Urządzamy małą łazienkę!

Niewielki metraż łazienki to obecnie standard w wielu mieszkaniach. Na takiej przestrzeni musi się jednak zmieścić wiele elementów. Powinny być one rozmieszczone w taki sposób, by wnętrze to było z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej estetyczne. Zaaranżowanie małej łazienki stanowi więc dla właścicieli wielu mieszkań niemałe wyzwanie. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym można optycznie powiększyć małą przestrzeń. Jakie triki warto w takim przypadku zastosować? Podpowiadamy.

Najlepsze dekoracje do łazienki

Wielu właścicieli niewielkich łazienek całkowicie rezygnuje z dekorowania tego wnętrza, aby ozdoby nie zajmowały w nim niezwykle cennej przestrzeni. Aranżując małe pomieszczenie, powinniśmy kierować się zasadą im mniej, tym lepiej. Nie oznacza to, że nie można w nim zastosować żadnych dekoracji. Powinny być one jednak dobrze przemyślane. Najlepsze dekoracje do łazienki to te, które montowane są na ścianach. Wśród najpopularniejszych można wymienić: lamele, panele 3D, listwy ścienne, fototapety czy tapety geometryczne. Nie zajmują one dodatkowej przestrzeni tak jak na przykład kwiaty czy donice lub inne bibeloty, a jednocześnie nie tylko zdobią ściany, ale również mogą stanowić funkcjonalny element wyposażenia łazienki.

Jeżeli w niewielkim wnętrzu chcemy wyznaczyć pewne strefy, a więc oddzielić na przykład toaletę od prysznica czy pralki, możemy wykorzystać w tym celu lamele. Obecnie dostępne na rynku modele charakteryzują się dużą wytrzymałością, są wodoodporne i łatwe w utrzymaniu czystości, a jednocześnie bardzo estetyczne. Z kolei listwy ścienne mogą stanowić nie tylko ozdobę łazienki, ale również zamaskować ewentualne niedoskonałości architektoniczne. Obecnie możemy znaleźć modele wyposażone również w diody LED, dzięki czemu listwa może pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia.

niewielka lazienka

Na podłodze możemy wykorzystać na przykład panele 3D takie jak płyty z betonu, które są świetną alternatywą dla klasycznych płytek ceramicznych. Już od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się także tapety do łazienki oraz tapety geometryczne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet we wnętrzach, gdzie panuje wysoka wilgotność.

  Popularne rodzaje tynków - aktualne informacje

Rola kolorystyki w małej łazience

Urządzając każdą małą przestrzeń, warto mieć świadomość tego, jaką moc ma kolorystyka wnętrza. Żeby optycznie powiększyć pomieszczenie, należy wykorzystać w nim jasne kolory w chłodnych odcieniach. Najlepiej postawić więc na biel. Poza tym możemy użyć takich barw jak: chłodny błękit, pastelowy róż, delikatna szarość czy stłumiony beż. Żeby dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń, warto wykorzystać zarówno na ścianach, podłodze, jak i suficie ten sam kolor. Dlatego jeżeli na przykład wybierzemy białe fototapety do łazienki, warto pomalować sufit na biało, a na podłodze ułożyć płytki lub panele 3D w podobnym odcieniu. Dobierając kolory do małej łazienki, należy zrezygnować z kontrastowych połączeń, ponieważ zaburzają one proporcje przestrzeni. Jasne odcienie z kolei wizualnie powiększają przestrzeń i oddalają od siebie ściany.

lazienka mala

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Optycznie powiększyć łazienkę możemy, nie tylko wykorzystując jasne kolory, ale także stosując inne triki. Wybierając lamele czy panele 3D, warto stawiać na wielkoformatowe elementy, ponieważ mogą one wizualnie powiększyć przestrzeń. Ta sama zasada dotyczy kafli. W małej łazience powinniśmy wykorzystywać duże płytki, najlepiej w jasnych kolorach. Dobrze dobrać do nich jasną fugę. Na ścianach z kolei możemy postawić na błyszczące płytki, ale także fototapety czy tapety geometryczne z połyskiem, które będą odbijały światło.

lazienka

W małej łazience warto umieścić również duże lustro w prostej ramie, które stworzy wrażenie głębi. Duże znaczenie ma też oświetlenie. Należy kupować żarówki o chłodnej barwie i sporej intensywności świetlnej, najlepiej w technologii LED. Zamiast jednego żyrandola lepiej postawić na oświetlenie punktowe lub na przykład umiejscowione w listwie ściennej ledy.