Salon w stylu tradycyjnym - czyli jaki?

Salon to wizytówka domu ale również miejsce relaksu, w którym spędzamy czas razem z bliskimi nam osobami. Warto więc zatroszczyć się o to, by był miejscem komfortowym a jednocześnie doskonale prezentującym się. Obecnie mamy sporo możliwości wyboru stylu, w jakim urządzimy nasz salon. Wśród nich sporą popularnością niezmiennie cieszy się styl tradycyjny. Nie ma w tym nic dziwnego - jest to uniwersalne rozwiązanie, które jest w stanie przypaść do gustu każdemu. Jak urządzić salon w stylu tradycyjnym? Co go wyróżnia? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest styl tradycyjny?

Styl tradycyjny to nic innego jak sposób aranżacji pomieszczeń, który nawiązuje do charakterystycznych elementów wystroju wnętrz znanych z przeszłości. To styl, który pozwala nam pozwala nam zanurzyć się w elegancji, klasyce i pięknie minionych epok. Charakteryzuje się głębokim szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego sprawnie łącząc elementy znane z dawnych czasów z praktycznymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami.

Wśród jego najważniejszych elementów wymienić możemy między innymi solidnie wykonane, ręcznie zdobione meble, stonowane kolory, eleganckie detale i zwracające uwagę akcenty. Styl tradycyjny wywodzi się z różnych epok i kultur, dlatego też przyjmuje różnorodne formy w zależności od regionu i okresu historycznego, do którego nawiązuje. Warto wspomnieć o kilku znanych wariantach tego stylu, które wciąż chętnie wykorzystywane są w aranżacji wnętrz. Pierwszym rodzajem jest styl angielski - charakteryzują go bogato zdobione meble, drogie tkaniny oraz wyraziste tapety i wzory na ścianach. Nieco bardziej stonowany i elegancki jest z całą pewnością styl francuski, który charakteryzuje się przede wszystkim delikatnymi zdobieniami, romantyczną kolorystyką czy wykorzystywaniem materiałów o różnej fakturze. Na uwagę zasługuje również klasyczny styl amerykański, który czerpie inspirację z różnych epok.

W stylu tym nie brakuje elementów kolonialnych i rustykalnych, dzięki czemu prezentuje się bardzo efektownie i zwraca na siebie uwagę. Mówiąc najprościej kluczowym elementem stylu tradycyjnego jest umiejętność łączenia przeszłości z teraźniejszością. Wnętrza utrzymane w tej stylistyce są dzięki temu funkcjonalne a przy tym posiadają własny klimat i charakter.

salon tradycyjny

Salon w stylu tradycyjnym

Skupmy się jednak na salonie. Czym powinien się charakteryzować, by można było uznać go za wnętrze urządzone w tradycyjny sposób? Zdecydowanie, najważniejszą kwestią, o którą należy się zatroszczyć tworząc salon w stylu tradycyjnym jest wybór materiałów wysokiej jakości. Nie ma tu miejsca na nietrwałe rozwiązania. Meble powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna, zaś obcia z solidnych naturalnych tkanin lub skóry. Salon w stylu tradycyjnym warto wybierać meble o ozdobnych detalach, które nawiązują do tradycji rzemieślniczej.

  Meble do pokoju stołowego - jak je wybrać?

Bardzo ważnym elementem przy aranżacji takiego salonu jest również wybór odpowiedniej kolorystyki - dotyczy to zarówno kolorów ścian, jak i mebli oraz elementów dekoracyjnych. Styl ten ceni sobie elegancję i ponadczasowość, dlatego też bazuje na kolorach takich jak głębokie brązy, ciepłe beże i eleganckie odcienie zieleni, które tworzą spokojną i przytulną atmosferę. Istotną rolę pełnią również dodatki i dekoracje, których nie powinno zabraknąć w salonie w stylu klasycznym. Doskonale sprawdzą się haftowane poduszki, eleganckie zasłony i ręcznie malowane porcelanowe wazony. Wybierając dekoracje zadbajmy o to, by wszystkie wykonane były w podobnej, współgrającej ze sobą stylistyce, aby wnętrze prezentowało się spójnie i harmonijnie. Przykładowo, jeśli na poduszkach pojawia się motyw kwiatowy dobrze, by był on obecny również na porcelanie. Mieszanie różnych wzorów może sprawić bowiem, że wnętrze będzie nieco przytłaczające.

Mówiąc o ważnych elementach salonu w stylu tradycyjnym nie sposób nie wspomnieć o tapicerowanych meblach. Szczególnie pożądane są te posiadające elementy pikowane, które są charakterystyczną cechą tego stylu. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy możemy zdecydować się na sofę lub zestawić ją z fotelami, podnóżkami a nawet efektownym szezlongiem, który po latach zapomnienia wraca obecnie do łask. Istotną cechą jest również oświetlenie. Styl klasyczny najlepiej prezentuje się w ciepłym świetle, które dawać powinny bogato zdobione żyrandole czy lampy stojące.

Salon klasyczny - aranżacje

Salon klasyczny, który łączy w sobie nawiązania do minionych czasów z nowoczesnością zaaranżować możemy na wiele różnych sposobów. Pierwszym z nich jest połączenie różnych wariantów stylu tradycyjnego, takich jak angielski czy francuski. W takim salonie stawiamy na solidne meble o klasycznych kształtach, zdobionych rzeźbieniami. Łączymy je z wyrazistymi dekoracjami takimi jak haftowane poduszki, eleganckie, marszczone zasłony czy ręcznie malowane obrazy. Warto wykorzystywać materiały o różnych fakturach, które jednocześnie utrzymane będą w spójnej, stonowanej kolorystyce.

Drugim sposobem na aranżację salonu w stylu klasycznym jest wykorzystanie kontrastu. Meble z ciemnych gatunków drewna zestawiamy z jasnymi, eleganckimi tkaninami w odcieniach beżu. Połączenie to wyglada niezwykle intrygująco a przy tym sprawia, że ciemne elementy wystroju nie pomniejszają optycznie pomieszczenia.

  Meble do przedpokoju niezbędne w każdym domu

Urządzając salon klasyczny możemy również wykorzystać meble o prostych, klasycznych kształtach, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy skóra. Kolorystyka powinna być utrzymana w stonowanych odcieniach beżu, brązu lub szarości. Minimalistyczne dodatki, takie jak eleganckie lampy stołowe czy ręcznie wykonane poduszki sprawią, że wnętrze nabierze wyrazu i charakteru. Słowem, salon klasyczny może zostać urządzony na wiele różnych sposobów. Kluczem jest wysoka jakość wykorzystanych materiałów oraz ponadczasowość form i kształtów mebli.

tradycyjny salon

Salon w stylu klasycznym

Dla wielu osób styl klasyczny i tradycyjny oznacza to samo i stosują te pojęcia zamiennie. Jest to jednak błąd, którego warto się wystrzegać. Co prawda, zarówno w jednym, jak i drugim stylu możemy znaleźć pewne elementy, które są do siebie podobne jak np. wybór wysokiej jakości materiałów, naturalne tkaniny czy zamiłowanie do elegancji. Jednakże warto mieć świadomość, że salon w stylu klasycznym większą wagę przywiązuje się do estetyki i wzornictwa mebli i dekoracji. Styl tradycyjny zaś skłania się ku temu, by były one przede wszystkim funkcjonalne.

Styl klasyczny to meble bogato zdobione, rzeźbione lub posiadające okucia. Ogromną rolę pełnią w nim również dekoracje - powinno być ich naprawdę wiele. Co więcej, wyróżniać się powinny starannością wykonania, symetrycznością wzorów oraz jakością. W stylu tym nie ma miejsca na bylejakość. To co łączy go ze stylem tradycyjnym to kolorystyka - zarówno jeden jak i drugi styl aranżacji opiera się na stonowanych, klasycznych barwach takich jak biel, beż, pastele czy brązy. Dodatków, w stylu klasycznym często możemy zauważyć również sporą ilość złotych elementów, które mają podkreślać jego elegancję.

W jaki sposób odtworzyć ten styl w domu? Wbrew pozorom wcale nie musi to być trudne. Chcąc urządzić salon w stylu klasycznym zdecydujmy się na wybór mebli z naturalnego drewna, takich jak zdobione komody, z wygodnymi kanapami i fotelami, pokrytymi eleganckimi tkaninami. Ściany możemy pomalować na jednolity kolor, choć z całą pewnością ciekawszym akcentem będą wzorzyste tapety z tradycyjnymi, symetrycznymi wzorami. Musimy pamiętać, że symetria jest kluczowym elementem tego stylu, dlatego warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli i dodatków.

Klasyczny salon w bloku

Wiele osób uważa, że styl klasyczny zarezerwowany jest dla dużych, przestronnych pomieszczeń. Tymczasem to nie do końca prawda. Z powodzeniem możemy stworzyć klasyczny salon w bloku. Jak to zrobić? Zaczynamy od wyboru odpowiedniej kolorystyki. Choć styl klasyczny lubi mocne akcenty takie jak ciemne drewno czy butelkowa zieleń w przypadku stosunkowo niewielkich pomieszczeń lepiej postawić na jasne odcienie, które dodają lekkości i optycznie powiększają wnętrze.

  Jak wybrać stylowe lampy łazienkowe?

Centralnym elementem takiego salonu powinna być pikowana, tapicerowana sofa, która będzie miejscem relaksu i wypoczynku. Zestawmy ją z niewielkim stolikiem kawowym o zdobionych nóżkach oraz meblami z jasnego drewna. Aby nie przytłaczać pomieszczenia w salonie klasycznym w bloku stawiamy także na jednolity kolor ścian. Zamiast dużych i ciężkich szaf postawmy na niewielkie lecz pojemne komody, które nie dominują pomieszczenia. Zatroszczmy się także o wybór dodatków, ktore będa zauważalne, lecz nie zbytnio krzykliwe - haftowane poduszki czy efektownie upięte firany to lepsze rozwiązanie od ciężkich, ciemnych zasłon. Tak urządzony salon mimo swojego klasycznego charakteru będzie prezentował się efektownie i zapewni nam dostateczną ilość przestrzeni.

Podsumowując, salon klasyczny to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników elegancji i ponadczasowych rozwiązań. Styl ten prezentuje się doskonale i z całą pewnością szybko nie wyjdzie z mody. Warto więc z nim eksperymentować, by stworzyć przestrzeń, która nie tylko zapewni nam komfort i wygodę ale również będzie prawdziwą ozdobą i wizytówką naszego domu.