Przycinanie i pielęgnacja żywopłotu - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Efektowny, równo przycięty żywopłot to prawdziwa ozdoba posesji. Niestety, wielu osobom nie udaje się uzyskać takiego efektu. Wynika to z faktu, że choć dla osób posiadających doświadczenie obcinanie żywopłotu wydaje się być banalną czynnością dla tych z nas, którzy nie posiadają doświadczenia może być to dość trudne zadanie. Istnieje wiele błędów, które możemy popełnić. W ich skutek żywopłot nie tylko nie będzie wyglądał idealnie, ale również zacznie schnąć, marnieć czy chorować. Sprawdźmy więc jak powinno wyglądać prawidłowe przycinanie żywopłotu oraz o jakich zasadach warto pamiętać.

Najważniejsze zasady cięcia żywopłotu

Istnieje kilka gatunków roślin, z których możemy stworzyć efektowny i elegancki żywopłot. Każda z nich wymaga nieco innego traktowania oraz sposobu obcinania gałęzi. Warto jednak mieć świadomość, że strzyżenie żywopłotu to również kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się w przypadku każdego gatunku roślin. Poznajmy je więc nieco bliżej. Pierwszą z nich jest bez wątpienia odpowiedni stan narzędzi, które wykorzystujemy podczas pielęgnacji żywopłotu. Powinny być czyste, naostrzone oraz dobrze naoliwione. Pomoże to uniknąć problemów z poszarpanymi gałęziami, których rozległe ranki stanowią idealne warunki do wnikania grzybów czy pleśni.

Druga zasada dotyczy sposobu strzyżenia. Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju roślin powinniśmy rozpocząć przycinanie żywopłotu od boków roślin, następnie dopiero kierować się na górną część. Aby zapewnić równe strzyżenie, warto wspomagać się linkami. Pamiętajmy również, że pielęgnacja żywopłotu wymaga regularności, i nawet na etapie jego rozwoju przynajmniej raz do roku należy wykonać cięcia sanitarne czyli usunąć gałązki chore, uszkodzone lub suche.

mezczyzna przycina zywoplot

Kiedy przycinać żywopłot?

Poza sposobem przycinania żywopłotu równie istotny jest czas, kiedy to robimy. Pamiętajmy, że rośliny potrzebują pierwszego strzyżenia już w kilka miesięcy po posadzeniu. Najczęściej sadzimy je na jesień i już z rozpoczęciem wiosny, kiedy na zewnątrz nie ma już przymrozków powinniśmy je przyciąć. Pozwoli to rozrosnąć im się na boki i pięknie rozkrzewić. W przeciwnym razie łodygi drewnieją a dół żywopłotu będzie “pusty”. Nie prezentuje się to zbyt atrakcyjnie.

  Jak suszyć lawendę, aby zachowała swój zapach i kolor?

Kolejne przycinanie żywopłotu możemy przeprowadzić w czasie gdy uzyskamy przyrosty wynoszące od kilkunastu do maksymalnie 30 centymetrów. Prace należy wykonywać w czasie słonecznej i suchej pogody, która pozytywnie wpływa na szybsze zabliźnianie się ran. Z tego samego powodu ostatnie przycinanie żywopłotu powinno mieć miejsce nie później niż na końcu sierpnia. Łodyżki roślin muszą mieć bowiem odpowiednio dużo czasu by zabliźnić się i zdrewnieć przed okresem intensywnych opadów i niskich temperatur, kiedy to mogłby być bardziej narażone na pleśń i drobnoustroje.

Czego potrzebujesz do profesjonalnego cięcia żywopłotu?

Zanim rozpoczniemy strzyżenie żywopłotu warto odpowiednio się do niego przygotować i zgromadzić niezbędne narzędzia. Czego potrzebujemy? Z całą pewnością odpowiednich nożyc lub sekatora. Jeszcze do niedawna większość osób korzystała z narzędzi ręcznych. Nie da się jednak ukryć, że choć ich stosowanie w przypadku młodych, niewielkich roślin jest skuteczne, o tyle przy wyższych żywopłotach takie obcinanie bywa bardzo męczące. Trudniej jest również uzyskać idealną, prostą linie cięcia. Dlatego też warto wykorzystać fakt, że w ofertach sklepów ogrodniczych dostępna jest obecnie cała gama nożyc oraz pił elektrycznych, które doskonale sprawdzą się przy przycinaniu żywopłotu.
Czego jeszcze będziemy potrzebować? Z cała pewnością przydadzą się również grabie, dzięki którym posprzątamy ścięte pędy i liście oraz łopata, która pozwoli nam na ich załadowanie do pojemnika na biodegradowalne odpady. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze mieć również grube rękawice. Tak przygotowani możemy przystąpić do pracy.

Jak przycinać żywopłot?

Tak jak wspominaliśmy, na początku należy przyciąć młode rośliny z góry aby nie drewniały lecz rozkrzewiły się na boki. Unikniemy dzięki temu pustych miejsc w dolnej części żywopłotu. Co jednak w przypadku żywopłotu, który ma już kilka sezonów? W takim przypadku zawsze najpierw zajmujemy się bokami żywopłotu. Aby cięcie było równe warto wbić dwa paliki, pomiędzy którymi przeciągniemy linkę wskazującą nam właściwą linię cięcia. Pamiętajmy, by żywopłot nie rozszerzał się ku górze. To częsty błąd, który sprawia, że dolne partie roślin nie otrzymują dostatecznej ilości słońca, przez co żółkną i usychają. Podczas pracy nad bokiem żywopłotu pamiętajmy o tym, żeby nożyce trzymać pionowo i zaczynać cięcie od góry do dołu a następnie wykonywać poprawki od dołu do góry. W przypadku skracania żywopłotu na wysokość nożyce trzymamy w równej, poziomej linii.

  Nawożenie kukurydzy - czym i kiedy to robić? Porady od ekspertów

ogrodnik przycina zywoplot

Cięcie żywopłotu z bukszpanu

Bukszpan to długowieczny krzew, który bardzo często wykorzystywany jest jako roślina na żywopłoty. Jak powinno wyglądać obcinanie żywopłotu w jego przypadku? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to roślina, która rozwija się dość szybko. Sadzimy ją na początku jesieni a w okolicach marca należy przeprowadzić pierwsze cięcie, podczas którego skracamy rośliny o połowę długości. Pozwoli im to dobrze się rozkrzewić. W kolejnych latach należy przeprowadzać od 1 do 3 cięć żywopłotu na rok. Cięcie dobrze jest wykonywać w ciepłe ale pochmurne dni.

Cięcie żywopłotu z tui

Tuje przycinamy w momencie, w którym pojawiają się młode pąki a więc najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Dzięki temu uzyskamy liczne nowe przyrosty. Kolejne cięcia wykonujemy w czerwcu oraz przed rozpoczęciem się jesieni (najlepiej pod koniec sierpnia). Żywopłot z tui powinien rozszerzać się ku dołowi.

Cięcie żywopłotu z cisa

Młode cisy przycinamy zaraz po posadzeniu. W kolejnych latach rośliny te wymagają dwukrotnego podciniania żywopłotu. Pierwsze z nich należy wykonać wiosną. Jest to tak zwane cięcie sanitarne, podczas którego usuwamy wszystkie chore i suche pędy oraz gałazki. Drugie cięcie przeprowadzamy w końcówce sierpnia przygotowując roślinę do zimy. W tym przypadku skracamy jej czubki pędów. Gdy żywopłot ma chciany przez nas kształt oraz odpowiednią wysokość przycinamy całość przyrostów.

Cięcie żywopłotu z ligustru

To kolejna roślina, która doskonale sprawdza się w przypadku żywopłotów. W jej przypadku podobnie podczas sadzenia skracamy pędy na wysokość ok 20 cm. Warto podciąć również korzenie. Kolejne cięcie wykonujemy, gdy roślina przekroczy 50 cm. W kolejnych latach żywopłot należy przycinać dwa razy do roku na przełomie lutego/marca oraz w czerwcu. Aby roślina dobrze się rozkrzewia pamiętajmy, że należy usunąć ok ⅔ jej przyrostu.

  Kiedy i jak sadzić rododendrony? Poradnik krok po kroku

przycinanie zywoplotu pila mechaniczna

Cięcia formujące żywopłot

Jeśli zależy nam na tym, by nasz żywopłot miał konkretny kształt musimy pamiętać, że cięcia formujące żywopłot powinny być wykonywane częściej niż standardowe przycinanie. Co najmniej 3 razy do roku należy nadać mu odpowiedni kształt. Warto używać precyzyjnych nożyc elektrycznych o stosunkowo niedługim ostrzu. Warto również wiedzieć, że formowanie należy dopasować do rodzaju roślin. Przykładowo, żywopłot prostokątny dobrze sprawdzi się w przypadku niskich roślin, zaś trójkątny zalecany jest dla wyższych roślin, które mają dość luźną strukturę jak tuja czy buk.

Jak równo przyciąć żywopłot?

Aby cięcie żywopłotu było równe warto pamiętać o dobrym stanie narzędzi oraz wspomnianych przez nas wyżej zasadach - zaczynamy od boków roślin, górą zajmując się na końcu. Wspomagając się linką określającą miejsce cięcia zwiększymy szansę na równy efekt. Również nasze ruchy powinny być długie i płynne.

Pielęgnacja żywopłotu - jak to robić?

Pielęgnacja żywopłotu to nie tylko przycinanie ale również podlewanie i nawożenie. Ze względu na przycinanie rośliny charakteryzują się intensywnym tempem wzrostu, dlatego tez potrzebują regularnego nawadniania. Po zabiegu przycinania warto podlewać je nawet codziennie. Niezbędne są również dedykowane nawozy, które podajemy ściśle według wskazań producenta. Wiosną i latem powinny być bogate w azot, jesienią zaś w fosfor i potas. Dobrym pomysłem jest również podsypanie żywopłotu kompostownikiem.