Style wnętrz - 15 inspiracji wnętrzarskich

Każdy kto chociaż raz decydował się na remont lub aranżację mieszkania wie doskonale jak ważne jest odpowiednie połączenie wyglądu wszystkich pomieszczeń. Powinny być spójne i harmonijne. Dlatego też większośc z nas decyduje się na urządzenie domu lub mieszkania w jednym, konkretnym stylu. Styl w architekturze wnętrz określa gamę kolorystyczną, kształt mebli czy pasujące do siebie dodatki. Obecnie mamy do wyboru bardzo wiele różnych stylów wnętrz - od klasycznych, odwołujących się do przeszłości po nowoczesne, minimalistyczne i inspirujące się technologią. Aby wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada należy znać je choć trochę. Dlatego też przygotowaliśmy inspiracje wnętrzarskie, które pomogą ci znaleźć idealny styl dla siebie.

Podstawowe style domów i mieszkań

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz stała się swoistą sztuką, pozwalającą wyrazić naszą indywidualność i twórcze podejście do przestrzeni, w której żyjemy. Style możemy podzielić na wiele różnych kategorii. Co więcej, wiele z nich przenika się wzajemnie tworząc następne koncepcje aranżacji wnętrz. Warto więc zacząć od podstawowych stylów aranżacji wnętrz, które powinien znać każdy z nas. Podstawowe style wyróżniają się dość długą tradycją oraz sporą popularnością. Są bowiem bezpiecznym sposobem na aranżację funkcjonalnego a jednocześnie eleganckiego mieszkania.

Styl tradycyjny

Pierwszym rodzajem aranżacji wnętrz jest styl tradycyjny. To styl, który czerpie inspirację z przeszłości i zachowuje elementy charakterystyczne dla różnych epok. Wnętrza urządzone w tym stylu wyróżniają się elegancją i ciepłem. Często można zauważyć obecność ciężkich mebli z naturalnych materiałów, takich jak drewno oraz ręcznie wykonanych detali i dekoracji. Klasyczne kolory, takie jak burgund, złoto i głęboka zieleń łączą się w tym stylu z ponadczasową bielą czy neutralnym beżem tworząc eleganckie połączenie.

Styl nowoczesny

To znakomity przykład, w jaki sposób design może ewoluować, dostosowując się do współczesnych potrzeb. Skupia się przede wszystkim na funkcjonalności pomieszczeń i nowatorskich rozwiązaniach. W stylu tym możemy zaobserwować wykorzystanie nowoczesnych materiałów takich jak stal nierdzewna, szkło, beton czy tworzywa sztuczne. Te materiały nie prezentują się doskonale, ale również są wyjątkowo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Jeśli chodzi o kolorystykę stylu nowoczesnego jest ona klasyczna, obejmująca najczęściej neutralne barwy takie jak biel, beż, szarość czy czerń. Ważnym jego elementem są również meble. Powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ogranicza się ich rozmiary jednocześnie wykorzystując praktyczne rozwiązania takie jak schowki czy meble wielofunkcyjne. Styl nowoczesny kładzie bowiem nacisk na to, by wnętrza były przestrzenne.

Styl minimalistyczny

Możemy w nim znaleźć sporo cech stylu nowoczesnego, jednak jest on jeszcze bardziej radykalny w porządkowaniu przestrzeni życiowej. Opiera się na zasadzie “mniej znaczy więcej”. Nie ma w nim miejsca na zbędne dekoracje a każdy element wystroju pełni jednocześnie funkcję praktyczną i jest dobrze przemyślany. Kluczem tego stylu jest postawienie na czyste, jasne kolory - biel, szarość, czerń, które z rzadka można przełamać elementami w intensywnych barwach np. czerwienią. Meble posiadają proste linie, nie są wyposażone w żadne zdobienia czy detale. Styl minimalistyczny ceni sobie otwarte przestrzenie i naturalne światło. Duże okna, przeszklenia oraz układy otwartych pomieszczeń tworzą optyczne wrażenie większej przestrzeni oraz sprzyjają swobodnemu przepływowi energii.

Styl skandynawski

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych stylów aranżacji w naszym kraju, który ma wiele zalet. Styl ten pochodzi z północnej Europy gdzie ludzie zmagający się z małą ilością światła słonecznego zadbali o to, by mimo wszystko ich mieszkania były jasne i przytulne. Cechuje go prostota i funkcjonalność. Jest doskonałym połączeniem minimalistycznego podejścia i przyjaznej atmosfery. Kolory w stylu skandynawskim to przede wszystkim biel, beż, pastelowe odcienie, błękit i szarość. Wszystko to uzupełniają meble z naturalnego drewna, najczęściej również w jasnych kolorach oraz dodatki wykonane z tkanin takich jak len czy bawełna.

  Stylowe kafle do salonu

Styl loftowy

Styl loftowy, wywodzący się z przekształcenia przemysłowych przestrzeni na mieszkania, wyróżnia się surowym urokiem i niepowtarzalną estetyką. Jednym z kluczowych elementów stylu loftowego są surowe materiały, takie jak cegła, beton i blacha. Odsłonięte, nieobrobione powierzchnie przypominają o historii budynku i nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Wysokie sufity i duże okna, również charakterystyczne dla przestrzeni loftowych, wpuszczają dużą ilość naturalnego światła.Meble w stylu loftowym łączą funkcjonalność z estetyką. Charakteryzują się prostymi formami, mimo to jednak ich rolą jest nadanie wnętrzom ciepła, przytulności i elegancji. Często wykonywane są z naturalnych materiałów, które nieco ocieplają surowy wizerunek tych wnętrz. Dodatki często posiadają wyraziste formy i kontrastujące elementy. Styl loftowy to również swoboda aranżacji przestrzeni - najczęściej układ pomieszczeń jest otwarty, dzięki czemu mieszkanie może wydawać się większe oraz zapewnia nam pełnię komfortu.

Różne style urządzania wnętrz

Do tej pory przybliżyliśmy style aranżacji wnętrz, które nawiązują do klasyki oraz stawiają na prostotę i minimalizm. Warto jednak mieć świadomość, że wystrój wnętrz to dziedzina na tyle szeroka i różnorodna, że nie może w niej zabraknąć również środków wyrazu dla osób, które cenią sobie wnętrza z duszą, lubią eksperymentować czy nie boją się mocnych akcentów. Co więcej, wnętrza mogą mieć całkowicie różny charakter - od zbuntowanego, przez artystyczny, przemysłowy aż po nawiązujący do minionych czasów. Przedstawiamy kolejne style wystroju wnętrz, na które warto zwrócić uwagę.

Styl boho

Jego nazwa oraz główne zasady, które nim rządzą wywodzą się od bohemy, czyli społeczności artystów, którzy pragnęli wolności i wychodzenia poza społecznie przyjęte normy. Taki jest również ten styl. To oaza kreatywności i swobody. To styl, który czerpie inspirację z podróży i różnych kultur, tworząc niepowtarzalną mieszankę wzorów, kolorów i tekstyliów. Charakteryzuje się bogactwem i różnorodnością. Początkowo możemy odnieść wrażenie, że nic w takiej aranżacji nie pasuje do siebie, jednak przestrzeń ta jest dobrze przemyślana i nic nie zostało zastosowane w niej przez przypadek. W stylu boho nie brakuje mocnych elementów kolorystycznych takich jak turkus, czerwień czy fiolet. Jest jednak również miejsce na bardziej stonowane kolory oraz meble wykonane z naturalnych materiałów np. drewna. Wnętrza w stylu boho są pełne przytulności i ciepła, dzięki obecności miękkich poduszek, koców i roślin. Charakterystyczne są również tapety i tkaniny z etnicznymi wzorami oraz ręcznie wykonane ozdoby.

Styl industrialny

Zapoczątkowany został w czasie rewolucji przemysłowej, kiedy to opuszczone obiekty takie jak firmy czy magazyny stawały się mieszkaniami lub pracowniami dla artystów. Charakteryzuje się surowymi, nieobrobionymi powierzchniami, takimi jak cegła, beton czy blacha. Wnętrza industrialne często posiadają wysokie sufity i duże okna, które przepuszczają dużo światła. Charakterystycznymi elementami są widoczne instalacje i rury, które tworzą autentyczny przemysłowy charakter. Meble w stylu industrialnym są proste i surowe, nierzadko stosuje się autentyczne przemysłowe regały czy szafy by podkreślić charakter pomieszczeń.

Styl vintage

To koncepcja aranżacji wnętrz, która odwołuje się do minionych epok. Jest to styl dla osób z romantyczną duszą, które są w stanie docenić ponadczasowe piękno oraz chętnie zanurzają się we wspomnieniach. Charakteryzuje się starannie dobranymi meblami i elementami dekoracyjnymi, które są hołdem dla minionych lat. Możemy znaleźć w nim antyki, wytarte drewno i delikatne, pastelowe kolory. Meble w stylu vintage to często ozdobne fotele, komody, lustra z wygrawerowanymi ramami i piękne ręcznie wykonane detale..

  Co na ściany w przedpokoju?

Styl eklektyczny

To nic innego jak sposób aranżacji wnętrz, który łączy w sobie elementy różnych stylów,. epok i kultur w jedną harmonijną całość. Paleta kolorów jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno pastelowe odcienie, jak i mocne akcenty. We wnętrzach urządzonych w tym stylu często możemy zaobserwować meble pochodzące z różnych okresów, które charakteryzuje inny sposób wykonania czy użyte materiały. Dodatki są bardzo bogate i różnorodne. Ważną częścią stylu eklektycznego jest łączenie ze sobą nie tylko różnych kolorów ale także tekstur materiałów i tekstyliów.

Nowoczesne style wnętrz

Poruszaliśmy już temat nowoczesności we wnętrzach. Jak jednak wspominaliśmy aranżacja mieszkań wciąż się rozwija, w związku z tym powstają różne odmiany głównego nurtu. W związku z tym możemy wyodrębnić co najmniej kilka nowoczesnych stylów domów i mieszkań, które mają pewne cechy wspólne, jednak zasłużyły na podkreślenie ich wyjątkowości. Poniżej przedstawiamy propozycje dla miłośników nowoczesności.

Hi-tech

Styl hi-tech to połączenie funkcjonalności i zaawansowanych technologii, które zmieniają nasze mieszkania w inteligentne i nowoczesne przestrzenie. Charakteryzuje się minimalistycznym designem, czystymi liniami oraz użyciem nowoczesnych materiałów, takich jak szkło, stal nierdzewna i plastik. Elektronika we wnętrzach odgrywa kluczową rolę, często stają się one bardziej komfortowe dzięki inteligentnym urządzeniom i systemom automatyki. Wnętrza hi-tech posiadają ukryte instalacje, niewidoczne kable i futurystyczne oświetlenie.

Minimalizm

Czyli wspomniane już przez nas hołdowanie zasadzie - “mniej znaczy więcej”. Wnętrza minimalistyczne to nowoczesne, proste meble, stonowane kolory o neutralnym charakterze oraz brak nadmiernych dekoracji i zdobień. Przestrzeń w tym stylu ma być jasna, funkcjonalna i zapewniająca swobodę. Warto wspomnieć o tym, że minimalizm to nie tylko estetyka, ale również filozofia, która zachęca do skupienia się na istotnych rzeczach. Wiele osób, które decyduje się na ten styl aranżacji wnętrz rezygnuje z konsumpcjonizmu i dba o to, by posiadać jedynie te rzeczy, których naprawdę potrzebuje. To właśnie dlatego, nawet przy ograniczonej ilości mebli we wnętrzach minimalistycznych panuje ład i porządek.

Mid-Century Modern:

Styl niezbyt dobrze znany w naszym kraju, tymczasem naprawdę warty uwagi. To hołd dla lat 50. i 60. XX wieku.Charakteryzuje go silna inspiracja naturą, która możemy zauważyć choćby w meblach - mimo iż minimalistyczne mogą posiadać nietypowe kształty. Bardzo często wykonywane są z naturalnych materiałów takich jak drewno czy skóra. To połączenie przeszłości z nowoczesnością, które tworzy wnętrza zarówno stylowe, jak i wygodne.

Styl wykończenia wnętrz - różne techniki i materiały

Widzimy już, że style wykończenia wnętrz mogą znacząco różnić się od siebie jeśli chodzi o sposób rozmieszczania mebli oraz ich stylistykę. Jeden z nich może skupiać się na prostocie, podczas gdy drugi stawia na fantazyjne formy i dekoracje. Warto jednak wiedzieć, że aranżacja wnętrz to coś więcej niż wybór mebli. Bardzo ważny jest sposób w jaki wykończymy wnętrze - jakich materiałów użyjemy do ścian i podłóg. One również powinny współgrać z zasadami danego stylu. Poznajmy więc techniki wykańczania wnętrz w przypadku różnych stylów.

Rustic

Czyli wykończenie wnętrz w stylu rustykalnym nawiązuje do elementów, które go charakteryzują a więc ciepłych, ziemistych kolorów i tekstyliów, które tworzą przytulność. Dlatego też do wykończenia podłóg czy ścian w tym stylu używa się przede wszystkim naturalnego drewna, które obrabia się w ten sposób, by interwencja w jego strukturę była jak najmniej widoczna. Ponadto w tylu tym często korzysta się z surowych cegieł, ceramiki, kamienia. Mile widziane są również rękodzielnicze dekoracje.

Glamour

Ten styl wykończenia wnętrz to nic innego jak synonim luksusu. Charakteryzuje się on wykorzystaniem bogatych materiałów, takich jak jedwab, welur, brokat czy złoto.Wykończenie wnętrz bardzo często opiera się o techniki wykorzystujące blask. Możemy zdecydować się np. na świecące, metaliczne tapety czy brokatowe farby. Zdarza się, że niektóre elementy ścian obijane są tkaninami. Bardzo popularne jest zastosowanie szklanych i lustrzanych powierzchni oraz efektownych detali. Kolorystyka często jest nasycona, a dodatki lśniące. Meble w stylu glamour są często wyraziste, o krągłych kształtach i luksusowych wykończeniach.

  Eleganckie panele ścienne: odmień swoje wnętrze za pomocą drewna

Shabby chic

To kolejny ze styli, który dopiero zaczyna zdobywać większą popularność w naszym kraju. Styl ten możemy określić jako połączenie romantyzmu z lekkim chaosem. Charakteryzuje się on pastelowymi kolorami, wytartymi powierzchniami i delikatnymi tkaninami. Techniki wykończenia obejmują celowe postarzanie mebli i elementów dekoracyjnych. Na ścianach mogą pojawić się również romantyczne tapety z motywem kwiatowym lub w stylu vintage. Meble często posiadają białe wykończenia i delikatne zdobienia.

Inspiracje i najpopularniejsze style wnętrz

Poszukując własnego stylu, w którym chcemy urządzić mieszkanie wielu z nas patrzy na to, co jest aktualnie modne i z tego czerpie inspirację. To całkowicie zrozumiałe. Warto więc wiedzieć, które ze stylów wystroju wnętrz są obecnie najpopularniejsze.

Pierwszym z nich z całą pewnością jest styl skandynawski, który pokochaliśmy wszyscy ze względu na jego przytulny charakter, jak również dostępność mebli, które spełniają jego założenia. Skandynawski wygląd wnętrza sprawia, że staje się ono komfortowe i praktyczne.Jednocześnie mieszkania urządzone w tym stylu są widne i jasne, co w przypadku naszego kraju, gdzie również zmagamy się z małą ilością światła słonecznego w sezonie jesienno-zimowym jest dla wielu osób bardzo ważne.

Drugim popularnym stylem wnętrz jest bez wątpienia nowoczesny minimalizm, który jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych ludzi. W obecnych czasach wiele z nas narzeka na nadmiar bodźców. Wybierając oszczędne wnętrza, w których brakuje dekoracji i elementów rozpraszających możemy łatwiej skupić myśli i zrelaksować się po całym dniu.
Popularnością cieszą się wnętrza industrialne i loftowe, które są szczególnie chętnie wybierane przez osoby młode, które chcą się wyróżnić i podkreślić swoją indywidualność. Doceniają to, że mogą zdecydować się na rozwiązania, które jeszcze dla ich rodziców byłyby nie do pomyślenia, jak choćby widoczne rury czy instalacje. Dla wielu osób ten chłodny i surowy charakter pomieszczeń jest doskonałą alternatywą dla cukierkowych aranżacji oraz wszechobecnej kolorowe reklamy.

Podsumowując, style urządzania wnętrz są tak różnorodne, jak my sami. Każdy z nas ma inne upodobania oraz potrzeby. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do różnorodnych materiałów budowlanych, mebli i dodatków, które pozwalają nam stworzyć aranżację idealnie dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. Mówiąc o stylach aranżacji wnętrz warto wspomnieć o tym, że nie są one zbiorem twardych reguł i z powodzeniem możemy z nimi eksperymentować poszukując tych rozwiązań, które będą dla nas najodpowiedniejsze.