Trawa pampasowa - jak i kiedy najlepiej sadzić?

Trawa pampasowa to jedna z odmian ozdobnych traw, które coraz częściej pojawiają się w architekturze naszych ogrodów. Ta odmiana jest wyjątkowa, ze względu na kwiatostany w formie puszystych wiechów, rozwijających się na wietrze późnym latem. Wielkość i gęstość kłosów tej trawy jest wyjątkowo efektowna. Z tego też względu odmień wygląd całego ogrodu.

Do aranżacji ogrodu wprowadza swego rodzaju mocne akcenty. Jej zaletą jest tzw. zmienność ról w zależności od pory roku. Wiosną i wczesnym latem jest pięknym elementem tła. Jej rozwinięte liście wypełniają nawet metr kwadratowy powierzchni. Stoją zwarto i mają niebiesko- zieloną barwę. W sierpniu pojawiają się wiechowate kwiatostany o srebrno- białej do różowatej barwy, pnące się aż do dwóch metrów do góry. Wtedy zajmuje ona pierwszy plan ogrodu.

Odmiany trawy pampasowej

Klasyczna odmiana dorasta do 80 cm wysokości i ma niebiesko- zieloną barwę i wysokie kwiatostany biało- srebrne. Ale mamy też wiele innych odmian trawy pampasowej, które wzbogacają kolorystykę naszego ogrodu i inne barwy. Do popularnych odmian należą:

  • Cortaderia selloana Rosea- posiada efektowne pióropusze w kolorze srebrzysto- różowym. Kwitnie pod koniec września
  • Cortaderia selloana Rondatleri- wysokie kwiatostany o różowej barwie
  • Petagonia- średniej wielkości odmiana o jasnozielonych liściach i kwiatostanach o czerwonym połysku.
  • Andes Silver- wysokie kremowe wiechy
  • Sumningdale Silver- Dorasta do 2,5 metra wysokości i tworzy duże, regularne i srebrzyste wiech
  • Pumila- zwarta budowa i niewielka wysokość ok. 1 metra. Posiada kremowobiałe wiechy, które zdobią ogród przez wiele tygodni.

Trawa pampasowa - kiedy najlepiej sadzić?

Trawę pampasową najlepiej sadzić w maju po ustaniu porannych przymrozków. Roślina ta na początku jest wrażliwa na zimno. Sadzonki trawy pamapasowej sadzimy, gdy już jest ciepło. Dobrym terminem jest druga połowa maja i początek czerwca. Wtedy mamy pewność, że trawa się przyjmie.

  Ciemierniki - kiedy i jak głęboko je sadzić?

Nasiona trawy pampasowej kiełkują po około dwóch lub trzech tygodniach. W tym okresie należy je regularnie nawadniać, stosując metodę kropelkową i wietrzyć. Optymalna temperatura kiełkowania nasion to ok. 22 st. C do 24 st. C. Optymalnym terminem wysiewu nasion jest koniec marca i kwiecień. Najlepiej wysadzać je do doniczek i trzymać w pomieszczeniu o stałej temperaturze pokojowej.

trawnik pampasowy

Trawa pampasowa różowa - kiedy sadzić?

Trawę różową można sadzić późną wiosną, gdy już na dworze jest ciepło. Kolejną opcją jest wczesna jesień. Generalnie najlepiej sadzić z sadzonek, wcześniej przygotowanych w doniczkach, gdy na dworze jest już ciepłe lub jeszcze ciepło. Trawę posadzoną wczesną jesienią warto za ściółkować przed zimą.

Jak sadzić trawę pampasową?

Trawa pampasowa lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Zanim ją posadzimy, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Roślina lubi podłoże spulchnione, przepuszczalne, tak aby korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Lubi glebę żyzną, próchniczą, lekko kwaśną i bogatą w składniki odżywcze. Wiosną i latem podłoże powinno być stale lekko wilgotne, a jesienią i zimą suche. Dzięki temu korzenie przetrwają największe chłody. Najlepiej sadzić ją na podwyższonych rabatach. Skąd nadmiar wody będzie mógł łatwo odpływać.

Zalecane jest sadzenie rośliny na zdrenowanych i sztucznych podwyższeniach. W ten sposób korzenie znajdą się nad poziomem gruntu i nie są narażone na stojącą wodę. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu trawy o kresie wiosny i jesieni, aby trawa nie uschła.

Wykopujemy odpowiednio duży dołek, aby pomieścił swobodnie całą bryłę korzeniową. Trawę umieszczamy na tej samej głębokości, na jakiej rosła w doniczce. Wierzchołków wzrostu nie przysypujemy ziemią. Dla trawy należy zachować sporo przestrzeni, między sadzonkami powinno być mniej więcej 120 cm odległości.

Jak sadzić trawę pampasową z nasion?

Nasiona trawy wysiewamy do pojemników wypełnionych wilgotnym podłożem (substratem) do wysiewu. Przykrywamy je cienką warstwą podłoża i nakrywamy folią. Pojemnik umieszczamy w jasnym miejscu w temperaturze około 20 st. C.

  Jak zasuszyć hortensje z zachowaniem koloru i aromatu?

Po około dwóch do trzech tygodni pojawią się pierwsze siewki. Kiedy je zauważymy, możemy zdjąć folię. Gdy sadzonki osiągnął wysokość około 4-5 cm, możemy już je przepikować do małych doniczek. Najlepiej po 3-5 sadzonek na jedną doniczkę, aby szybko zyskały objętość. Na przełomie maja i czerwca możemy młode sadzonki wysiewać do gruntu.

Jak pielęgnować trawę pampasową?

Trawa pampasowa jest jednym z nielicznych gatunków traw, które wymagają nawożenia. Dzięki temu pięknie nam zakwitną późnym latem lub wczesną jesienią. Najlepiej zastosować nawozy organiczne typu kompost, czy obornik. Co roku rozkłada się go cienką warstwą przed rozpoczęciem sezonu wegetatywnego. Regularne nawożenie jest zalecane do okresu kwitnienia, ale nie należy z nim przesadzać. Przenawożenie zakłóca normalny wzrost. Trawę odlewam oszczędnie, tak aby podłoże było w miarę wilgotne. Trawie pampasowej łatwiej jest znieść susze niż nadmiar wody.

Trawę ścinamy dopiero wiosną, ponieważ jej wysokie źdźbła służą jej ochronie przez mrozem. Trawę ścinamy na wysokości 15-20 cm nad ziemią. Zwracamy przy tym uwagę, aby nie uszkodzić młodych liści.

scinanie trawnika

Jak chronić trawę pampasową przed zimą?

Po przekwitnięciu kwiatostanów trawę się  luźno wiąże. Trawę wiążemy na szczycie sznurkiem, tworząc tzw. chochoły. Niektórzy konstruują daszki, aby zabezpieczyć ją przed opadami deszczu i śniegu. W ten sposób w kępie nie będzie utrzymywała się woda, co też daje dodatkową ochronę przed zimnem. Dla lepszego zabezpieczenia możemy utworzyć kopczyk z suchych liści, torfu lub trocin, aby chronić przed zimnem korzenie.

Trawa pampasowa z powodzeniem wytrzymuje mrozy do około – 5 st. C, ale już przy większych spadkach temperatur wymaga odpowiedniego osłonięcia. Generalnie ten rodzaj traw powinien być uprawiany w gruncie w cieplejszych rejonach kraju. W zimnych rejonach warto uprawiać ja w donicach taka, aby na zimę móc wynieść w inne nieco cieplejsze miejsce.