Nawożenie grudnika - czym i kiedy to robić? Krok po kroku

Grudnik to roślina, która zachwyca swoimi kolorowymi kwiatami zimą, gdy większość innych roślin doniczkowych odpoczywa. Z tego właśnie powodu cieszy się w naszym kraju sporą popularnością. Jest to roślina doniczkowa, która pochodzi z Brazylii, gdzie rośnie jako epifit na drzewach i skałach. Ma płaskie łodygi, na których wyrastają kwiaty o różnych kolorach, takich jak czerwony, różowy, biały czy żółty. Grudnik jest łatwy w uprawie i pielęgnacji, jeśli zapewni się mu odpowiednie warunki. Najlepiej rośnie w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego słońca, w temperaturze około 20 stopni, w ziemi przepuszczalnej o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo ważnym aspektem jest również nawożenie grudnika. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak robić to odpowiednio.

Kiedy nawozić grudnik?

Decydując się na uprawę grudnika w swoim mieszkaniu musimy wiedzieć, że ważne jest nie tylko to jakie nawozy stosujemy, ale również terminy nawożenia. Na każdym etapie rozwoju roślina ta ma bowiem nieco inne zapotrzebowanie. Nawożenie grudnika powinno być dostosowane do jego cyklu życiowego, który składa się z trzech etapów: wzrostu, spoczynku i kwitnienia.

Pierwszym etapem jest wzrost rośliny, który ma miejsce wiosną i latem. Grudnik wytwarza wówczas nowe łodygi i liście, przez co wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a w szczególności azot. W tym czasie grudnik wymaga regularnego, zrównoważonego nawożenia, które powinno być powtarzane co 2-4 tygodnie.

Etap spoczynku następuje po zakończeniu kwitnienia, czyli na przełomie lutego i marca, oraz przed rozpoczęciem kwitnienia, czyli od sierpnia do października. W tym czasie grudnik nie potrzebuje nawozu, ponieważ nie rośnie i nie kwitnie.

  Nawożenie pszenżyta - czym i kiedy to robić? Praktyczne porady

Roślinę ponownie zaczynamy nawozić na etapie kwitnienia. Rozpoczyna się on zwykle w listopadzie i trwa do końca zimy. W tym czasie grudnik potrzebuje nawozu o zwiększonej zawartości potasu i fosforu, które stymulują produkcję kwiatów.

Nawożenie grudnika - o czym warto wiedzieć?

Uprawiając grudnik możemy korzystać z różnego rodzaju nawozów, niemniej jednak, ponieważ jest to domowa roślina doniczkowa lepiej odpuścić sobie nawożenie grudnika obornikiem, ze względu na nieprzyjemny zapach tego nawozu. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z nawozów naturalnych. Przesadzając roślinę możemy zdecydować się na nawożenie grudnika obornikiem granulowanym lub kompostem, który mieszamy z przepuszczalnym podłożem. Na co dzień lepiej jednak korzystać z nawozów syntetycznych, które zawierają optymalnie dopasowane proporcje składników mineralnych. W przypadku tej rośliny stawiamy na nawozy wieloskładnikowe - nawożenie grudnika siarczanem amonu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób dostarczymy mu jedynie azotu, przez co kwitnienie nie będzie obfite.

Idealne nawozy dla grudnika

Wiemy już kiedy powinno przeprowadzać się nawożenie grudnika. Nie jest to jednak jedyny aspekt, o który należy zadbać. Równie ważny jest bowiem wybór odpowiednich nawozów. Osoby, które mają doświadczenie w pielęgnowaniu tej rośliny wskazują dwa podstawowe rodzaje nawozów, które warto stosować:

  • nawozy dla kaktusów i sukulentów: to wieloskładnikowe nawozy mineralne o odpowiedniej dawce azotu, które stosujemy wiosną i latem w czasie, gdy grudnik wytwarza nowe pędy i liście;
  • uniwersalne nawozy do roślin kwitnących: to nawozy mineralne, w składzie których znajduje się dostatecznie dużo potasu i fosforu - minerałów niezbędnych do wykształcenia licznych i ładnie wybarwionych kwiatów.

Poza syntetycznymi mieszankami mineralnymi możemy również stosować domowe, organiczne nawozy, które również dostarczają grudnikom niezbędnych substancji. Wśród nich wymienić możemy:

  • wodę po gotowaniu ziemniaków lub ryżu: jest to nawóz bogaty w potas, który poprawia kondycję i kwitnienie grudnika,
  • skórki od banana: możemy zakopać je na dnie doniczki lub moczyć kilka dni w wodzie, którą następnie podlejemy grudnik, są doskonałym źródłem potasu i fosforu,
  • fusy z kawy: stanowią świetne źródło azotu niezbędnego w okresie wzrostu rośliny.
  Jaka ziemia pod piwonie jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

biały grudnik

Jak powinno wyglądać nawożenie grudnika?

Nawozy dla grudnika można podawać na różne sposoby, w zależności od rodzaju nawozu i preferencji hodowcy. Najczęściej wykorzystuje się nawożenie doglebowe w formie granulatu, pałeczek do utykania w ziemi lub koncentratu, który rozcieńczamy z wodą do podlewania. Pamiętać należy, by nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki nawozu. Ponadto nie powinien być on stosowany na suchą ziemię - niezbędne jest podlanie grudnika.

Możemy również przeprowadzać nawożenie dolistne, które stanowi formę uzupełniającą stosowaną w przypadku występowania niedoborów składników mineralnych. Do nawożenia dolistnego wykorzystuje się specjalne preparaty lub rozcieńczony nawóz uniwersalny. Nawożenia dolistnego nie przeprowadza się w pełnym słońcu by nie poparzyć liści rośliny.

Wiosenne nawożenie grudnika

Wiosna to ważny czas dla rozwoju grudnika.W tym czasie roślina wykształca bowiem nowe pędy i liście. Potrzebuje więc dodatkowego wsparcia. Nawożenie grudnika wiosną to przede wszystkim podawanie mieszanek z azotem, który odpowiedzialny jest za rozwój zielonych części roślin.

Zimowe nawożenie grudnika

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie grudnika zastanawia się, czy podawać nawóz zimą. W przypadku większości roślin doniczkowych nie ma bowiem takiej konieczności. Nie dotyczy to jednak grudnika. Nawożenie grunika zimą jest konieczne, ponieważ w tym czasie roślina kwitnie, przez co jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze zwiększa się. W tym czasie grudnik potrzebuje przede wszystkim potasu i fosforu, warto więc stawiać na nawozy dla roślin kwitnących.