Co odstrasza kleszcze? Domowe sposoby na kleszcze

Wraz z nastaniem wiosny zielenieją się łąki, parki i lasy. Ciepłe dni i coraz więcej słońca zachęcają nas do spacerów i wędrówek na łono przyrody. Niestety wraz z budzącą się przyrodą, pojawiają się też kleszcze. Te niebezpieczne stworzenia mogą nam skutecznie popsuć całą wycieczkę do lasu. Z tego względu, że nie tylko żywią się naszą krwią, ale też przenoszą trudne do wyleczenia choroby m.in. boreliozę. Jak się bronić przed kleszczami ? Jak je odstraszyć ?- dowiesz się w tym artykule.

Wybierasz się na łono przyrody, zabezpiecz się przed kleszczami

Gdy wybieramy się nad jezioro, do parku lub do lasu warto pamiętać o pewnych zasadach:

  • Do lasu zawsze ubieramy długie buty, spodnie i bluzę. Gdy jedziemy tam w letniej sukience i sandałach, to najbardziej jesteśmy narażeni na atak kleszczy.
  • Ponadto spacerujmy po głównych alejkach i ścieżkach. Wchodząc w gęste krzaki, narażamy się na atak kleszczy. Nie przysiadajmy na pniach drzew
  • Nad jeziorem chrońmy się pod parasolem, a nie w konarach drzew.
  • Unikajmy wysokich traw.
  • Zbierając zioła na łące, wybieraj te pośrodku, a nie rosnące przy brzegu polany. Rośliny zbieramy, gdy dobrze obeschną z rosy.
  • Kleszcze najczęściej atakują rano i późnym popołudniem. Dlatego na wycieczki w miejsca zakrzewione warto wybierać się w dzień.
  • Pamiętaj, aby przed wyjściem posmarować się środkiem odstraszającym kleszcze.
  • Po powrocie warto się dobrze obejrzeć i umyć, a ubrania ze spaceru wrzucić do prania.

Skuteczne domowe sposoby na kleszcze

Olejki eteryczne

Jednym z domowych sposobów na kleszcze  jest sporządzenie mikstury z olejków eterycznych. W tym celu możemy wykonać taki preparat, używając w tym celu olejków eterycznych: goździkowego, cytronelowego, tymianku, Paczuli, mięty pieprzowej, szałwii lub słodkich migdałów. Zatem 5 ml wybranego olejku mieszamy w 50 ml oleju roślinnego.

  Usługi DDD - filar, dzięki któremu szybko pozbędziesz się z domu niechcianych szkodników! 

Olejek z drzewa herbacianego na kleszcze

Ten olejek możemy bezpośrednio aplikować na skórę  i cieszyć się efektem odstraszającym kleszcze.

Olejek lawendowy na kleszcze

Wymieszaj olejek lawendowy z wodą w butelce z atomizerem i spryskaj ciało, ubranie i włosy.

Witamina B jako sposób na kleszcze

Witamina B zmienia skład naszego potu, który staje się nieprzyjemny dla kleszczy. Bogatym źródłem tej witaminy jest piwo, ale też znajdziemy ją w orzechach, kaszy, fasoli, pestkach oraz w szpinaku i wątróbce. Można też przed wyjściem zażyć ją w postaci suplementu.

Czosnek na kleszcze

Jego intensywny zapach miesza się z naszym potem i również skutecznie odstrasza kleszcze. Przed wyjściem do lasu, warto zjeść przynajmniej jeden ząbek czosnku.

Herbata z czystka

Herbata z czystka jest idealnym antidotum na kleszcze. Wywar z tego zioła wlewamy do butelki z atomizerem  i spryskujemy ciało. Dodatkowo możemy pić herbatkę z czystka. W ten sposób staniemy się niezauważalni dla kleszczy.

Maści odstraszające kleszcze

Maści rozgrzewające w swoim składzie na ogół mają olejek eukaliptusowy, kamforę, olejek rozmarynowy oraz balsam peruwiański. Składniki te skutecznie odstraszają kleszcze. Pod wpływem ciepła ciała, olejki eteryczne tych substancji uwalniają się, tworząc barierę przed tymi pajęczakami.

Olejek waniliowy na kleszcze

To, co na ogół kupujemy w sklepie w postaci aromatu waniliowego do ciast, może być też niezłym odstraszaczem kleszczy, komarów i meszków. Już kilka kropel chroni nas od tych insektów. Co prawda najlepsza jest 100 % wanilia, ale olejek do ciast również daje radę.

Geranium na kleszcze

Domowej produkcji płyn na bazie geranium jest doskonałym sposobem na kleszcze. Płyn ten przygotowujemy z 1/3 szklanki wody destylowanej, 1 łyżki wódki i 40 kropli olejku eterycznego geranium. Płynem tym możemy spryskać odzież, skórę i włosy. Należy sprawdzić, czy nie mamy uczulenia na geranium. Ten rodzaj mikstury można zastosować również u psów i kotów.

  Tajniki aranżacji tarasu w bloku: od parteru do ostatniego piętra

Olejek geranium posiada intensywną nutę zapachową kwiatowo-ziołową, z wyczuwalną różaną. Ten rodzaj aromatu jest bardzo intensywny i rwały, a przy tym nieznośny zarówno dla kleszczy, jak i komarów. Można go stosować w połączeniu z innymi zapachami np. lawendowym.

10 ziół i roślin odstraszających kleszcze - wykorzystaj moc natury!

Przyroda wyposażyła nas w rośliny, które odstraszają kleszcze. Zapachy odstraszające kleszcze:

1. Lawenda wąskolistna - ta srebrna roślina o fioletowym kwiatostanie jest dekoracyjnym elementem naszych ogrodów. Jej intensywnie pachnące kwiaty zawierają w swoim składzie olejki eteryczne, których głównymi składnikami są:  octan linalolu, linalol oraz ocymeny. Kleszcze tych substancji nie tolerują.

2. Szałwia - tego gorzkiego zioła nie lubią również kleszcze.

3. Mięta pieprzowa - świeże zioło nie zachęca tych pasożytów do kąsania.

4. Rozmaryn - zioło o wielu wartościach leczniczych i kulinarnych. Mało wymagająca roślina, która również świetnie odstrasza kleszcze.

5. Tymianek - jego odświeżający zapach nie jest lubiany przez te owady.

6. Melisa lekarska - ma zapach zbliżony do cytryny, którego nie cierpią kleszcze.

7. Eukaliptus - jego orzeźwiający zapach nie zachęca kleszczy do zbliżania się do swojej ofiary.

8. Wrotycz pospolity - ta bylina wyglądająca niczym chwast, jest znanym od czasów starożytnych ziołem na wiele dolegliwości. Co prawda w ogrodzie skutecznie odstrasza również inne szkodniki. Ta roślina wydziela zapach przypominający  kamforę. Dobrze rośnie na ziemiach gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe, na słonecznym stanowisku.

9. Kocimiętka - Ta niewielkich rozmiarów roślina (dorasta do ok. 40 cm) kwitnie od lipca do września. Jej kwiaty przyciągają owady zapylające, a jej intensywny zapach odstrasza kleszcze, zaś przyciąga koty.

10. Złocień dalmatyński- zawiera w swoim składzie cynerynę i pyretrynę, które są toksyczne dla insektów. Powodują one efekt uderzeniowy, porażając system nerwowy  i układ mięśniowy u owadów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany złocienia przypominają kuliste, biało- żółte koszyczki.

  Do czego służą pojemnościowe czujniki poziomu?

Naturalne sposoby na kleszcze są skuteczne, a przy tym neutralne dla naszej skóry i zdrowia. Zatem zanim kupisz następny preparat na kleszcze w pobliskiej drogerii, zobacz,  co masz pod ręką w swoim otoczeniu.