Dekoracje do domu – DIY, czyli zrób to sam

Czy dekoracje do domu muszą nas wiele kosztować ? Otóż nie, jeżeli chcemy naprawdę stworzyć coś niepowtarzalnego, czego nie znajdziemy u sąsiada, znajomych czy krewnych. Wystarczy trochę własnej kreacji i parę zużytych bibelotów, aby w swoim domu czy mieszkaniu stworzyć wyjątkową atmosferę. Zrób to sam i wykonaj własnoręcznie dekoracje do domu, które zmieszczą się w twoim budżecie. Oto kilka ciekawych przykładów na dekoracje DIY w naszym domu.

Obraz własnoręcznie namalowany

No cóż, nie musisz być zaraz Piccasem, aby stworzyć własny obraz. Wystarczą do tego płótno, sztalugi i farby do malowania na płótnie. Na Youtubie możesz znaleźć instrukcje jak wykonać własnoręcznie obraz. Nie muszą to być zaraz dzieła sztuki. Współczesna sztuka surrealistyczna pozwala na wiele. To, co kiedyś było bohomazem, którego należało zniszczyć, dziś już podchodzi pod sztukę.

Zatem pędzlem możesz wyrazić wewnętrzną swojej osobowości, stosując proste kreski, kropki i kleksy. A przy okazji ponieść wodze fantazji. Co prawda przy tym nie musisz zaraz wyposażać się w cały sprzęt malarski.

Wystarczy kawałek sklejki lub grubego kartonu, które najpierw trzeba zaimpregnować białą farbą, kilka farbek akrylowych i pędzel. Zapewne taki nowatorski obraz przykuje uwagę twoich znajomych.

DIY z bibuły i kolorowego papieru

Papier kolorowy, serwetki i bibuła to nieograniczone możliwości tworzenia DIY. Kilka suchych gałązek zebranych na spacerze, może posłużyć jako tło dekoracji. Wystarczy powycinać i porobić małe wiosenne kwiatuszki, a następnie przykleić je do gałązek, aby wprowadzić iście wiosenny klimat do naszego wnętrza. Przy odrobinie polotu możemy gałązki pomalować farbkami.

  Dlaczego warto kupić biurko na wymiar?

Dla adeptów origami polecam ciekawe kompozycje z papieru kolorowego. Można tworzyć je osobno lub łączyć klejem razem, aby wyczarować fantastyczną dekorację na ścianę lub szafkę.

Z kawałków bibuły lub kolorowych serwetek można stworzyć fantazyjne girlandy nad łóżko np. w sypialni.

Pojemniki do przechowywania różnych różności

Pudełka po butach schowane gdzieś głęboko w szafie mogą posłużyć za dekoracje DIY do przechowywania np. kosmetyków na toaletce w łazience lub sypialni. Zamiast wydawać krocie na duże kosmetyczki i przyborniki, można stworzyć samemu takie opakowania. I tutaj zadanie dla całej rodziny. Do ozdobienia takiego pudełka wystarczą farbki plakatowe, kawałek materiału, sznurek, bibuła lub papier kolorowy.

Wszystko, co mamy w domu może się przydać. Z takich pudełek możemy stworzyć np. ozdoby do sypialni DIY jak np. koszyczki do przechowywania różnych elementów naszej galanterii. Zazwyczaj sypialnia jest jednocześnie garderobą naszych osobistych rzeczy.

Dekoracje DIY ze słoików

Słoiki są bardzo wdzięcznym tematem, można je zastosować w wielu miejscach w naszym domu, czy mieszkaniu. Wystarczy nieco inwencji twórczej. Tym bardziej że w każdym domu je znajdziemy. Ze słoików możemy zrobić eko świeczniki w stylu IKEA lub pomalować je i stworzyć lampiony, w środek wkładając lampki LED lub świeczkę, tym samym tworząc niepowtarzalny nastrój, szczególnie wieczorem.

Ze słoików i pustych butelek stworzymy również piękne wazoniki na kwiaty. Pamiętam jeszcze jak w szkole na zajęciach ZPT, butelki po oranżadzie oklejaliśmy kolorową plasteliną. W tym wypadku możliwości jest bardzo wiele.

Rolki zużytego papieru toaletowego

Ta dekoracja praktycznie nas nic nie kosztuje, ale wymaga poświęcenia nieco czasu. Wystarczy pozbierać rolki po zużytym papierze toaletowym, nożyczki i klej (najlepiej do tapet), aby stworzyć piękny ornament kwiatowy np. na ścianie. Taką kompozycję na koniec warto pomalować farbą w spraju.

  Jakie rękawiczki do ogrodu dla Ciebie i dla Twojego dziecka?

Zrób to sam i stwórz własny abażur na lampę

To zadanie wymaga sporej kreatywności, ale się opłaca. Zamiast kupować w sklepie nową oprawę oświetleniową np. do salonu, zrób ją sami. Taka dekoracja DIY może zachwycić nawet nas samych. Do tego mogą się przydać papier, sznurek, stare materiały, kawałek drutu, a nawet pióra. Ciekawą kompozycją jest abażur z ptasich piór.

Wystarczy z tektury wykonać kopułę, a następnie ponaklejać na nią ptasie pióra, tworząc gotową oprawę oświetleniową np. w pokoju dziennego, sypialni lub pokoju dziecka.

Metalowe pojemniki po produktach spożywczych

Metalowe puszki po herbacie, konserwach oraz innych produktach warto czasem zachować. Można z nich wykonać pojemniki do przechowywania np. produktów sypkich w kuchni lub przypraw i innych. Wystarczy je potem dobrze umyć, pomalować farbą w sprayu lub okleić folią samoprzylepną.

Dekoracje DIY na kwiaty

Makramy ze sznurka to bardzo wdzięczny temat. Tym bardziej że wiszące kwiaty w ślicznych koszyczkach z włókniny są nadal bardzo trendy. Do tego wystarczy nawet zwykły sznurek, modelina, do wykonania koralików, aby zrobić funkcjonalną i ozdobną zawieszkę na kwiaty w naszym domu, jak i na tarasie. W Internecie znajdziemy bardzo wiele instrukcji i przykładów, jak pleść makramy do kwiatów.

Dekoracje do domu nie muszą być kosztowne, jeżeli zdecydujemy się zrobić je sami. Większość produktów do ich wykonania posiadamy w naszym domu, wystarczy poświęcić trochę czasu i puścić wodze własnej wyobraźni, aby stworzyć piękne arcydzieła dekoracyjne z przedmiotów codziennego użytku.

Przy okazji możemy zaangażować w ten proces całą rodzinę. Na pewno będą oni mieli fajną zabawę i frajdę, że sami coś wykonali własnoręcznie.