Nawożenie piwonii - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Piwonie to niezwykle urokliwe rośliny ozdobne, które cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Są doskonałą dekoracją ogrodu, która pasuje do wielu aranżacji. Stąd też wiele osób decyduje się na ich uprawę na swoich posesjach. Piwonie nie są wymagającymi roślinami, jednak nie możemy zapominać o najważniejszych elementach pielęgnacji roślin. Jedną z nich jest nawożenie. Wiele osób wciąż nie wie czym nawozić piwonie oraz kiedy warto to robić. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw początkującym ogrodnikom i stworzyć krótki poradnik dotyczący nawożenia piwonii. 

Nawożenie piwonii - kiedy warto je przeprowadzać?

Piwonie to rośliny, które obficie kwitną, dlatego też ich nawożenie jest niezbędnym elementem pielęgnacji, który pozwala nam osiągać satysfakcjonujący wygląd krzewów. Co więcej, nawożenie wzmacnia rośliny, co w przypadku piwonii jest bardzo ważne, ponieważ są one narażone na zarażenie min. szarą pleśnią. Kiedy jednak nawozić piwonie? Zaleca się, aby nawożenie przeprowadzać dwa razy do roku - wiosną oraz jesienią. Wiosenne nawożenie wzmacnia roślinę po zimie i ułatwia jej wypuszczanie nowych pędów, liści oraz pąków kwiatowych. Powinno mieć miejsce w marcu lub kwietniu. Maj to ostatni termin, kiedy możemy je wykonać. Jeśli zaś chodzi o nawożenie jesienią przeprowadza się je najczęściej we wrześniu lub październiku. 

Jakich nawozów potrzebuje piwonia?

Mówiąc o uprawie piwonii musimy zacząć od tego, w jakich warunkach roślina ta czuje się najlepiej. Piwonie preferują podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Są jednymi z niewielu roślin, które nie potrzebują dużej ilości azotu. Wprost przeciwnie, przenawożona azotem piwonia nie będzie dobrze się rozwijać. Dlatego też powinniśmy mieć świadomość, że popularne nawożenie piwonii siarczanem amonu jest złym pomysłem.

  Kiedy i jak sadzić miskant olbrzymi? Sadzenie trawy miskant

Czym więc nawozić piwonie? Istnieje kilka rozwiązań, które sprawdzą się doskonale. Przede wszystkim możemy wykorzystać mineralne, syntetyczne środki, które tworzone są z myślą o tych roślinach. Mamy wówczas pewność, że proporcje pierwiastków, które się w nich znajdują są odpowiednie dla piwonii. Część osób preferuje jednak nawozy naturalne, które są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim tanie lub darmowe. Możemy zdecydować się na nawożenie piwonii obornikiem, jednak musimy mieć świadomość, że powinien być on przekompostowany oraz zmieszany z ziemią. Dobrze sprawdzi się także kompost. Nawozy do piwonii możemy stworzyć także wykorzystując fusy z kawy lub wodę z cytryną.

piwonia

Prawidłowe nawożenie piwonii - jak powinno wyglądać?

Wiemy już czym nawozić piwonie - jak jednak robić to w sposób prawidłowy? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj nawozu wykorzystujemy. W przypadku kompostu lub obornika nawóz należy wymieszać z ziemią, w której sadzimy roślinę. Ewentualnie możemy wysypać niewielką ich ilość na podłoże wokół już rosnących krzewów. Podobnie wygląda nawożenie piwonii obornikiem granulowanym. Jeśli mamy do czynienia z nawozem syntetycznym w formie granulek zalecaną dawkę wysypujemy na podłoże a następnie podlewamy rośliny. Pamiętajmy, by nie używać większej ilości nawozu niż wskazuje to producent. Nawozy w formie koncentratu rozcieńczyć z wodą do podlewania. Piwonii nie nawozi się dolistnie.

Co ile nawozić piwonię?

Częstotliwość nawożenia piwonii to kolejna kwestia, która budzi wiele wątpliwości wśród osób zaczynających swoją przygodę z uprawą tych roślin. Wiemy już, że kwiaty te nawozimy dwa razy w sezonie. Czy jednak nawożenie wiosną i jesienią należy powtarzać? Jak możemy się domyślać, wszystko zależy od tego, z jakich nawozów korzystamy. W przypadku naturalnych, domowych mieszanek takich jak wspomniana woda z cytryną możemy stosować je kilkakrotnie w kilkudniowych odstępach. Jeśli jednak decydujemy się na obornik, kompost lub mineralny granulat przeznaczony dla piwonii - nie ma takiej konieczności. Pojedyncze nawożenie wiosną oraz jesienią wystarczy, by dostarczyć roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

  Kiedy i jak sadzić truskawki? Kiedy jest najlepsza pora?

Nawożenie piwonii wiosną

Nawożenie piwonii wiosną jest niezwykle ważnym aspektem pielęgnacji tej rośliny, o którym nie możemy zapominać. Roślina jest bowiem osłabiona po zimie, co więcej, wypuszczanie nowych pędów, liści oraz kwiatów sprawia, że zapotrzebowanie rośliny na składniki mineralne rośnie. Dlatego też warto przestrzegać terminów wiosennego nawożenia. Część osób decyduje się na to już w marcu, inne zaś czekają aż roślina zacznie się rozwijać i nawozi piwonie w kwietniu. Oba te terminy są dobrym czasem na stosowanie nawozów - zarówno mineralnych, jak i organicznych.

Nawożenie piwonii zimą - czy jest konieczne?

W sieci często pojawiają się zapytania o nawożenie piwonii zimą. Są one najczęściej zadawane przez osoby początkujące w uprawie roślin, które nie zdają sobie sprawy z tego, że zimą nie podlewamy oraz nie nawozimy roślin. Aby przygotować swoje piwonie do zimy powinniśmy pamiętać o nawożeniu jesiennym oraz podsypać rośliny warstwą kory. Piwonie bardzo lubią ściółkowanie, które pozwala ochronić ich korzenie przed zimą. Takie wsparcie na zimne miesiące będzie dla piwonii całkowicie wystarczające.