Jakie zalety niesie za sobą posadzenie jabłoni Ligol?

Planujesz hodowlę jabłoni, ale nie wiesz, jaką odmianę wybrać? Masz mnóstwo opcji do wyboru i rzeczywiście wybór jest niełatwy. Warto wziąć pod uwagę różne możliwości, a jedną z nich jest posadzenie jabłoni 'Ligol'. Sprawdź, dlaczego akurat ta odmiana zasługuje na szczególną uwagę i jakie korzyści płyną z obecności takiego drzewka w ogrodzie lub sadzie. Poniżej znajdziesz istotne informacje, dzięki którym łatwiej będzie Ci dokonać trafnego wyboru.

Jabłoń 'Ligol’ – czym się wyróżnia?

Posadzenie jabłoni w przydomowym ogrodzenie, na działce lub w sadzie daje dużo korzyści, niezależnie od tego, jaki jest jej gatunek czy odmiana. Nie dość, że jabłonie dają pyszne i zdrowe owoce, to w dodatku warto wiedzieć, że w różnych wierzeniach drzewa te uchodzą za święte i magiczne. Jabłoń posadzona koło domu miała zapewnić jego mieszkańcom siły witalne i szczęście. Według wierzeń, przytulenie się do jabłoni wzmacnia organizm i relaksuje. Jabłoń to symbol płodności, zdrowia, urody i miłości.

A dlaczego warto posadzić właśnie jabłoń 'Ligol'? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że drzewo to jest starą polską odmianą jabłoni domowej charakteryzującą się odpornością na choroby, nie szkodzą jej też mrozy. Jest to odmiana, która została wyselekcjonowana w latach 70., będąca krzyżówką odmian 'Linda' i 'Golden Delicious'. Owoce jabłoni 'Ligol' są kuliste i mają średnią wielkość. Ich skórka jest błyszcząca, zielonkawożółta i ma duży czerwony rumieniec. Miąższ tej odmiany jest twardy i soczysty, ma kremowobiały kolor. Owoce jabłoni są słodko-kwaskowate i bardzo smaczne. Dojrzałość owoców jabłoni 'Ligol' przypada na październik. Można przechowywać je nawet przez kilka miesięcy!

Samo drzewko wygląda atrakcyjnie i jest niewątpliwą ozdobą ogrodu. Jabłoń 'Ligol' to umiarkowanie silnie rosnąca odmiana. Rośnie szybko przez pierwsze 10 lat i osiąga wysokość około 4,5 metra. Drzewo ma piramidalną koronę wyróżnia się solidną konstrukcją. Korona jest zagęszczona z racji licznych krótkopędów i okazałych, gęsto występujących liści.

  Drzewa szybko rosnące - jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Jabłoń 'Ligol’ – dla kogo?

Nawet jeśli nie masz doświadczenia w uprawie jabłoni, możesz bez obaw podjąć się hodowli tej odmiany. 'Ligol' szybko wchodzi w okres owocowania, bo już w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Odmiana ta owocuje obficie każdego roku lub co dwa lata. Tam, gdzie występują szczególnie mroźne zimy, warto okryć jabłoń agrowłókniną lub matą, jednak 'Ligol' może dobrze poradzić sobie także bez takich zabezpieczeń. 'Ligol' jest odporny na zarazę ogniową, mączniaka prawdziwego i parcha. Dzięki intensywnemu cięciu i formowaniu 'Ligol' będzie pięknie owocować – takie zabiegi nie są skomplikowane i radzą sobie z nimi również niedoświadczeni hodowcy. Ta odmiana jabłoni jest polecana zarówno do profesjonalnej uprawy, jak dla tych, którzy chcą prowadzić amatorską hodowlę. Warto zamówić jabłoń 'Ligol' na Sadowniczy.pl, ponieważ sklep oferuje rośliny najlepszej jakości!

Korzyści z posadzenia jabłoni 'Ligol’ – podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele przesłanek ku temu, aby zasadzić jabłoń 'Ligol' w ogrodzie lub sadzie. Nieważne, czy chcesz posadzić tylko jedno takie drzewo, czy zależy Ci na hodowli na większą skalę – ta odmiana ma wiele zalet. Pielęgnacja drzewa nie jest wymagająca, jest ono odporne na choroby, a także rodzi pyszne i pięknie wyglądające owoce!