Tajniki aranżacji tarasu w bloku: od parteru do ostatniego piętra

Umiejętnie zaaranżowany taras to miejsce, które może służyć wypoczynkowi lub spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią, bywa to zadaniem trudnym. Tymczasem tarasy w bloku mogą być równie efektowne i komfortowe jak te w domach jednorodzinnych. Wystarczy jedynie wziąć pod uwagę ilość miejsca, które posiadamy oraz dostosować do niego rozwiązania, które chcemy zastosować. Pomoże ci w tym nasz poradnik, który odpowiada na pytanie: jak urządzić taras w bloku.

Taras w bloku: znaczenie i funkcje

Aranżacja tarasu w bloku może stanowić nie lada wyzwanie, ponieważ nie we wszystkich budynkach mamy do czynienia z odpowiednio dużym balkonem. Na szczęście, powoli zaczyna się to zmieniać, rola przestrzeni na zewnątrz zaczyna być dostrzegana a deweloperzy wybierają projekty, w których tarasy w mieszkaniach stają się funkcjonalne i przestronne. Co więcej, przy odrobinie wysiłku uda nam się zaaranżować nawet stosunkowo niewielką przestrzeń. Warto to zrobić ponieważ taras w bloku pełni bardzo ważną rolę. To prywatna oaza zieleni w centrum miasta, która pozwala nam oderwać się od szumu, zgiełku i nadmiaru obowiązków. Bardzo często taras staje się miejscem wypoczynku, gdzie możemy nacieszyć się spokojem oraz promieniami słonecznymi. Taras jest również miejscem spotkań, w którym toczyć się może życie rodzinne.

Taras w bloku na parterze vs taras na wyższych piętrach

Taras w bloku na parterze a taras na wyższych kondygnacjach budynku to całkowicie inne podejście do aranżacji. W przypadku tarasów położonych parterowo możemy zapewnić sobie dwa wejścia - zarówno od strony mieszkania, jak i z zewnątrz. W przypadku tarasów na wyższych piętrach kluczowe znaczenie ma za to zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa domownikom poprzez montaż solidnych i odpowiednio wysokich balustrad. Poza tym, często zdarza się tak, że taras na parterze jest bardziej przestronny od balkonów, w które wyposażone są mieszkania na wyższych piętrach. Pozwala nam to więc na nieco swobodniejszą aranżację. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest to regułą. Co więcej, nawet ograniczoną przestrzeń tarasu na wyższych piętrach możemy wykorzystać do aranżacji przestrzeni wypoczynkowej lub miejsca spotkań poprzez wybór nowoczesnych, wielofunkcyjnych mebli o kompaktowych wymiarach. Kluczowe znaczenie ma dokładne wymierzenie dostępnej przestrzeni i jej odpowiednie rozplanowanie.

  Domy prefabrykowane - dlaczego warto?

Inspirujące aranżacje tarasu w bloku

Taras w bloku, nawet posiadając stosunkowo niewielkie wymiary daje nam wprost nieograniczone możliwości zaaranżowania go w stylu, który odpowiada naszym potrzebom i upodobaniom. Wykorzystanie mebli i dekoracji w danym stylu pozwoli nam na stworzenie przestrzeni, która będzie miała unikalny klimat i charakter. Zanim podejmiesz decyzję jak chcesz urządzić taras w bloku przyjrzyj się różnym stylom i ich charakterystycznym cechom dotyczącym kolorystyki, mebli i dodatków. Możesz zainspirować się minimalistycznym skandynawskim designem, egzotyczną dżunglą miejską czy rustykalnym urokiem wiejskiego tarasu. Planując aranżację warto przemyśleć układ mebli, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń bez tworzenia wrażenia chaosu czy ciasnoty. Warto pamiętać o tym, że czasem mniej oznacza więcej, a odpowiednio dobrane meble, takie jak narożniki z miejscem do przechowywania pozwalają w pełni wykorzystać miejsce, którym dysponujemy. Aranżując taras nie zapominajmy o niezwykle ważnej roli roślinności i dodatków. Tak naprawdę to one tworzą bowiem klimat tego miejsca. Na szczęście, dzięki rozwiązaniom takim jak wiszące doniczki czy girlandy świetlne efektowne ozdoby nie zajmą dużo przestrzeni.

Praktyczne wskazówki: jak urządzić taras w bloku?

Urządzając taras w bloku warto stosować się do sprawdzonych, prostych i praktycznych wskazówek. Podstawowa z nich dotyczy wyboru mebli - z racji ograniczonej przestrzeni wybierajmy meble kompaktowe i wielofunkcyjne, zwróćmy również uwagę na to, czy są wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto pamiętajmy o roli oświetlenia. Nie powinno go zabraknąć na tarasie. Jeśli ilość miejsca jest ograniczona warto stawiać na kinkety, lampy wiszące oraz girlandy świetlne. Kolejnym ważnym aspektem jest roślinność. Jeśli taras jest zacieniony postawmy na gatunki takie jak paprotki, storczyki czy sukulenty. W nasłonecznionych miejscach możemy postawić na kwiaty balkonowe, jak pelargonie czy begonie.

Tarasy w bloku - jakich błędów nie popełniać?

Nawet posiadając ciekawy pomysł na taras w bloku możemy popełnić błędy, które sprawią, że aranżacja nie do końca spełni nasze oczekiwania. Pierwszym, często popełnianym błędem jest lekceważenie kwestii bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w tarasach na piętrach. Dopilnujmy aby balustrady były odpowiednio wysokie oraz solidnie przykręcone. Problemem może być także niewłaściwy dobór roślin. Jeśli nie uwzględnimy warunków panujących na tarasie i nie dobierzemy odpowiednich gatunków nie będą się one prawidłowo rozwijać. Częstym błędem jest również stosowanie zbyt wielu dekoracji. Na ograniczonej przestrzeni tarasu w bloku będą one potęgowały wrażenie chaosu oraz optycznie zmniejszą nasz taras.

  Automatyka budynkowa a ogród – co warto rozważyć?

 

Podsumowując, choć wydawać się może, że aranżacja tarasu w bloku jest zadaniem trudnym wcale nie musi tak być. Jeśli dokładnie przemyślimy to, na jakich elementach nam zależy z łatwością uzyskamy oczekiwany efekt. Wbrew obiegowej opinii tarasy w bloku mogą być bowiem miejscami eleganckimi i funkcjonalnymi. Wystarczy jedynie dobry pomysł.