specjalnych  preparatów do czyszczenia i pielęgnacji skóry. Po czyszczeniu tapicerki skórzanej należy ja zabezpieczyć. Najczęściej w sprzedaży dostaniemy środki do czyszczenia i pielęgnacji skórzanych foteli, jak i ich impregnacji po czyszczeniu.

Usuwanie sierści

Sprzątanie samochodu może być żmudnym zabiegiem dla właściciela czworonoga. Nawet gdy się staramy, aby nasz pupil za bardzo nie zostawił śladów swojej bytności w samochodzie, to jednak sierść tu i ówdzie się pojawia i trzeba ją usunąć. Ręczne usuwanie sierści jest skazane na porażkę. Natomiast zastosowanie twardej szczotki, może uszkodzić tapicerkę. Zatem z pomocą przychodzi nam roller do odzieży lub mocny odkurzacz z odpowiednią końcówką.

  Domowe sposoby na komary - co odstrasza komary? 15 sprawdzonych metod

Gdy tapicerka jest ogólnie zabrudzona, to należy ją uprać za pomocą specjalnego do tego celu przeznaczonego preparatu i ścierki z mikrofibry, albo miękkiej szczoteczki do ubrań.

Skórzaną tapicerkę po takim zabiegu należy później zaimpregnować.

Mycie szyb

Szyby brudzą się zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dlatego czyszczenie auta kończymy myciem szyb. Do tego celu możemy użyć płynu do mycia szyb. Niemniej jednak  nie pryskamy go bezpośrednio na szyby, ponieważ  część preparatu może dostać się na tapicerkę i plastikowe wykończenia kokpitu. Dlatego płyn aplikujemy na gąbkę, a następnie gąbką wycieramy szyby. Krawędzie szyb (plastikowe) czyścimy specjalnym środkiem i miękką ściereczką z mikrofibry. Podobnie spryskujemy szmatkę, a nie mytą powierzchnię.

Wybierając środki do mycia szyb i plastików, warto wybrać te antyseptyczne, dzięki czemu czyszczone powierzchnie dłużej pozostaną czyste. Czyszcząc, polerujemy aż do jednolitego rozprowadzenia preparatu i wysuszenia. Na koniec możemy użyć tzw. dressingu, czyli środka konserwującego plastiki.

Czyszczenie chemiczne samochodu

Nie zawsze możemy sobie poradzić z domowym czyszczeniem samochodu. Gdy nam zależy naprawdę na sprzątnięciu naszego auta na błysk, bo jest to np. samochód firmowy, to warto udać się do specjalistów. Dzięki odpowiednim urządzeniom i środkom chemicznym takie firmy są w stanie przywrócić nasz pojazd praktycznie do nowości. Jakie usługi wykonują firmy czyszczące samochody:

- odkurzanie wnętrza samochodu

- czyszczenie i dezynfekcja tapicerki

- profesjonalne czyszczenie kokpitu i szyb

- usuwanie zbędnych naklejek

- Ozonowanie wnętrza samochodu i pozbywanie się przykrych zapachów np. dymu nikotynowego.

- wymiana filtrów kabinowych i odgrzybianie klimatyzacji.

Przy specjalnych okazjach warto skorzystać z takich usług, aby cieszyć się autem jak nowym.