Jak suszyć lawendę, aby zachowała swój zapach i kolor?

Lawenda jest popularną rośliną, sadzoną w naszych ogrodach. Lawenda nie tylko pięknie pachnie i kwitnie drobnym, fioletowym kwiatostanem, ale ma wiele właściwości wykorzystywanych w naszym gospodarstwie domowym, m.in. do odstraszania komary i innych owadów, lubiące gościć w naszym domu. Ponadto stosowana jest w medycynie oraz kosmetologii i nie tylko. Z lawendy lubimy robić bukiety i inne dekoracje. No ale aby ten piękny kwiat zachować na dłuższy czas i cieszyć się jego walorami, to potrzebujemy go ususzyć.

Suszenie lawendy nie jest trudnym zabiegiem, ale wymaga pewnej wiedzy na temat, jak to poprawnie zrobić. Przy tym można to nawet zrobić, gdy nie ma się odpowiedniego miejsca do jej suszenia. Natomiast suszone kwiaty lawendy mogą nam się przydać w domu do wielu celów. Najczęściej są one wykorzystywane jako elementy zapachowe lub antidotum na mole w szafie z ubraniami. Warto przy tym wiedzieć, aby mieć odpowiedni materiał do ususzenia, a także trzeba lawendę ściąć we właściwym czasie.

Kiedy ścinać lawendę do suszenia?

Najlepszy czas na zbieranie lawendy do bukietów jest, gdy kielichy są nabrzmiałe i pączki zaczynają się otwierać. Kwiatostany nie będą wtedy się kruszyć. Lawendę do suszu zbieramy, gdy już jest otwarta większa ilość pączków, a na gałązkach pojawia się nawet kilka kwiatków. Na ogół ścina się ją sekatorem, kiedy pączki zaczynają się otwierać.

W jakim miejscu suszyć lawendę?

Dla zachowania koloru lawendy należy suszyć ją w odpowiednim miejscu. Po pierwsze musi to być ciemne miejsce, aby roślina zachowała swój kolor. Do suszenia trzymamy ją w suchym i niezbyt ciepłym pomieszczeniu, aby proces suszenia nie postępował zbyt szybko, bo będzie się sypać. W przypadku suszu nie jest to tak istotne, aby miejsce było chłodne. Naszej lawendzie trzeba zapewnić dopływ powietrza, aby nie zaczęła pleśnieć. Na ogół wystarczy ciemny kąt w pokoju. Jeżeli nie mamy na to miejsca, to zawsze można włożyć ją do papierowych woreczków, tak, aby miała ona sucho i odpowiedni przepływ powietrza.

  Czy warto zainwestować w domek letniskowy?

suszona lawenda w misce

Jak suszyć lawendę krok po kroku?

Do suszenia używamy świeżo ściętych gałązek lawendy. Usuwamy z gałązek listki i zostawiamy tylko same kwiatostany.

Następnie składamy je w małe bukieciki i zawiązujemy lnianą nitką. Lawenda w trakcie suszenia będzie zmniejszała swoją objętość, dlatego wiązanie musi być dość ciasne. Po związaniu łodygi lawendy przycinamy do równej długości. Gałązki lawendy związujemy lnianą nitką w dwóch miejscach. U góry przed kwiatostanem i w dolnej części łodyg, w ten sposób całość powinna się dobrze trzymać.

Tak przygotowaną lawendę możemy zostawić w ciemnym i suchym miejscu. Jeżeli nie mamy w domu takiego pomieszczenia, to jest na to prosty sposób. Bierzemy mały papierowy woreczek i przecinamy go na pół. Do papierowej torebki wkładamy lawendę, częścią kwiatostanową do woreczka i lekko związujemy sznurkiem, tak aby do środka mogło wnikać powietrze. Możemy w woreczku wykonać kilka otworów, dla lepszej cyrkulacji powietrza.

Tak przygotowaną lawendę możemy powiesić pomiędzy dwiema szafkami lub przyczepić ją do czegoś, co pozwoli jej swobodnie zwisać kwiatostanem w dół.

Lawenda może schnąć od kilku dni do dwóch tygodni, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Po tygodniu warto sprawdzić, czy kwiatki lawendy już się delikatnie osypują. Gdy po dotknięciu spadają, to oznacza, że lawenda jest już ususzona.

Do czego zapakować ususzoną lawendę?

Nasza lawenda już się ususzyła, a my się zastanawiamy jak ją przechować, aby z nami została jak najdłużej. Tym bardziej że po ususzeniu ten kwiat nie traci swoich aromatycznych walorów. Suszona lawenda może być przechowywana w słoiku, który jest szczelnie zamknięty. Przy tym należy unikać opakowań plastikowych i metalowych. Innym sposobem są ozdobne woreczki.

Jak suszyć lawendę do woreczków?

Kiedy nasze gałązki lawendy już są suche, to możemy zebrać ususzone kwiaty do ozdobnych woreczków, które będą dekoracyjnym elementem w naszym domu, lub służyć nam jako zapachowa torebeczka w szufladzie i szafie z ubraniami, lub pościelą. Na torebki zapachowe wybieramy woreczki, cechujące się dużą przepuszczalnością aromatu lawendy. Możemy użyć torebki z organzy lub klasyczne lniane. Uschnięte kwiatostany delikatnie obsypujemy ręką z gałązek lawendy i wkładamy je do woreczków. Następnie ozdobną tasiemką zamykamy.

  Nawożenie ogórków - czym i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Jak wykorzystać suszoną lawendę?

Ususzone gałązki lawendy można wykorzystać, jako element dekoracji. Tworzy się z nich na przykład kompozycję w stylu ikebana, która będzie pięknie prezentowała się w pokoju, a przy tym pachniała. Można suche gałązki włożyć do wazonu i postawić np. na szafce w przedpokoju. Ze suszonej lawendy w postaci gałązek możemy wykonywać różne arcydzieła ozdobne np. w formie koszyczków, czy dekoracyjnych wiązanek. Wszystko zależy od twojej twórczej inspiracji.

Susz lawendy można zaś wykorzystać na wiele sposobów. Najbardziej popularny jest w kosmetologii np. do tworzenia olejków o zapachu lawendy, naturalnego mydła z lawendą lub soli do kąpieli.

suszona lawenda w mozdzierzu

Mało kto wie, że lawenda również wykorzystywana jest w kuchni. Na przykład do naparów herbaty ziołowej. Lawenda ma wiele właściwości leczniczych. Te kwiatki są bogatym źródłem garbników, posiadają w swoim składzie kumarynę, triterpentyny, fitosterole, kwasy organiczne i sole mineralne. Jej olejki eteryczne zawierają substancje dość rzadkie w świecie roślin, a pozytywnie wpływające na nasz organizm. Dlatego lawenda ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, m.in.:

  • uspokaja i pobudza
  • wspomaga układ trawienny
  • łagodzi ból
  • ułatwia leczenie infekcji wirusowych
  • pomaga przy problemach skórnych

Z lawendy można wykonać nalewką zdrowotną na jesienne i zimowe dni, która będzie przeciwdziałała infekcjom wirusowym. Ponadto ten zapachowy kwiatek można dodać do deserów, jako smaczny składnik np. lodów oraz urozmaicający zapachem i wyglądem nasz smaczny podwieczorek.

Jednak największą popularnością cieszą się bez wątpienia saszetki zapachowe z suszem lawendy, które można wykorzystać w małych pomieszczeniach lub samochodzie. Umieszcza się je również w szafach, komodach i garderobie, ponieważ zapach lawendy odstrasza mole odzieżowe, a przy okazji naszej odzieży i pościeli nadaje pięknego i przyjemnego zapachu. Sam zapach lawendy ma działanie odprężające i zapewnia spokojny sen, dlatego warto ją trzymać w sypialni i pokojach dzieci.