Nawożenie pigwowca - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Pigwowiec to rodzaj krzewu z rodziny różowatych, pochodzący z Azji Wschodniej. Rośliny tej nie należy mylić z pigwą, która jest innym gatunkiem roślin z tej samej rodziny. W naszym kraju pigwowiec uprawiany jest ze względu na swoje piękne kwiaty oraz smakowite i zdrowe owoce, które można wykorzystywać do produkowania soków, dżemów, konfitur czy nalewek. Pigwowiec jest mrozoodporny i łatwy w uprawie. Niemniej jednak jak każda roślina potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jej ważnym elementem jest stosowanie nawozów. Jak powinno wyglądać nawożenie pigwowca? Przekonajmy się.

Kiedy nawozić pigwowiec?

Nawożenie pigwowca jest ważnym elementem pielęgnacji tego krzewu. Dzięki niemu możemy cieszyć się jego obfitym kwitnieniem i smacznymi owocami. Aby jednak nawożenie pigwowca przynosiło efekty powinno odbywać się w odpowiednim czasie. Kiedy więc należy stosować nawozy?

Nawożenie pigwowca powinno rozpocząć się wiosną, gdy roślina wchodzi w fazę wzrostu. Najlepszym nawozem dla pigwowca jest kompost, który poprawia strukturę gleby i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Kompost należy rozsypać wokół krzewu i wymieszać z ziemią. Jeśli nie mamy kompostu, możemy zastosować nawóz wieloskładnikowy, np. nawóz uniwersalny lub nawóz do roślin kwitnących. Nawóz należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle raz na 4-6 tygodni.

Nawożenie pigwowca powinno trwać do końca lata, gdy roślina kończy owocowanie. Nie należy nawozić pigwowca jesienią, ponieważ może to spowodować nadmierny wzrost pędów i osłabić odporność rośliny na mróz. Zamiast tego, możemy ściółkować glebę wokół krzewu, np. korą, słomą lub liśćmi, aby chronić ją przed przesuszeniem i zimnem.

Nawożenie pigwowca - o czym warto wiedzieć?

Poza czasem stosowania nawozów w uprawie pigwowca równie ważny jest sposób w jaki podajemy dany rodzaj nawozu. Wpływa to bowiem na jego skuteczność. Istnieje kilka metod wykorzystywanych w nawożeniu pigwowca. Są to:

  • Nawożenie pigwowca obornikiem lub kompostem: Kompost jest naturalnym nawozem organicznym, który poprawia jakość gleby i dostarcza składników odżywczych dla roślin. Kompost należy rozsypać wokół krzewu pigwowca i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Zabieg ten powinien być wykonywany wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu rośliny.
  • Nawożenie nawozem wieloskładnikowym: Nawóz wieloskładnikowy jest nawozem mineralnym, który zawiera różne pierwiastki niezbędne dla rozwoju pigwowca. Nawóz ten można stosować w formie granulek, które rozsypuje się na powierzchni gleby, lub w formie płynnej, którą podaje się za pomocą systemu nawadniania. Nawożenie nawozem wieloskładnikowym powinno być wykonywane regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle raz na 4-6 tygodni.
  • Fertygacja: Fertygacja jest metodą nawożenia, która polega na podawaniu nawozu wraz z wodą nawadniającą. Jest to szybki i precyzyjny sposób dostarczania pożywki bezpośrednio do systemu korzeniowego pigwowca. Fertygacja wymaga specjalnego sprzętu, np. pompy nawozowej lub inżektora, który dozuje odpowiednią ilość nawozu do wody. Fertygacja powinna być wykonywana często, np. co 2-3 dni, w niewielkich dawkach.
  Kiedy i jak sadzić hortensje? Terminy sadzenia

Idealne nawozy dla pigwowca

W przypadku pigwowców możemy stosować różne rodzaje nawozów, które sprawdzą się w przypadku tej rośliny. Pierwszym z nich są nawozy organiczne. Wiele osób stawia na nawożenie pigwowców obornikiem granulowanym, co jest świetnym rozwiązaniem pozwalającym na dostarczenie najważniejszych dla roślin pierwiastków czyli azotu, fosforu oraz potasu. Możemy również postawić na syntetyczne nawozy mineralne. W przypadku pigwowców warto stawiać na nawozy wieloskładnikowe. Nawożenie pigwowca siarczanem amonu nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób dostarczymy roślinie wyłącznie azotu, który może doprowadzić do przerostu zielonych części rośliny kosztem kwiatów i owoców.

owoce pigwy

Jak powinno wyglądać nawożenie pigwowca?

W nawożeniu pigwowcem bardzo ważna jest systematyczność - rośliny należy nawozić przez całą wiosnę i lato w odstępach wynoszących ok 4-6 tygodni. Jeśli stosujemy nawozy mineralne należy stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać ilości nawozu.

Wiosenne nawożenie pigwowca

Wiosna to czas intensywnego rozwoju roślin dlatego też nawożenie pigwowca wiosną jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny. Nawożenie zaczynamy pod koniec marca lub na początku kwietnia, kiedy pigwowiec rozpoczyna swój okres wegetacyjny. Co ważne, nawożenie należy powtarzać co kilka tygodni aż do końca lata.

Zimowe nawożenie pigwowca

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie pigwowców zastanawia się nad tym, czy w związku z tym, że jest to roślina wieloletnia, należy dbać o nią zimą. Dlatego też chcemy jasno podkreślić - nawożenie pigwowca zimą nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie, stosowanie nawozów w okresie jesieni i zimy może być szkodliwe, ponieważ powoduje wzrost pędów, które w czasie zimniejszych miesięcy mogą zmarznąć szkodząc całej roślinie. Chcąc zatroszczyć się nią w okresie zimowym o wiele lepiej postawić na ściółkowanie ewentualnie okrycie krzewu.