Przycinanie oleandra - jak i kiedy najlepiej to zrobić? Praktyczne wskazówki

Oleander zwyczajny to krzew z południowych stron Europy znad Morza Śródziemnego. Ten piękny kwiat, jako ikona śródziemnomorskiego klimatu zagościł na dobre na naszych tarasach ogrodowych i balkonach. Oleander kwitnie latem na pędach jednorocznych. Niemniej jednak, aby nasza roślina pięknie prezentowała się w sezonie letnim, należy wykonać zabieg jej przycinania.

Kiedy przycinać oleander?

Cięcie oleandra warto zrobić zaraz po kwitnieniu, czyli późnym latem lub wczesną jesienią. Niektórzy zabieg ten wykonują wiosną. Niemniej jednak muszą się z tym liczyć, że oleander po cięciu wiosennym, może latem słabo kwitnąć. Z tego względu, że wraz z gałązkami ścinamy również zawiązki pąków kwiatowych. Dlatego eksperci zalecają wykonanie cięcia późnym latem lub wczesną wiosną, jeżeli nam zależy na tym, aby nasza roślina bujnie zakwitła w sezonie wegetatywnym.

Niemniej jednak na początku wiosny warto prześwietlić nasz krzew i usunąć wszystkie uschłe, zmienione chorobowo pędy, które mogą być poważnym problemem dla naszej rośliny, gdy wejdzie ona w okres kwitnienia.

Jak przycinać oleander?

Przycinanie oleandrów i jego sposób ma duży wpływ na jego kwitnienia. Pędy oleandrów tnie się prostopadle, a nie po skosie, nad pąkami skierowanymi na zewnątrz korony krzewu. Usuwamy mniej więcej 1/3 pędów albo więcej, gdy nasza roślina jest zbyt wysoka. Najpierw usuwamy suche, obumarłe i chore pędy. W trakcie kwitnienia należy na bieżąco usuwać przekwitnięte pąki kwiatów.

Prócz standardowych zabiegów przycinania pędów oleandrów, wykonujemy też zabiegi formujące i odmładzające.

kwitnace rozowe oleandry

Oleander cięcie odmładzające - jak to robić?

Przycinanie oleandra odmładzające wykonujemy co 3-4 lata. Sekatorem są usuwane wszystkie bezlistne i stare pędy. W ten sposób młode pędy mają pełen dostęp do światła i przestrzeni, a tym samym lepiej się rozwijają. W trakcie odmładzania oleandra wycina się również pędy zbyt długie i rozrośnięte. Na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany.

  Jakie rękawiczki do ogrodu dla Ciebie i dla Twojego dziecka?

Cięcie formujące oleandra - jak to zrobić?

Młode oleandry mają przycinane pędy wierzchołkowe. Dzięki temu lepiej się rozgałęziają i formują swoją koronę na odpowiedni kształt. Wierzchołki młodych pędów są przycinane, przy tym zostawiając pozostałą część, która zawiązuje pąki kwiatowe. Pąki kwiatowe są zawiązywane na jednorocznych pędach.

W ten sposób formując koronę, możemy się spodziewać późnego kwitnienia, ale bardzo obfitego. Zabieg wykonujemy co dwa lub trzy lata. Wierzchołki pędów warto obcinać żyletką. Narzędzie powinno być czyste, gdyż zabrudzone, może porazić nam kwiat chorobami grzybowymi i wirusowymi.

Jakich narzędzi użyć do cięcia oleandrów?

Di cięcia oleandrów możemy użyć sekatora do grubszych i starszych pędów. Do młodych gałązek oleandra doskonale nadają się nożyczki lub żyletka. Oleandry są roślinami trującymi. Dlatego warto do ich przycinania używać innych narzędzi, niż np. do cięcia ziół. W czasie cięcia oleandrów należy zakładać rękawice ochronne. Sok z oleandrów jest toksyczny i może powodować podrażnienie skóry rąk, a nawet zatrucia. W czasie cięcia nie dotykać okolic oczu i ust.

fioletowe i rozowe oleandry

Co warto wiedzieć jeszcze o oleandrach?

Oleandry to krzewy, które w polskim klimacie uprawiamy w donicach. Rośliny te są ciepłolubne, aczkolwiek wytrzymują temperatury do minus 10 st. C. Latem wystawiamy je na zewnątrz i stawiamy na słonecznym miejscu. Gdy oleander ma mało słońca, to kwitnie bardzo słabo. Na zimę warto je przechowywać w cichym i chłodnym miejscu, gdzie nie ma zbyt wielkiego mrozu np. w piwnicy.

Krzewy oleandrów w naturalnych warunkach dorastają do czterech metrów wysokości. Niemniej jednak w warunkach polskich w uprawie donicowej ich wysokość sięga maksymalnie 1,5 metra. W oranżeriach jest prowadzony do 2 metrów wysokości. Kwitnie na przełomie maja i sierpnia. Kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne. W sklepach ogrodniczych możemy spotkać oleandry w kolorach kwiatów: biały, różowy, czerwony i żółty. Kwiaty oleandrów mogą wydzielać mocny zapach w zależności od odmiany. Zapach szczególnie intensywny jest podczas słonecznych dni. Należy przy tym pamiętać, iż jest to roślina trująca.