Nawożenie pietruszki korzeniowej - czym i kiedy to robić? Sprawdź nasze porady!

Pietruszka korzeniowa jest odmianą uprawną pietruszki zwyczajnej, która ma jadalny, aromatyczny i bogaty w witaminy korzeń. Pietruszka korzeniowa jest często używana do przygotowywania włoszczyzny, zup, sałatek i innych potraw. Uprawa pietruszki korzeniowej jest łatwa choć wymaga żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej gleby oraz stanowiska słonecznego lub półcienistego. Bardzo ważnym elementem uprawy jest także nawożenie pietruszki korzeniowej. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego możesz dowiedzieć się w jaki sposób nawozić pietruszkę korzeniową oraz kiedy warto o nie zadbać.

Czas nawożenia pietruszki korzeniowe - kiedy jest najlepszy?

Pietruszka korzeniowa to warzywo, które warto mieć w swoim ogródku. Nie tylko doskonale smakuje, ale jest również źródłem wielu cennych składników, które gromadzą się w jej korzeniu. Aby jednak było to możliwe nie możemy zapominać o nawożeniu. Ważne jest nie tylko to, jakie nawozy wybierzemy, ale również czas ich stosowania. Kiedy więc nawozić pietruszkę? Najlepszy czas to wczesna wiosna, kiedy rośliny zaczynają wypuszczać pierwsze liście. Podajemy wówczas nawóz bogaty w azot, np. obornik, kompost lub nawóz mineralny.

Zapewni to pietruszce szybki wzrost i zieloną barwę liści. Drugie nawożenie powinno nastąpić w połowie lata, kiedy korzenie pietruszki zaczynają się rozrastać. Wtedy też należy podać nawóz bogaty w potas, np. popiół drzewny, nawóz z pokrzyw lub nawóz mineralny. Pozwoli to zwiększyć jakość korzeni, a także uchroni pietruszkę przed chorobami i szkodnikami. Nie należy nawozić pietruszki później niż na sześć tygodni przed zbiorami, ponieważ to może wpłynąć negatywnie na smak i trwałość korzeni.

  Kiedy i jak sadzić dalie? Praktyczne porady

W jaki sposób nawozić pietruszkę korzeniową?

To w jaki sposób nawozimy pietruszkę korzeniową należy dostosować do rodzaju wykorzystywanego nawozu. Przykładowo, jesienią lub wczesną wiosną przed posianiem pietruszki możemy zdecydować się na nawożenie obornikiem, które powinno polegać na przemieszaniu go z glebą. W podobny sposób przeprowadzamy także nawożenie gleby kompostem. Jeśli wybieramy nawozy mineralne musimy pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek - w przeciwnym razie może dojść do zubożenia gleby oraz poparzenia roślin. Nawozy granulowane wysypujemy na grządkach i podlewamy je obficie by składniki odżywcze mogły wniknąć w glebę. Jeśli mamy do czynienia z nawozem płynnym wystarczy rozrobić go z wodą służącą do podlewania pietruszki (np. z deszczówką) w proporcjach wskazanych przez producenta.

Najlepsze nawozy dla pietruszki korzeniowej

Istnieje wiele nawozów, które możemy wykorzystać do nawożenia pietruszki korzeniowej. Jednym z najpopularniejszych jest bez wątpienia obornik. To doskonały nawóz organiczny, który zawiera dużo azotu, fosforu i potasu, a także mikroelementy i substancje organiczne. Obornik poprawia także strukturę i żyzność gleby, zwiększa jej wilgotność i przepuszczalność, a także zapobiega erozji.

Jeśli nie mamy do niego dostępu możemy zdecydować się na nawożenie pietruszki obornikiem granulowanym, który znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Podobnie jak nawozy mineralne, które również sprawdzą się w przypadku tego warzywa. Wiosną wybieramy nawożenie pietruszki siarczanem amonu by dostarczyć jej azotu niezbędnego do rozwoju liści. Latem stawiamy bardziej na mieszanki wieloskładnikowe, w których znajdą się też potas i fosfor.

korzeniowa pietruszka

Czy pietruszkę korzeniową należy często nawozić?

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie pietruszki zastanawia się czy nawożenie należy regularnie powtarzać. Odpowiedź brzmi: nie ma takiej konieczności. Wykonanie nawożenia organicznego przed siewem a następnie dwukrotne zastosowanie nawozów mineralnych, o których wspominaliśmy wyżej wystarczy, by roślina mogła się rozwinąć. Nadmiar nawozu nie jest wcale korzystny, co więcej, może on negatywnie wpłynąć na jakość i smak warzyw.

  Kiedy i jak przycinać drzewa i krzewy owocowe? Poradnik cięcia

Wiosna a nawożenie pietruszki korzeniowej

Wiosna to niezwykle ważny czas dla roślin. Nie inaczej jest w przypadku pietruszki, którą siejemy wczesną wiosną, już w marcu ze względu na to, że jest ona rośliną dobrze tolerują niskie temperatury. Nawożenie pietruszki korzeniowej wiosną warto rozpocząć jeszcze przed wysianiem nasion poprzez wzbogacenie ziemi nawozem organicznym. Następnie gdy pietruszka wzejdzie możemy zastosować nawóz azotowy by przyspieszyć jej wzrost.

Zima a pietruszka korzeniowa i nawożenie

Osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie pietruszki korzeniowej często zastanawiają się jak powinno wyglądać nawożenie pietruszki zimą. Wynika to z braku wiedzy oraz sprzecznych informacji, na które możemy natrafić w sieci. Musimy zdać sobie sprawę, że pietruszka korzeniowa jest warzywem jednorocznym, którego nie pozostawiamy zimą w glebie. Zbiory pietruszki polegają na wyrwaniu roślin, ponieważ plonem jest jej duży korzeń magazynujący cenne składniki. Z tego powodu nie musimy wykonywać żadnych prac ogrodniczych w czasie zimowych miesięcy. Możemy jednak jesienią zatroszczyć się o stan gleby stosując nawozy organiczne takie jak obornik czy kompost. Dzięki temu wiosną, kiedy ponownie wysiejemy pietruszkę nasiona będą miały dobre warunki wzrostu.