Pająki w domu - jak się ich pozbyć? 10 sposobów na pozbycie się pająków z domu

Stare przysłowie mówi, że dom, w którym zamieszkują pająki, jest miejscem szczęśliwym. To jednak jest mało przekonujące dla wielu z nas. Tym bardziej że z pierwszymi oznakami wiosny pająki już zakładają swoje sieci niemalże wszędzie. W domu lubią przezimować u nas całą zimę i też traktować nasze lokum, jako miejsce swoich łowów.

Pająki w domu - co oznaczają?

Dla wielu pająk w domu to symbol szczęścia, który przynosi dobrobyt i dostatek jego mieszkańcom. Niemniej jednak spotkałam się też ze stwierdzeniem, że pająk to ciemna energia. Najlepiej ją wyeliminować, okadzając cały  dom np. białą szałwią. Dzięki temu oczyścimy nasze lokum ze złych energii i pająków, które ją przynoszą.

Skąd biorą się pająki w naszych domach?

Generalnie te owady przychodzą z dworu, zwabione innymi owadami. Wchodzą przez otwarte drzwi i okna. Może nie sam owad jest na tyle irytujący, co jego sieci, w które łatwo wejść, a to już do przyjemnych doświadczeń nie należy. Dlatego działają odrażająco, a niektórzy mają nawet na ich punkcie fobie.

Pająki możemy spotkać niemalże wszędzie. Zarówno w domach za miastem, jak i w centrum miast. Jednak niezależnie od miejsca ich występowania,  w walce z nimi możemy wykorzystać wiele sposobów.  O ile trudno je zwalczyć w naszych ogrodach, to jednak  są sposoby na pająki w domu. Jak odstraszyć pająki w mieszkaniu.

Jak pozbyć się pająków z domu? 10 praktycznych sposobów

1. Zachowanie czystości

Pająk pojawia się tam, gdzie ma możliwość żerowania, a więc tam, gdzie są inne owady. Kurz, brud, pozostałości po jedzeniu lub rozkładające się owoce i warzywa nęcą inne owady, a za nimi podążają właśnie pająki. Pająk w domu pojawia się wtedy, gdy widzi źródło pokarmu. Zatem muszki owocówki, prusaki i inne insekty są dla niego dobrym obiektem łowów. Jeżeli chcesz pozbyć się pająków z mieszkania, zadbaj o czystość i na bieżąco eliminuj wszelkiego rodzaju źródła rozmnażania się innych insektów i owadów w domu.

To zniechęci je do wchodzenia do wewnątrz naszego lokum. Unikaj również przechowywania drobnych drobiazgów w kartonach, ponieważ tam lubią szukać schronienia różnego rodzaju insekty i przyciągają również pająki.

2. Załóż moskitierę

  Domowe sposoby na komary - co odstrasza komary? 15 sprawdzonych metod

Pająki dostają się do domu na ogół przez okna i drzwi balkonowe. Dlatego warto zamontować w nich moskitiery. Dzięki czemu pozbędziemy się z domu nie tylko pająków, ale i też innych owadów.

3. Rośliny na parapetach

Na parapetach możemy ustawić rośliny, działające na pająki odpychająco. Te owady nienawidzą zapachu lawendy, czy mięty. Ich zapach, to swego rodzaju odstraszacz pająków. Te rośliny również możemy posadzić w naszym ogrodzie dookoła naszego domu.

4. Olejki i świece zapachowe

Jeżeli nie mamy świeżych roślin, to idealnym rozwiązaniem będzie również olejek lawendowy lub miętowy. Pająki również doskonale odpychają z naszego domu zapachy olejków z mięty pieprzowej, cedrowy, kamforowy, eukaliptusowy, czy z  drzewa herbacianego. Mieszamy je z wodą i spryskujemy miejsca najbardziej narażone na przebywanie pająków.

Zamiast olejków niektórzy lubią stosować świecie zapachowe. W sprzedaży mamy świece o zapachu cytryny, lawendy, mięty i wiele innych. Odpowiednio dobrany zapach napełni dom aromatycznym zapachem, a paląca się świeca stworzy klimat do relaksu i odpoczynku bez pająków.

5. Ocet

Podobnym odstraszaczem pająków jak olejki eteryczne, jest również ocet. Możemy wykonać roztwór octu z wodą i przemyć miejsca, a szczególnie kąty mieszkania, taką właśnie miksturą. Niemniej jednak ten sposób jest dla tych, których nie przeraża zapach samego octu. Zamiast zwykłego octu 10%, możemy użyć octu jabłkowego. Ocet jabłkowy również rozcieńczamy z wodą. Jego zaleta jest to, że dla nas ma mniej intensywny nieprzyjemny zapach. Natomiast na pająki dalej działa.

6. Cytryna

Podobne efekty jak z octem uzyskamy, stosując sok z cytryny. Mieszamy go z wodą i stosujemy jako spray. Sposób na pająki to również framugi i progi wysmarowane sokiem z cytryny. Sok z cytryny nie szkodzi elewacji, ale pozostawia drażniący zapach dla pająków. Sok może pochodzić ze świeżych cytryn,  możemy również nabyć kwasek cytrynowy lub cytrynowy olejek eteryczny.

7. Żołędzie i kasztany

Jesienią w parkach i lasach nie brakuje żołędzi i kasztanów. Mogą być one naszymi sprzymierzeńcami w walce z tymi natrętnymi owadami. Kasztany i żołędzie wytwarzają drażniący dla pająków zapach. Dlatego warto je rozłożyć luzem na parapetach, w koszyku oraz w kątach gdzie powstają pajęczyny.

8. Odstraszacze elektryczne

Na rynku możemy spotkać elektryczne odstraszacze pająków i innych insektów. Takie urządzenie po podłączeniu go do kontaktu, emituje ultradźwięki, wywołujące ból u owadów. W ten sposób uciekają one z naszego domu. Warunkiem ich działania jest stale ich podłączenie do prądu. W zależności, jaki typ odstraszacza kupimy, może on działać 3-4 miesięcy lub nawet 2 lata.

  Skuteczność wymienników ciepła: Jak zwiększyć efektywność wymiany ciepła?

9. Kot w domu

Koty są naszymi sprzymierzeńcami w walce z pająkami. Pająk jest dla nich nie lada atrakcją, można się nim pobawić, a potem zabić i zjeść.

10. Środki chemiczne na pająki

Kiedy już wszystko nas zawiedzie, to pozostają jeszcze środki chemiczne. Na rynku dostępne są koncentraty do zwalczania pająków. Po rozcieńczeniu z wodą i spryskujemy nimi miejsca częstego występowania tych owadów. Niestety, ale mają działanie owadobójcze, a więc uśmiercają niepożądane w domu pająki.

Odstraszacze na pająki - czy działają?

Dobry odstraszacz pająków powinien działać na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Warunkiem jest to, aby był on włączony przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Wysyła on ultradźwięki, które drażnią zmysły owadów, ale są nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Niektóre mogą wydawać niskoemisyjne dźwięki, które słyszymy.

Dlatego producenci tych urządzeń nie zalecają montażu takich urządzeń w sypialniach, czy pokojach dziecięcych. Skutki jego działania nie od razu zobaczymy, ale musimy poczekać parę dni, na ogół jest to 2-3 dni. Jeżeli zdecydujemy się na odstraszacz ultradźwiękowy, to nie kupujmy tanich podróbek z Chin. One nie działają.

Gatunki pająków w polskich domach

W Polsce żyje około 800 gatunków pająków. Większość z nich jednak woli lasy, łąki i bagniska i nie pcha się do naszego domu. Jednak są i takie gatunki pająków, które chętnie zamieszkują niektóre części naszego domu. Do nich należą:

Kątnik mniejszy

To pająk brązowo szary, posiadający wzorzysty odwłok. Ten owad liczy sobie od 6 do 10 mm długości. Ma dość masywne i owłosione odnóża. Nie stwarza dla nas zagrożenia.

Kątnik większy

To już większa odmiana tego pająka, może dorastać do ok. 18 mm, a wraz z odnóżami mieć ok. 8 cm. Na ogół lubi miejsca, gdzie nie ma ludzi, czyli strychy i piwnice lub spokojne kąty w domu. Kątnik domowy atakuje w momencie zagrożenia, a jego ukąszenie jest niegroźne, ale sprawia ból.

Nasosznik trzęś

To mały pająk, dorastający do ok. 7-9 mm. Wygląd ma dość mizerny, ponieważ jego ciało jest długie i przezroczyste. Ma bardzo delikatne nogi. Ale tak naprawdę jest to mały agresor, potrafi zaatakować kątnika. Dla ludzi jest zupełnie niegroźny.

Kosarz

Kosarz jest pajęczakiem o owalnym ciele. Od góry jest ciemnoszary i posiada długie odnóża. Nie jest pająkiem, ale często jest z nim mylony. Ma jedną parę oczu. Poluje na inne pająki i owady. Lubi też materię organiczną oraz soki z owoców.

  Świąteczne prezenty do domu w ofercie EMPIK

Zyzuś tłuścioch

To mały pająk, ma ok. 8 mm długości. Jego nazwa wzięła się od dużego, czerwono- brązowego odwłoku, zakończonego krótkimi odnóżami w czerwono- brązowe pasy.

Sidlisz piwniczny

Jak sama nazwa mówi najczęściej lubi piwnice, jako swoje miejsce przebywania i żerowania. To pająk o średniej wielkości od 8 do 14 mm długości. Ma ciemnobrązowe ubarwienie i potrafi ukąsić człowieka. Niemniej jednak kończy się tylko bólem.

Czy pająki w naszych domach mogą być niebezpieczne?

Generalnie pająki przebywające w naszych domach nie są dla nas niebezpieczne. Ugryzienie przez pająka w naszym klimacie zdarza się rzadko. Jedynie tylko niektóre gatunki, mają tak silne szczęki, że mogą przebić skórę człowieka. Pająki nie przenoszą bakterii i nie powodują zatruć. Jad tych owadów w Polce nie jest zbyt groźny dla człowieka i na ogół kończy się tylko bólem i obrzękiem. Najbardziej niebezpieczny w naszym kraju jest kolczatek zbrojny.

Jego ugryzienie wywołuje stan zapalny, wymioty i zawroty głowy, które utrzymują się przez wiele tygodni. Najbardziej narażone są osoby, które mają alergię na jad pająka danego gatunku. Niemniej jednak w Polsce nie zarejestrowano przypadku, aby ktoś zmarł po ugryzieniu naszego rodzimego pająka lub miała powikłania po ukąszeniu pająka.