Przycinanie świerków - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Świerk jest wiecznie zielonym drzewem, który w naszych domach zadomowił się już od lat. To stożkowate iglaste drzewo jest synonimem świąt Bożego Narodzenia, ale lubimy je mieć w swoim ogrodzie, bo przywołuje to co dla nas najpiękniejsze, czyli szczęście, radość i miłość.

Uprawa i pielęgnacja świerku nie przysparza zbyt wielu starań. Niemniej jednak pewne prace pielęgnacyjne powinny być okresowo, wykonywane, aby nasza choinka pięknie się prezentowała, a przy okazji nie zabierała nam zbyt wiele miejsca. Do jednych z nich należy przycinanie świerków.

Kiedy przycinać świerk? Jaka pora roku jest idealna?

Świerk najlepiej sadzić jesienią w październiku. Wtedy nasza roślina zdąży się jeszcze się jeszcze ukorzenić i zaaklimatyzować w nowym miejscu do pierwszych przymrozków. Świerk doskonale poradzi sobie w każdej glebie, gdyż w naturze ta roślina przystosowała się do dość trudnych warunków klimatycznych i glebowych.

Natomiast, by nasz iglak prawidłowo się rozwijał i przybierała odpowiedni kształt, należy regularnie co roku do przycinać. Cięcie świerka najlepiej zacząć wczesną wiosną, zanim rozpocznie wegetacje. Wtedy usuwamy wszystkie chore i złamane gałązki oraz przyrosty konkurujące z przewodnikiem.

Duże okazy, którym trzeba nieco  wyregulować wzrost, również przycinamy wczesną wiosną.

Gdy nasze choinki zostały posadzone w formie żywopłotu, przycinamy nawet 2-3 razy w sezonie. Wczesną wiosną przeprowadzamy formowanie świerka, nadając naszemu żywopłotowy kształt trapezu. Dzięki temu gałązki rosnące nisko nad ziemią mają szansę być doświetlone. Ciecie świerku wczesną wiosną korzystanie wpływa na jego zagęszczenie, czyli stworzenie ściany żywopłotu. Pod koniec lata wykonujemy niewielkie cięcie kosmetyczne. Iglaki możemy przycinać do końca sierpnia, aby mogły zregenerować się do pierwszych przymrozków.

Jak przycinać świerk? krok po kroku

Cięcie świerku jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wykonuje się na tej roślinie. Większość odmian świerku rośnie dość szybko, a regularne ich skracanie powoduje, że roślina przez długie lata wygląda ładnie, przy tym staje się odpowiednio gęsta.

  Pierwsze koszenie trawnika po zimie – o czym pamiętać

W zależności od wieku samego świerku i okresu jego cięcia zastosujemy inną formę jego cięcia. Warto tutaj dodać, że przeznaczenie samego drzewa, również w pewien sposób determinuje jego formowanie i skracanie.

 

swierki w donicach

Cięcie świerków na żywopłot

Świerk doskonale znosi cięcie. Z tego też względu często stosowany jest na iglasty żywopłot. Można z niego wykonywać również niestandardowe kształty. Na żywopłot najlepiej nadaje się świerk kłujący, biały i pospolity. Przycinanie świerka na żywopłot wykonujemy 3 razy w roku. Pierwszy termin to wczesna wiosna, wtedy usuwamy wszystkie połamane i suche gałęzie. W maju lub czerwcu skracamy tegoroczne przyrosty o 1/3 i formujemy kształt trapezu. Pod koniec lata wykonujemy tzw. cięcie kosmetyczne, czyli wyrównujemy wszystkie młode przyrosty do ustalonej formy. Możemy w tym czasie też przyciąć czubki, o ile nasze świerki mocno poszły do góry.

Przycinanie czubka świerka - jak to zrobić?

Świerk lub wytwarzać kilka wierzchołków np. dwa, lub trzy. To cecha zarówno młodych drzewek, jak i tych starszych. Nie wolno dopuścić, aby nasza roślina miała więcej niż jeden wierzchołek. Zimą pionowe pędy wierzchołkowe mogą łamać się od ciężaru śniegu, a tym samym osłabić roślinę. Warto tutaj wspomnieć, iż iglaki są podatne na przemarzanie. Nie przycinamy  wierzchołka pędu głównego, gdy on uschnie, to wybieramy jeden z pozostałych. Jedną z gałązek odpowiednio odginamy, przywiązując tak, aby rosła pionowo. Ten zabieg wykonujemy, gdy nie ma żadnego innego potencjalnego przewodnika. W przypadku wielu kilku gałązek pionowych usuwamy wszystkie pędy rosnące pionowo i stanowiącej konkurencję dla przewodnika. Wycinamy je gładko przy pniu.

Skracanie starego świerku - jak to zrobić?

Formowanie świerku i skracanie świerku, polega na skracaniu tegorocznego pędu wierzchołkowego. Zabieg wykonujemy w maju. Dzięki temu zahamujemy jego wzrost. Możemy też przycinać gałązki poniżej według własnego uznania. Jak nasz świerk osiągnie dość duże rozmiary i zasłania nam światło, to wykonujemy tzw. podkrzesanie świerku, czyli usuwamy dolne partie gałęzi.

  Ogrodowe SPA blisko natury – balia i sauna z drewna termicznego

Duży, wysoki świerk - jak zabrać się za jego cięcie?

Wycinka świerku odbywa się metodą alpinistyczną z użyciem lin. Ten sposób realizujemy cięcie drzewa, gdy nie ma możliwości bezpiecznego wywrócenia drzewa. Technika linowa jest szybka i bezpieczna dla otoczenia domów i innych drzew. Przy tym nie zaleca się wykonywania takiej próby na własną rękę. W tym wypadku warto wynająć specjalistyczną ekipę do wycinki takich dużych drzew.

Przy wycince dużego drzewa konieczna jest zgoda referatu/wydziału środowiska danej gminy. Zgodnie z przepisami wymagane jest pozwolenia na wycinkę, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm wynosi ponad 50 cm, czyli średnica minimum 16 cm.

galezie swierkowe

Czym przycinać świerk?

W zależności od rozmiaru drzewa i poszczególnych gałęzi, do cięcia świerku można użyć sekatora zwykłego, sekatora oburęcznego lub nożyc do strzyżenia.

Jak często przycinać świerk?

Świerki dość szybko się rozrastają. Dlatego zalecane jest ich przycinanie trzy razy w roku. Terminy to: wczesna wiosna, późna wiosna i lato. Przy tym należy pamiętać o ostrożności i starannym zabezpieczaniu wszystkich ran. Intensywnie przycinany świerk jest podatny na działanie grzybów i choroby grzybowe.

Jakie są gatunki świerków?

Obecnie mamy do wyboru rozmaite formy i gatunki świerków, które możemy sadzić w naszych ogrodach. Jako solitery nadają się duże ogrodowe świerki, które mają mocną i efektowną koronę. Karłowate odmiany o poduszkowatym lub kulistym wzroście nadają się na ogrody skalne. Inne tworzą tło dla bylin,  różaneczników i róż. Mamy więc do wyboru kilka gatunków o różnym pokroju. Wśród nich najbardziej popularne są:

Świerk pospolity

To nasz rodzimy gatunek. W naturze dorasta do 50 m wysokości i ma 2 metry średnicy. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi oraz ma dość płytki system korzeniowy. Optymalne podłoże pH 6,5- 7,5. Możemy go sadzić w cieniu lub na słońcu. Stosowany jest też na żywopłoty. Dość szybko rośnie, ale źle znosi warunki miejskie. Warto tutaj podkreślić, iż mamy kilka odmian tego gatunku.

  • Picea abies 'Acrocona- to odmiana wolno rosnąca, która po 30 latach osiąga wysokość ok. 4-5 m. Szyszki wyrastające na końcach pędów są koloru czerwonego. Propozycja do małych ogrodów
  • Picea abies 'Echiniformis'- wolno rosnąca odmiana o zaokrąglonym i poduszkowym pokroju. Można uprawiać ją w małych ogrodach i pojemnikach.
  • Picea abies 'Inversa'- odmiana płożąca, która po szczepieniu przyjmuje formę zwisającą.
  • Picea abies 'Rothenhaus'- charakteryzuje się malowniczą sylwetką. Gałęzie zwisające wzdłuż smukłego i prostego pnia. Dorasta do 10 m wysokości.
  Przycinanie oleandra - jak i kiedy najlepiej to zrobić? Praktyczne wskazówki

Świerk serbski

Smukły i dorastający do 35 m wysokości. Korona wąska i stożkowata. Młode szyszki są fioletowe, a starsze robią się brązowe. Rośnie dobrze na suchym podłożu i znosi miejski klimat. Mało wymagający, nie lubi zastoju wody. Może być jako soliter albo rosnąć w grupie.

Świerk kłujący - srebrny

Forma drzewa stożkowego o niebieskozielonych igłach, które są sztywne i bardzo kłujące.

Świerk biały

Dorasta do 20 metrów wysokości i rośnie na stanowiskach słonecznych i wilgotnych. Ma duże ozdobne szyszki, rosnące do 5 cm długości. Igły o niebieskawym kolorze.

Świerk brawera

Dorasta do 4-5 m wysokości. Gałęzie ma długie i smukłe, które malowniczo zwisają. Igły są ciemnozielone. Doskonale nadaje się jako soliter.