Nawożenie ogórków - czym i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju, które chętnie spożywamy nie tylko na surowo, ale również w postaci rozmaitych przetworów. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na ich uprawę w swoich ogródkach. Aby móc cieszyć się satysfakcjonującymi plonami musimy jednak pamiętać o niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z tych, których nie należy pomijać jest nawożenie ogórków. Warto więc dowiedzieć się czym nawozić ogórki oraz kiedy to robić. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym zamieściliśmy najważniejsze informacje dotyczące nawożenia tych pysznych i zdrowych warzyw.

Najlepszy czas na nawożenie ogórków?

Ogórki posiadają dość płytki system korzeniowy, przez co pobieranie składników odżywczych i mineralnych jest nieco utrudnione. Dlatego też nie może zabraknąć ich w płytkich warstwach gleby. Kiedy więc należy nawozić ogórki? Odpowiedź na to pytanie brzmi - nie istnieje jeden termin nawożenia ogórków, ponieważ jest ich kilka. Doświadczeni ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nawożenie ziemi pod ogórki warto zacząć już jesienią. Następnie możemy wzbogacić ją na kilka tygodni przed wysianiem. Kolejnym czasem na stosowanie nawozu do ogórków jest okres ich intensywnego wzrostu po wykiełkowaniu. Od tego czasu aż do końca zbioru plonów ogórki należy nawozić co dwa lub trzy tygodnie. Jak więc widać, nawożenie ogórków jest procesem ciągłym, który trwa przez cały okres wegetacyjny.

Sprawdzone nawozy do ogórków

Odpowiadając na pytanie czym nawozić ogórki warto wspomnieć o tym, że nie istnieje jeden uniwersalny produkt, który możemy stosować przez cały sezon. Zapotrzebowania na składniki mineralne ogórków różnią się bowiem od pory roku. Nawożenie zaczynamy najczęściej od nawozów organicznych. Kompost, przekompostowany obornik sprawdza się jako nawóz przygotowując glebę pod sadzenie ogórków już jesienią. Wiosną należy wspomóc wzrost ogórków poprzez nawozy zawierające dużą ilością azotu. Dobrym pomysłem jest wówczas nawożenie ogórków siarczanem amonu.

  Jaka ziemia do bukszpanu jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

Osoby, które chcą nadal korzystać tylko z naturalnych produktów mogą zdecydować się na nawożenie ogórków obornikiem granulowanym. W momencie, w którym na krzaczkach ogórków pojawią się kwiaty oraz zaczną nawiązywać owoce należy zrezygnować z dużej ilości azotu, który wpływa na rozwój pędów. W tym czasie najlepiej wspierać jest rozwój ogórków poprzez nawozy mineralne zawierające składniki takie jak sód, potas czy fosfor.

W jaki sposób nawozić ogórki?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym czym nawozić ogórki, ale również w jaki sposób to robić. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Nawożenie ogórków obornikiem to nic innego jak wymieszanie ziemi z przekompostowanym obornikiem jesienią. W przypadku nawozów w formie granulatu - niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nawozami naturalnymi czy syntetycznymi przebiega ono w podobny sposób.

Na ziemię pod sadzonkami wysypujemy niewielką ilość granulatu (według wskazań producenta) a następnie podlewamy ogórki. Możemy także zdecydować się na nawóz płynny taki jak biohummus czy syntetyczne koncentraty. W tym przypadku rozcieńczamy go z wodą według wskazanych proporcji i podlewamy ogórki. Istnieją również nawozy dolistne, które stosuje się w formie oprysków. Ten sposób nawożenia jest jednak zazwyczaj stosowany jako dodatkowe wsparcie gdy zauważymy, że ogórki mimo nawożenia żółkną a ich liście usychają.

ogorki

Częstotliwość nawożenia ogórków

Częstotliwość nawożenia ogórków jest równie istotną kwestią jak to jakie nawozy stosujemy. Ogórki są bowiem roślinami, które ze względu na płytkie korzenie wymagają nawożenia przez cały okres wegetacyjny - od kiełkowania aż do końca zbioru plonów. Zaczynamy po tym jak zauważymy, że ogórki wschodzą. Kolejne nawożenie przeprowadzamy po dwóch-trzech tygodniach. W tych samych odstępach kontynuujemy je przez całą wiosnę, lato i jesień dopasowując rodzaj nawozu do potrzeb rośliny w danym okresie.

  Jaka ziemia do monstery jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Nawożenie ogórków wiosną

Nawożenie ogórków wiosną ma największą rolę dla ich prawidłowego wzrostu i późniejszego ich owocowania. Warto jednak mieć świadomość, że pierwsze prace warto podjąć już jesienią. Mieszając ziemię z kompostem, obornikiem lub zwiędłymi roślinami motylkowymi przygotowujemy odpowiednie składniki odżywcze. Proces ten możemy podjąć także na kilka tygodni przed sianiem ogórków. Następnie od momentu kiedy wzejdą przez całą wiosnę nawozimy je preparatem z zawartością azotu.

Czy zimą należy nawozić ogórki?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą własnych ogórków często zastanawiają się, czy należy przeprowadzać nawożenie ogórków zimą. Odpowiedź brzmi: nie. Co więcej, nie ma nawet takiej możliwości. Ogórki gruntowe są bowiem roślinami jednorocznymi, które usychają po wydaniu plonów. Jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami w przyszłym roku, jesienią po wyrwaniu uschniętych roślin należy przygotować glebę przed zimą. O tym, w jaki sposób to zrobić pisaliśmy już we wcześniejszych akapitach.