Salon w stylu ludwikowskim – jak go urządzić?

Styl ludwikowski, nazywany również francuskim, przede wszystkim kojarzony jest z luksusem i elegancją. Jednak odpowiednie zaaranżowanie Twojego salonu sprawi, że nie tylko będzie on nawiązywać do klasycznego klimatu, ale także będzie przytulny i dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji.

Styl ludwikowski – czym jest?

Styl ludwikowski nawiązuje do okresu panowania Ludwika XIV Wielkiego, władcy Francji. Król Słońce zasłynął z wytwornego gustu oraz z zainteresowania sztuką i architekturą. Rozbudowany przez niego pałac w Wersalu stał się prawdziwą perłą architektoniczną – Ludwik XIV nie tylko na nowo zaaranżował komnaty, ale również cały kompleks ogrodowy. Ponadczasowy zmysł estetyczny króla (zamiłowanie do bogatych zdobień i motywów kwiatowych, ujednolicenie wystroju komnat, inwestycja w obrazy oraz w rzeźby) został nazwany stylem ludwikowskim.

Jakie meble do salonu w stylu ludwikowskim?

Styl ludwikowski to esencja elegancji i luksusu. Przyjmuje się, że meble ludwikowskie „mają duszę”, zwłaszcza jeżeli są oryginalnymi antykami (mają ponad 100 lat) lub meblami vintage (zostały wyprodukowane minimum 20 lat temu). Z francuską dostojnością doskonale współgrają również elementy wyposażenia ze stylu glamour i retro. Warto postawić na meble wykonane z naturalnego drewna. Odznaczają się nie tylko szlachetnością, ale także oryginalnością, wytrzymałością i właściwościami antystatycznymi – nie przyciągają kurzu. Drewniane meble do salonu, które wpasują się w elegancję stylu ludwikowskiego, oferuje polski producent – marka The Beds. Przykładowe aranżacje salonu dostępne są na stronie: https://beds.pl/.

Odpowiedni dobór mebli i dodatków sprawia, że wnętrze wygląda jak „wycięte” z francuskiego pałacu. Niestety, niesie to za sobą zagrożenie. Jakie? Luksusowy salon może bardziej przypominać ekspozycję muzealną, niż miejsce, w którym wypoczywamy oraz spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Prawdą jest, że im większy nacisk położymy na zakup mebli vintage, mebli retro czy antyków, tym bardziej możemy zatracić przytulność w naszym salonie. Co więcej, meble nawiązujące do stylu ludwikowskiego często odznaczają się masywną bryłą oraz pokaźnym rozmiarem. Pamiętaj o tym, że jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, to szczególnie musisz skupić się na tym, aby nie przesadzić z rozmiarem oraz z ilością mebli – inaczej pokój utraci swoją praktyczność. Nawet salon o dużym metrażu stanie się optycznie zagracony, jeżeli postawisz na same meble o masywnej konstrukcji.

  Jakie kanapy są najwygodniejsze? Regulowane automatycznie podnóżki to tylko zapowiedź komfortu

Jakie meble powinny znaleźć się w eleganckim, ludwikowskim salonie? Przede wszystkim nie powinno zabraknąć w nim: kanapy (sofy, wersalki) tapicerowanej, foteli typu uszak, okrągłego, drewnianego stolika kawowego, komody, reprezentacyjnej witryny lub kredensu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie funkcje ma spełniać salon. Inaczej urządzimy miejsce do relaksu i wypoczynku, inaczej salon, który odgrywa okazjonalnie rolę jadalni lub pokoju dla gości, a w jeszcze inny sposób przestrzeń, w której na przykład pracujemy zdalnie.

kredens ludwikanski

Styl ludwikowski – jakie dodatki?

Dodatki do salonu w stylu ludwikowskim nie powinny przytłaczać przestrzeni. Jeżeli zdecydujemy się na wyraziste barwy (z elegancją stylu ludwikowskiego doskonale współgrają ciemne brązy, bordo, zieleń oliwkowa), to ograniczmy ilość elementów. Na ścianie mogą zawisnąć obrazy w dekoracyjnych ramkach lub duże, wiszące lustro w mosiężnej ramie. Na stoliku kawowym możesz postawić porcelanowy wazon, a w rogu pokoju większą donicę.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, ze stylem ludwikowskim współgra styl glamour – natomiast jego kwintesencją są złote i kryształowe dodatki. Wybierz na przykład okazały żyrandol glamour lub punktowe oświetlenie. Nie pomijaj naturalnych źródeł światła słonecznego. Zamiast ciężkich materiałów postaw na zwiewne zasłony.

Salon w stylu ludwikowskim dopełni przeszklony kredens lub witryna. Meble tego typu same w sobie są reprezentatywne, ale również pozwalają na wyeksponowanie ważnych dla nas przedmiotów. Za szklanymi drzwiczkami warto umieścić na przykład kolekcję porcelany czy niewielkie rzeźby. Dużą zaletą jest fakt, że na prezentowanych przedmiotach nie będzie osadzać się kurz.

Salon w stylu ludwikowskim – wykończenie ścian i podłogi

Ściany i podłogi w salonie powinny współgrać z resztą aranżacji. Postaw na minimalizm, większą uwagę przywiązując do doboru mebli i dodatków. Elegancji wnętrzu ludwikowskiemu dodadzą zwłaszcza: drewniane deski na podłodze o barwie ciemnego brązu, gładki kamień, marmur, terakota.

  Urządzamy małą łazienkę!

Na ścianach również zrezygnuj z kolorystycznego szaleństwa. Maksymalnie możesz zdecydować się na jedną ścianę w mocniejszym kolorze lub na jedną ścianę pokrytą elegancją tapetą – tutaj mile widziane są motywy kwiatowe, które szczególnie doceniał Ludwik XIV. W takim razie, jaki kolor ścian najlepiej współgra ze stylem ludwikowskim? Polecamy zwłaszcza barwy neutralne, odcienie bieli i szarości, beże, kremy. Styl ludwikowski doskonale uzupełni sztukateria na suficie oraz wspomniany już okazały żyrandol.