Salon loft - jak urządzić salon w stylu loftowym?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To miejsce, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie, w którym wypoczywamy ale również przyjmujemy gości. Warto więc zatroszczyć się o to, by salon był jednocześnie komfortowy i elegancki. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się w jakim stylu go urządzić. Wśród najmodniejszych obecnie propozycji znajduje się salon w stylu loftowym. Czym jest i jak urządzić przestrzeń w tym stylu? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest salon loft. Mówiąc najprościej, salon urządzony w tym stylu łączy surowość z elegancją, tworząc niepowtarzalny klimat i charakter wnętrza. Styl ten nawiązuje do obiektów przemysłowych, które były przekształcane w budynki mieszkalne. Jest nieco mniej surowy niż styl industrialny, wciąż jednak wyróżnia się charakterystycznymi cechami takimi jak otwarty układ pomieszczeń, surowe materiały, postarzane drewno czy specyficzne podejście do oświetlenia. Salon w stylu loftowym może być postrzegany jako chłodny i nieprzystępny - wrażenie to jednak jest mylne. Odpowiednio zaaranżowany może być miejscem przytulnym i komfortowym.

Historia stylu loftowego

Styl loftowy związany jest z rewolucją przemysłową kiedy to opuszczone fabryki i zakłady przemysłowe stały się miejscem wykorzystywanym do tworzenia przestrzeni mieszkalnych oraz twórczych. Stanowiły niedrogie alternatywy dla mieszkań, co chętnie wykorzystywali artyści. Starając się ograniczać wydatki związane z aranżacją pomieszczeń pozostawiali wiele elementów obiektów przemysłowych, takich jak surowe materiały, cegły, beton czy elementy konstrukcyjne jednocześnie starając się nadać wnętrzom nieco przytulniejszego charakteru poprzez ciepłe oświetlenie czy wybór dodatków. Styl loftowy zaczął być niezwykle popularny w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Jego początki mają powiązanie ze stylem industrialnym, który jest nieco bardziej surowy. Zarówno jeden, jak i drugi styl stawiał na wykorzystanie elementów konstrukcyjnych oraz surowych materiałów, jednakże styl loftowy bardziej podkreślał nowoczesne aspekty, wprowadzając minimalizm, funkcjonalność oraz kreatywną adaptację przestrzeni, która dawała wolność aranżacyjną.

  Kuchnia w stylu Hampton - wszystko co musisz wiedzieć

salon loftowy

Główne cechy stylu loftowego

Znamy już ogólne założenia, które warto brać pod uwagę aranżując salon loft. Czym jednak powinien się charakteryzować? Istnieje kilka głównych cech, na które warto zwrócić szczególną uwagę aranżując salon loftowy. Pierwszą z nich jest bez wątpienia otwarta przestrzeń i surowe wykończenia. Styl loftowy wyróżnia się wykorzystaniem materiałów takich jak cegła, beton czy odsłonięte drewniane belki, które nadają wnętrzu industrialnego charakteru. Przestrzeń salonu powinna być otwarta, co nie oznacza, że nie możemy wyznaczyć poszczególnych stref, takich jak kącik jadalny czy miejsca wypoczynku. Warto w tym miejscu podkreślić, że surowe elementy powinny być złagodzone poprzez rozwiązania tworzące przytulny klimat takie jak wygodne kanapy czy miękkie dywany.

Kolejną ważną cechą stylu loftowego jest dobór odpowiedniej kolorystyki. We wnętrzach urządzonych w tym stylu dominują kolory takie jak odcienie szarości, brązu i bieli. Stanowią tło, które  idealnie kontrastuje z surowymi elementami wystroju. Dla urozmaicenia warto dodać akcenty kolorystyczne, na przykład poprzez wybór wyrazistych poduszek, obrazów czy dodatków w intensywnych barwach. Pamiętać należy również o tym, że kluczowym elementem stylu loftowego jest łączenie różnych materiałów. Drewno, metal, szkło i skóra mogą tworzyć harmonijną całość jednocześnie nadając wnętrzu głębi. Bardzo duże znaczenie dla stworzenia stylu loftowego we wnętrzu ma również odpowiednie oświetlenie. Powinno być ono jak najbardziej zróżnicowane. Wiszące żyrandole, przemysłowe lampy sufitowe oraz kinkiety nadają charakteru wnętrzu.

Jak stworzyć salon w stylu loft?

Tworzenie salonu w stylu loftowym może wydawać się trudne, jednakże aranżacja pomieszczenia zgodnie z tym trendem może być wspaniałą przygodą. Aby tak się stało warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwsza z nich dotyczy wykorzystania potencjału danego pomieszczenia. Warto zastanowić się, czy możemy zdecydować się na odsłonięcie cegieł poprzez zrywanie tynków, czy w pomieszczeniu znajdują się widoczne elementy konstrukcyjne, które warto podkreślić zamiast maskować. Wykorzystujmy naturalne drewno oraz surowe materiały takie jak beton jednocześnie pamiętając o tym, że wnętrze powinno być także przytulne. Odnalezienie równowagi pomiędzy tymi elementami ma kluczowe znaczenie.

  Optymalne wymiary stołu i krzeseł: jak zaaranżować przestrzeń do komfortowego siedzenia przy stole?

Tworząc loftowy salon nie bójmy się odważnych akcentów. Duże obrazy, plakaty, grafiki lub przemysłowe dodatki, takie jak zegary czy stare elementy maszyn, dodają indywidualności wnętrzu. Warto również pamiętać o tym, że styl loftowy daje nam sporo możliwości wyboru, dzięki czemu możemy zaaranżować w nim nawet niewielkie pomieszczenia. Urządzając salon w bloku w stylu loftowym pamiętajmy o roli, jaką odgrywa kolorystyka - w tym przypadku powinna być jasna, co optycznie powiększa pomieszczenie. Wykorzystajmy również lustra, które sprawią, że salon będzie wyglądał na bardziej przestronny.

Porady dotyczące urządzania małego salonu w stylu loft

Wiele osób obawia się, że uda im się stworzyć salonu w stylu loft, ponieważ dysponują w swoim mieszkaniu ograniczoną przestrzenią. To błędne przekonanie. Mały salon loft może być miejscem funkcjonalnym i przytulnym. Wystarczy jedynie zastosować kilka prostych trików. Przede wszystkim wybieraj minimalistyczne meble o prostych kształtach. Mniej mebli oznacza więcej przestrzeni do poruszania się. Stawiaj na wszechstronne elementy, takie jak składane stoliki czy kanapy z funkcją spania, które dodatkowo zwiększą funkcjonalność pomieszczenia. Ponadto w tym przypadku warto postawić na biel lub pastelowe odcienie jako podstawową kolorystykę ścian i mebli. Akcenty kolorystyczne można wprowadzić poprzez poduszki, dekoracje i sztukę ścienne. Urządzając salon w stylu loft na ograniczonej przestrzeni warto również wykorzystać lustra. Umieszczanie luster w strategicznych miejscach optycznie powiększa wnętrze, tworząc wrażenie głębszej przestrzeni. Lustra odbijają światło i tworzą efekt przestrzenności, który idealnie wpasowuje się w surowy charakter loftu.

loftowy salon

Przegląd produktów i dodatków do salonu loftowego

Aranżacja salonu w stylu loft wymaga wyboru odpowiednich mebli i dodatków. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy znaleźć wiele atrakcyjnych propozycji, które idealnie wpasowują się w ten trend. Wśród nich wymienić możemy między innymi meble wykonane z metalu i szkła, lustra w prostych ramach czy tapicerowane naturalnymi materiałami kanapy. Jeśli chodzi o dodatki warto postawić na akcesoria wykonane z betonu, które dodadzą charakterystycznego surowego akcentu, typowego dla wnętrz fabrycznych. Doskonale sprawdzą się także plakaty, nowoczesne malarstwo czy grafiki przypominające graffiti, które nawiązują do miejskiego stylu.

  Skandynawskie boho - czym jest styl scandi boho?

Przypadki użytkowania salonu w stylu loft

Salon w stylu loftowym może pełnić różnorodne funkcje. Przede wszystkim powinien być miejscem relaksu i odpoczynku, w którym możemy poczytać książkę, obejrzeć film czy posłuchać muzyki. Dlatego też nie powinno w nim zabraknąć mebli wypoczynkowych, które nam to umożliwią. Salon urządzony w stylu loftowym jest również doskonałym miejscem spotkań towarzyskich - warto więc zadbać o to, by znalazły się w nim miejsca do siedzenia dla większej liczby osób oraz stół, przy którym można będzie spędzać czas. Salon urządzony w tym stylu może być również idealnym miejscem na wyrażenie swojego zainteresowania sztuką ub rękodziełem - prace wyeksponowane na surowym tle będą prezentować się niezwykle efektownie.

Podsumowując, styl loftowy to godna uwagi, uniwersalna propozycja, która sprawi, że twoje mieszkanie nabierze wyrazu i charakteru. Nic więc dziwnego, że jest to styl aranżacji, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to rozwiązanie, które ze względu na swój minimalizm nie wymaga dużych nakładów finansowych a jednocześnie prezentujące się niezwykle efektownie.