Nawożenie pszenicy ozimej - czym i kiedy to robić?

Pszenica ozima to jedno ze zbóż, które w naszym kraju cieszą się największą popularnością. Mąka pszenna jest bowiem powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Uprawa pszenicy ozimej może więc okazać się opłacalną decyzją. Warto jednak mieć świadomość, że pszenica ozima, podobnie jak inne gatunki zbóż wymaga odpowiedniego nawożenia. Wiedząc kiedy nawozić pszenicę ozimą oraz jakie nawozy stosować możemy osiągać znacznie lepsze plony. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na temat nawożenia pszenicy ozimej. 

Kiedy nawozić pszenicę ozimą?

Nawożenie pszenicy ozimej to kluczowy element prowadzenia efektywnego uprawy, który znacząco wpływa na plon i jakość zbiorów. Jedną z najważniejszych kwestii, o których musimy pamiętać są terminy nawożenia naszego pola. Kiedy nawozić więc przenicę ozimą? Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić jesienią, tuż po wysianiu nasion pszenicy. Dostarczy to im niezbędnych składników do przetrwania zimowych miesięcy. Następnie pszenicę ozimą nawozimy w okolicach połowy kwietnia. W tym okresie pszenica ozima intensywnie wchodzi w fazę wegetatywną, przez co jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze zwiększa się. Ostatnie nawożenie zaleca się przeprowadzić pod koniec maja lub na początku czerwca. W tym okresie rośliny pszenicy ozimej przygotowują się do kwitnienia, a odpowiednie dostarczenie składników pokarmowych wpływa korzystnie na rozwój kłosów.

Jak nawozić pszenicę ozimą?

Aby nawożenie pszenicy ozimej było skuteczne konieczne jest zastosowanie odpowiedniej metody nawożenia. Obecnie rolnicy korzystają z trzech rozwiązań, które pozwalają na aplikację nawozu w równomierny i skuteczny sposób. Pierwszym z nich jest po prostu stosowanie nawozów granulowanych, które można równomiernie rozsypać na powierzchni pola przy użyciu specjalnych rozsiewaczy. Ciekawą alternatywą jest nawożenie płynne, które często wykorzystuje systemy nawadniające. Może być również przeprowadzane w formie oprysków. Na uwagę zasługuje także nawożenie boczne polegające na aplikowaniu nawozów wzdłuż rzędów pszenicy. Metoda ta pozwala dostarczyć substancje odżywcze bezpośrednio w okolice korzeni.

  Jakie zalety niesie za sobą posadzenie jabłoni Ligol?

Czym nawozić pszenicę ozimą?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie czym nawozić pszenicę ozimą musim zdać sobie sprawę z tego, jakich minerałów potrzebuje ta roślina. Są to przede wszystkim azot, potas oraz fosfor. W okresie intensywnego wzrostu pszenicy ozimej warto stawiać na nawozy mineralne, które w swoim składzie zawierają dużą dawkę azotu. Wielu rolników decyduje się wówczas na nawożenie pszenicy ozimej siarczanem amonu, który jest doskonałym źródłem tego pierwiastka.

Jeśli zaś chodzi o nawożenie w momencie kwitnienia i zawiązywania się kłosów możemy postawić na mieszanki, w składzie których znajduje się mniej przyspieszającego wzrost azotu zaś więcej fosforu i potasu, które wpływają korzystnie na wytrzymałość roślin na warunki stresowe, zwiększając ich odporność na choroby i szkodniki. Jeśli zastanawiamy się nad naturalnymi rozwiązaniami jesienią, na kilka tygodni przed sianiem pszenicy możemy rozważyć nawożenie pszenicy ozimej obornikiem. Powinien on zostać przemieszany z glebą tak, by miał czas się rozłożyć.

pole pszenicy

Jak często nawozić pszenicę ozimą?

Wiemy już w jakich terminach warto nawozić pszenicę ozimą. Jak często jednak należy to robić? Czy nawożenie musi zostać powtórzone kilkukrotnie? Okazuje się, że nie jest to konieczne. Nowoczesne mieszanki wieloskładnikowe, w których znajdują się niezbędne minerały uwalniają swoje składniki przez pewien czas, dlatego też zabiegu nawożenia nie trzeba powtarzać. Nawóz stosujemy raz jesienią, raz wczesną wiosną oraz raz na koniec jesieni/początek lata. To wystarczy by otrzymać satysfakcjonujące plony. 

Nawożenie pszenicy ozimej wiosną

Nawożenie pszenicy ozimej wiosną ma ogromne znaczenie. Rośliny, które zdążyły wykiełkować późną jesienią są osłabione po zimie, co więcej, przed nimi faza intensywnego wzrostu a więc wzmożonego zapotrzebowania na składniki mineralne. Dlatego też wiosną nawozimy pszenicę z wykorzystaniem produktów o dużej zawartości azotu. Wspomaga on wzrost roślin oraz proces fotosyntezy. Jeśli chcemy optymalnie dopasować nawóz do potrzeb upraw warto sprawdzić skład gleby, co pozwoli nam określić niedobory poszczególnych składników odżywczych. 

  Kiedy i jak sadzić ogórki gruntowe? Kompleksowy poradnik

Nawożenie pszenicy ozimej w czasie zimowych miesięcy

Wiele osób, które dopiero zaczynają zajmować się uprawą zastanawia się czy nawożenie pszenicy ozimej zimą jest konieczne. Odpowiedź brzmi - nie. Nawet w przypadku zbóż, które zimą pozostają pod warstwą śniegu i zaczynają swój wzrost wiosną nie ma konieczności stosowania nawozów w trakcie trwania zimowych miesięcy. Kluczowe znaczenie ma zastosowanie nawozu jesienią zaraz po siewie. To właśnie to nawożenie ma na celu dostarczenie pszenicy ozimej wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które pomogą jej przetrwać zimę. W czasie jej trwania nie musimy więc martwić się o żadne prace w polu.