Jak zwalczyć mszyce? 15 skutecznych sposobów

Mszyce to niewielkiej  wielkości  szkodniki, które żywią się sokiem z roślin, tym samym nieodwracalnie niszcząc ich liście, pędy oraz narażając je na różne choroby. Te małe żyjątka szybko się rozmnażają. Z tego też względu, gdy zauważysz mszyce w ogrodzie, należy szybko interweniować. Czym można zwalczać te szkodniki. Otóż jest wiele preparatów chemicznych, które działają od razu. Niemniej jednak mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowia. Mamy też naturalne środki na mszyce, stosowane przez naszych przodków, które się doskonale sprawdzają.

Po czym poznać, że mam mszyce w ogrodzie?

Te małe szkodniki charakteryzują się dużą płodnością samic i występowaniu w jednym sezonie wielu pokoleń. Pierwsze mszyce na roślinach pojawiają się na początku sezonu. Po czym poznać, że mamy te szkodniki umiejscowiły się na naszych roślinach ? Otóż zaniepokoić powinny nas poskręcane liście, pędy zahamowane we wzroście, oblepione klejącą spadzią. Na liściach i pędach roślin możemy zobaczyć całe kolonie małych owadów w kolorach zielonym, żółtym lub czarnym. To są typowe objawy występowania mszyc.

Dlaczego należy zwalczać mszyce?

Mszyce, jako pasożyty, żerują na roślinach, żywią się sokami młodych pędów, pąków kwiatowych oraz kwiatostanów. Zatem wysysają z roślin składniki odżywcze, przez to rośliny przestają rosnąć, a przy tym gubią kwiaty lub owoce.

Zatem widzimy, że roślina przestaje się rozwijać i staje się karłowata oraz zniekształcona. Fakt ten wpływa również na spadek ilości i jakości plonów. Mszyce żerując, wydalają wydzielinę zwaną spadzią, w której szybko rozwijają się grzyby, atakujące roślinę. Jeżeli do końca nie wykończą jej mszyce, to osłabiona roślina, zaczyna chorować, co w konsekwencji kończy się jej śmiercią.

Ponadto gdy mszyce zalęgnął się na jednej roślinie, to szybko zaczynają się rozpleniać na inne gatunki roślin, m.in. kwiaty, krzewy takie jak róże, drzewa owocowe itp. Zatem gdy nie będziemy ich zwalczać, mogą nam w szybkim tempie zniszczyć nasze plony.

Jak zwalczać mszyce?

Mszyce zwalczamy od razu po zauważeniu pierwszych szkodników i skutków ich działania. Im szybciej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam opanować kolonię mszyc. Do zwalczania tych pasożytów roślin przychodzi nam z pomocą sama przyroda. Mamy rośliny odstraszające mszyce.  Oprócz tego możemy liczyć na gotowe preparaty chemiczne, które w szybkim tempie usunął całą kolonię. Do walki z tymi szkodnikami przychodzą nam również z pomocą domowe sposoby na mszyce. Jeżeli nie chcemy stosować chemii w naszym ogrodzie, to możemy sporządzić sprawdzone receptury na zwalczanie mszyc, znane już naszym babkom.

  Gdzie szukać taniego, a dobrze skomunikowanego mieszkania na sprzedaż w Warszawie?

Ekologiczne sposoby zwalczania mszyc

Obecnie dość popularne ekologiczne ogrodnictwo, obejmuje również naturalne metody na szkodniki. Jak zwalczyć mszyce w ekologiczny sposób ? Otóż wykorzystujemy rośliny, których mszyce nie lubią. Rośliny odstraszające mszyce to: czosnek, cebula, mięta, a także z roślin ozdobnych również lawenda. Ogrodnictwo ekologiczne to również uprawa wspólna warzyw na grządkach wraz z roślinami odstraszającymi te szkodniki. Dobrze też posadzić w ogrodzie nasturcję lub cząber.

Domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce bazują na wywarach i wyciągach z roślin odstraszających te szkodniki, a także na preparatach wykonanych z produktów, które mamy w swoim domu pod ręką.

Cebula na mszyce

Cebula skutecznie odstrasza mszyce, jest również środkiem na niektóre choroby grzybowe roślin. To warzywo zawsze mamy pod ręką w kuchni. Dlatego sporządzenie z niej wywaru nie powinno być problemem. Do tego będziemy potrzebowali ok. 75 g cebuli, które tniemy na kawałki. Zalewamy ją 10 litrami wody i gotujemy wszystko na małym ogniu przez 30 minut. Po ostudzeniu wywar jest gotowy do wlania w atomizer i wykonaniu oprysków.

Oprysk z czosnku na mszyce

Wyciąg z czosnku na mszyce, to kolejny domowy sposób na te owady. W tym celu bierzemy 250 g roztartego czosnku, zalewamy 10 litrami wody. Całość pozostawiamy na ok. 24 godziny. Po tym czasie wyciąg z czosnku już jest praktycznie gotowy. Można go rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1.

Wyciąg z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski to zioło, będące remedium na wiele dolegliwości. Ten pospolity chwast może być też dobrym preparatem na mszyce. Do sporządzenia wywaru bierzemy ok.40 dag liści mniszka i zalewamy 10 litrami wody. Pozostawiamy na 3 godziny i wykonujemy oprysk.

Przy sporządzaniu wyciągów i wywarów musimy pamiętać, że wyciąg musimy zużyć zaraz po jego wykonaniu. Natomiast wywar przechowujemy przez ok. 2 miesiące w szczelnym pojemniku, który pozostawiamy w chłodnym i zacienionym miejscu. Domowe wywary i wyciągi nie da się przedawkować. Dlatego możesz roślinę nimi spryskiwać dowolną ilością naturalnego produktu.

Mleko na mszyce

Domowym sposobem na mszyce jest sporządzenie mieszaniny mleka i wody w stosunku 1:1. Po wykonaniu roztworu można wykonać oprysk. Skuteczność tego preparatu bywa wątpliwa, ponieważ jego jakość zależy od rodzaju zastosowanego mleka. Najlepsze jest mleko prosto od krowy. Natomiast z tego w sklepowym w kartoniku mikstura może nie zadziałać.

Szare mydło na mszyce

Skutecznym domowym sposobem na mszyce jest wykonanie oprysku szarym mydłem. Szare mydło w ilości ok. 20 g rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej wody. Gdy płyn ostygnie, możemy wykonać oprysk.

  Meble DIY - kilka ciekawych pomysłów zrób to sam!

Szare mydło, zwane mydłem potasowym jest dość popularnym preparatem w ogrodnictwie. Dlatego możemy kupić go w sklepach ogrodniczych w postaci płynnego mydła potasowego ogrodniczego.

Ocet na mszyce

Skutecznym sposobem na mszyce jest roztwór octu i wody w proporcjach 1:10, czyli 100 ml octu na litr wody. Do mieszanki możemy dodać kilka kropel płynu do naczyń, który wzmocni jego działanie. Przygotowaną mieszankę obficie opryskujemy  np. mszyce na kwiatach lub innych roślinach. Ocet na mszyce jest bardzo skutecznym preparatem i może szybko rozwiązać nasz problem.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce

Wyciąg w pokrzywy stosuje się wiosną jako nawóz dla roślin, ale mało kto wie, że może być też skutecznym preparatem na mszyce. 1 kg pokrzyw zalewamy 10 litrami odstanej wody deszczowej. Roztwór pozostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wykonujemy opryski. Wiosną taką miksturę możemy przygotować w  takiej ilości, aby starczyła na cały sezon. Wyciąg z pokrzyw jest również skuteczny przy zwalczaniu grzybów, a szczególnie szarej pleśni.

Soda na mszyce

Soda jest środkiem, który może być powszechnie stosowany do zwalczania wielu szkodników w domu i ogrodzie, jak i czyszczenia oraz usuwanie trudnych plam. Sodę mieszamy z wodą w stosunku 1 łyżeczka sody na 1 szklankę wody. Do tego dodajemy pół łyżeczki oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Miksturę przelewamy do atomizera i spryskujemy  nią rośliny zaatakowane przez mszyce.

Naturalny wróg mszyc

Biedronki uwielbiają mszyce. Zarówno dorosłe biedronki, jak i ich larwy lubią żywić się tymi szkodnikami. Dlatego warto zaprosić biedronki do naszego ogrodu. Jak to zrobić? Gdy chcemy zwabić biedronkę do zaatakowanej przez mszyce rośliny, to możemy tę roślinę spryskać wodą z cukrem. Innym sposobem jest zawiązanie żółtej tasiemki na gałęzi rośliny. Żółty kolor wabi biedronki, ale i też inne owady latające.

Ręczne usuwanie mszyc

Gdy na roślinie jest jeszcze niewiele mszyc, to można zebrać je ręcznie. W tym celu ubieramy rękawiczki i usuwamy je ręcznie lub usuwamy zajęte przez kolonie mszyc liście. W początkowej fazie ma to sens, ponieważ to zahamuje ich proces namnażania.

Naturalne preparaty na mszyce

W sklepie ogrodniczym możemy dostać naturalne i nieszkodliwe dla naszego zdrowia preparaty na mszyce. Jednym z nich jest Agricolle, który dostępny jest w formie koncentratu do przygotowania i rozcieńczenia z wodą. Można stosować jako oprysk roślin.

Kolejnym naturalnym preparatem na mszyce jest Biochron. Środek ten możemy nabyć jako już gotowy preparat na opryski lub w formie koncentratu do sporządzania mikstury. Biochron ma zapach octu, co sugeruje ocet, jako jeden z jego składników. Biochron, jak i Agricolle zwalczają nie tylko mszyce, ale też są to środki wielofunkcyjne, które służą do powszechnego zwalczania wielu szkodników naszych upraw ogrodowych.

  Najlepszy sklep internetowy z armaturą łazienkową. Wysoka jakość i atrakcyjne ceny

Chemiczne sposoby zwalczania mszyc

Mefedron na mszyce

Mefedron to substancja chemiczne, która została z syntezowana w 1929 roku. Generalnie jest to forma neurotoksyny, która paraliżuje układ nerwowy tych szkodników. Niemniej jednak nie tylko mszyc. Okazało się, że ta substancja ma również działanie halucynogenne i narkotyczne na ludzi. Działa podobnie jak amfetamina i uzależnia od siebie człowieka. Dlatego Mefedron jest traktowany jako narkotyk i zakazany w wielu krajach Europy, w tym Polski.

Inne chemiczne środki do zwalczania mszyc

Środki chemiczne do zwalczania mszyc mają charakter owadobójczy i kompleksowy. To oznacza, że zabijają  nie tylko same mszyce, ale też inne popularne szkodniki ogrodowe, a także grzyby.

W tym wypadku wyróżniamy środki chemiczne do zwalczania: mszyc, stonki ziemniaczanej, przędziorka,  śmietki, wciornastki oraz innych szkodników upraw warzyw i owoców np. Karate Zeon 050 lub Mospilan 20 SP. Kolejną grupą środków  owadobójczych są preparaty do zwalczania mszyc z roślin ozdobnych np. róż i tu mamy: Mospilan lub Karate Zeon do zwalczania mszyc na kwiatach.

Na rynku mamy szeroki asortyment środków chemicznych do zwalczania mszyc, powyżej są tylko przykładowe preparaty. Przy wyborze konkretnego środka w sklepie ogrodniczym, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi właściwy preparat, dostosowany do potrzeb naszego ogrodu.