Ciemierniki - kiedy i jak głęboko je sadzić?

Ciemierniki to kwiaty, które wyglądem przypominają jaskry lub zawilce. Co je wyróżnia ? Otóż nietypowa pora kwitnienia. A mianowicie kwitną od jesieni do wiosny. Kiedy ogród jest spowity zimowym snem, to ciemierniki właśnie odżywają. W zależności od gatunku kwitnął od listopada do kwietnia. Dzięki nim nasz ogród nie jest zupełnie martwy zimową porą.

Ciemiernik to rodzaj byliny, która obejmuje około 20 gatunków. Wiele z nich kwitnie wczesną wiosną lub nawet zimą. Kwiaty są ozdobne i różnią się kształtem i kolorem, zależnie od odmiany.

Najpopularniejsze gatunki ciemierników

Najczęściej spotykanym gatunkiem jest ciemiernik biały. Posiada śnieżno- białe kwiaty i czarne korzenie. Kwitnie od późnej jesieni do kwietnia. Kolejną ciekawą odmianą jest ciemiernik wschodni. Zakwita wczesną wiosną i ma kwiaty w odcieniu różu i bieli. Wyrasta na pędach bezpośrednio z karpy korzeniowej.

  • Ciemiernik cuchnący - ma jasnozielone kwiaty i rozwija się od lutego do czerwca. Dorasta do wysokości nawet pół metra. Wygląda dekoracyjnie do czasu dojrzewania nasion. Jego korzenie mają dość intensywny zapach, z tego też jego nazwa cuchnący.
  • Ciemiernik korsykański - żółto- zielone kwiaty pojawiają się od lutego do kwietnia. Umiejscowione są na końcach ulistnionych pędów.

Ciemiernik jest rośliną, której pewne części są trujące. Dlatego należy uważać przy jego sadzeniu. Przy tym zabiegu warto używać rękawic ogrodniczych. Wszystkie gatunki ciemierników są mrozoodporne.

Ciemiernik - kiedy sadzić?

Generalnie można go sadzić przez cały rok. Niemniej jednak młode rośliny narażone są na przesuszenie. Dlatego niezalecane jest sadzenie latem. Najlepsza pora do sadzenia ciemiernika to wiosna lub jesień. Ta roślina do rozwoju potrzebuje wilgotnego podłoża, a w tych sezonach mamy najwięcej opadów.

  Przycinanie winogron - jak i kiedy to zrobić? Krok po kroku

fioletowe ciermieniki

Jak sadzić ciemierniki?

Ciemierniki lubią ziemię wapienną, żyzna, ale też tolerują ziemię gliniastą, ale przepuszczalną. Można je nawozić kompostem, lubią podłoże próchniczne i drenaż. Przy sadzeniu należy uważać na ich delikatne korzenie, które są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym źle znoszą przesadzanie. To może opóźnić ich kwitnienie. Ciemierniki lubią stanowisko cieniste lub półcieniste.

Ze względu na delikatne korzenie tych roślin, należy wykopać dołek większy niż bryła korzeniowa ciemiernika. Nie rozluźniamy korzeni przed czynnością sadzenia. Zasypywanie rośliny tez powinno być dość delikatne, a uklepywanie podłoża nie może być zbyt intensywne. Roślinę umieszczamy w ziemi na wysokość, w jakiej rosła w doniczce.

Ciemiernikowi warto wyznaczyć już ostateczne stanowisko, ponieważ jego przesadzanie nie jest wskazane.

Ciemiernika biały - kiedy sadzić i jak?

Ciemiernika białego można sadzić przez cały rok, o ile ma on odpowiednio zacienione stanowisko. Jeżeli rośnie pod drzewami lub krzewami, a gleba osłonięta jest od wiatru i nadmiernego wysuszania przez słońce, to można sadzić go latem. Wtedy mamy zapewnioną w miarę stałą wilgotność.

Podłoże

Ciemiernik biały lubi podłoże piaszczysto- gliniaste, przepuszczalne, żyzne. Ważne, aby było umiarkowanie wilgotne lub wilgotne. Odczyn gleby obojętny od lekko zasadowego po zasadowy.

Przygotowanie stanowiska

Przed sadzeniem należy pozbyć się dokładnie chwastów, aby nie konkurowały z nowo posadzonymi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. Na rabacie można dodatkowo zastosować agrowłókninę lub ściółkowanie, by znacznie ograniczyć ilość chwastów.

Sadzenie

Wykopujemy dołek na tyle duży, by swobodnie włożyć roślinę i obsypać jej bryłę dokoła ziemią. Ziemię wzruszamy na dnie i po bokach na głębokość około 5 cm. W ten sposób ułatwimy roślinie ukorzenienie się. W tym celu możemy wzruszyć ziemię szpadlem, motyką lub grabiami.

Przed sadzeniem namaczamy bryłę korzeniową rośliny na około 5-10 minut. W tym celu trzymamy doniczkę z rośliną w wiadrze z wodą, aż cała bryła dobrze namoknie. Usuwamy uszkodzone liście i pędy. Przed posadzeniem delikatnie rękami możemy wzruszyć bryłę korzeniową. Na koniec umieszczamy roślinę w dołku i delikatnie zasypujemy ziemią.

  Szukasz kosiarki z napędem do Twojego ogrodu? Zobacz, jak wybrać najlepszy model

kwitnacy ciermienik

Gdzie najlepiej sadzić ciemierniki?

Ciemierniki mogą rosnąć w przydomowych ogródkach, jak i w doniczkach. Te rośliny lubią stanowiska cieniste lub półcieniste i dlatego warto je sadzić w towarzystwie drzew i krzewów o podobnych wymaganiach glebowych. Warto tutaj podkreślić, że te kwiaty lubią stanowiska osłonięte od wiatru, z tego też względu mogą idealnie stanowić rośliny okrywowe pod np. duże drzewa, czy krzewy. W tym wypadku mogą mieć i cień i ochronę przed wiatrem.

Jak głęboko sadzić ciemierniki?

Ciemierniki sadzimy na głębokość, na której rosną w doniczkach. Karpę można przysypać ok. 5 cm warstwą ziemi. Uważaj, aby bryła korzeniowa nie była umieszczona zbyt głęboko, nie służy to tym roślinom. Jeżeli ciemierniki sadzimy obok siebie, to należy zachować odstęp od 30 do 50 cm między nimi. Warto tutaj podkreślić, iż dla tych roślin należy zachować odpowiednie warunki glebowe na głębokości minimum 50 cm.

Podlewanie i nawożenie ciemierników

Te rośliny potrzebują wilgoci szczególnie latem. Susza nie jest dla nich dobra. Dlatego w okresie upałów i bezdeszczowych dni należy je regularnie podlewać. Raz na rok zasilamy Azofoską, a jesienią rozkładamy wokół nich kompost lub obornik w granulkach.