Nawożenie dyni - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Dynia to owoc z rodziny dyniowatych, który pochodzi z Ameryki. Kojarzona jako symbol Halloween jako wydrążony “straszny” lampion jest również warzywem, które warto mieć w swojej kuchni. Jest bogata w witaminy, minerały i błonnik, a przy tym ma niewiele kalorii. Szczególnie często wykorzystywana jest w czasie jej zbiorów, czyli jesienią, gdzie stanowi składnik zup, ciast, sałatek i przetworów. Dynia ma wiele odmian, różniących się kształtem, kolorem i smakiem. Wszystkie potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji, której ważnym elementem jest nawożenie. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, z którego dowiesz się czym nawozić dynię, by cieszyć się dorodnymi owocami.

Kiedy nawozić dynię?

Dynia jest rośliną, która charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na składniki mineralne. Jest to całkowicie zrozumiałe, ze względu na jej duże i obfite owoce. Nawożenie dyni powinno być regularne i dostosowane do fazy rozwoju rośliny. Pierwsze nawożenie dyni powinno mieć miejsce podczas siewu nasion. Dodajemy wówczas do gleby kompost lub obornik. Następnie nawożenie dyni powtarzamy co 2-3 tygodnie, stosując nawozy mineralne lub organiczne. Należy zadbać o to  aby dostarczać dyni zarówno azotu, który pobudza wzrost liści i pędów, jak i potasu, który wpływa na jakość i wielkość owoców. Ostatnie nawożenie dyni wykonujemy na początku sierpnia, aby nie przedłużać wegetacji rośliny i nie osłabić jej odporności na choroby i szkodniki.

Jak nawozić dynię?

Aby nawożenie dyni przynosiło efekty warto zadbać nie tylko o przestrzeganie terminów nawożenia, ale również o to, by stosować je w prawidłowy sposób. Istnieją różne sposoby nawożenia dyni, które dobiera się w zależności od rodzaju gleby, uprawy i preferencji ogrodnika. Możemy wybrać nawozy organiczne, takie jak kompost, obornik, popiół, gnojówka, czy nawozy zielone, które poprawiają strukturę i żyzność gleby, a także dostarczają dyni niezbędnych makro- i mikroelementów. Możemy również stosować nawozy mineralne, takie jak saletra amonowa, siarczan potasu, superfosfat, czy dolomit, które szybko i skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie dyni na azot, fosfor, potas, wapń i magnez. W jaki sposób stosować nawóz? Wyjaśniami:

  • nawozy organiczne: nawożenie dyni obornikiem polega na zmieszaniu go z glebą przed siewem nasion,
  • nawozy mineralne w formie granulatu: zalecaną dawkę nawozu granulowanego rozsypujemy na podłożu w pobliżu rośliny a następnie podlewamy,
  • nawozy w formie płynnej: nawóz rozcieńczamy z wodą, którą używamy do podlewania rośliny.
  Kiedy i jak sadzić winogrona? Najlepsze terminy i patenty

Pamiętajmy o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek nawozów. Zawsze stosujemy się do zaleceń producenta. Dzięki temu unikniemy gnijących liści lub zbytniego rozrostu zielonych części roślin kosztem owoców.

Czym nawozić dynię?

Dynia jest rośliną, która potrzebuje bogatej w składniki pokarmowe gleby, dlatego należy ją odpowiednio nawozić. Odpowiadając na pytanie “czym nawozić dynię?” możemy wskazać kilka rodzajów nawozów, które sprawdzą się w przypadku tej rośliny. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań wymienić możemy:

  • Nawozy organiczne - to naturalne substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które poprawiają jakość i żyzność gleby, a także dostarczają dyni niezbędnych makro- i mikroelementów. Przykładami nawozów organicznych są: kompost, obornik, popiół, gnojówka, czy nawozy zielone.
  • Nawozy mineralne - to sztuczne substancje chemiczne, które szybko i skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie dyni na określone składniki pokarmowe. Przykładami nawozów mineralnych są: saletra amonowa, siarczan potasu, superfosfat, czy dolomit.
  • Nawozy wieloskładnikowe - to mieszanki nawozów organicznych i mineralnych, które zapewniają dyni zrównoważone i kompleksowe nawożenie. Przykładami nawozów wieloskładnikowych są: nawozy granulowane, nawozy płynne, czy nawozy długodziałające.

dynie

Jak często nawozić dynię?

Częstotliwość nawożenia dyni uzależniona jest od rodzaju stosowanego przez nas nawozu. Przykładowo nawożenie dyni obornikiem granulowanym przeprowadza się raz, podczas siewu nasion, podobnie jest w przypadku nawozów długodziałających o przedłużonym uwalnianiu składników odżywczych. Jeśli jednak wykorzystujemy tradycyjne nawozy mineralne powinniśmy mieć świadomość, że ich stosowanie należy powtarzać co 4-6 tygodni.

Nawożenie dyni wiosną

Nawożenie dyni wiosną jest bardzo ważnym aspektem, o którym nie możemy zapominać.W tym czasie rośliny zaczynają kiełkować oraz wypuszczać pierwsze pędy oraz liście. Wiosną dynie potrzebują przede wszystkim dużej dawki azotu, który odpowiedzialny jest za rozwój zielonych części roślin. Pamiętajmy jednak, że stosowane przez nas mieszanki powinny zawierać także potas oraz fosfor. Wiosna jest również dobrym czasem na stosowanie nawozów organicznych np. obornika.

  Jakie rośliny doniczkowe warto mieć w domu?

Nawożenie dyni zimą

Zimowa pielęgnacja roślin to kwestia, która rodzi wiele pytań, ponieważ w sieci możemy natrafić na sprzeczne informacje. Dlatego też pragniemy wyjaśnić - nawożenie dyni zimą nie jest potrzebne. Co więcej, dynia nie potrzebuje nawożenia jesienią, kiedy zaczynamy zbiory owoców. Wówczas zaprzestajemy podawania azotu, by roślina skupiła się na rozwoju owoców nie zaś liści i pędów.