Nawożenie azalii - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Azalia to nazwa ogólna dla różnych gatunków roślin z rodziny wrzosowatych, które charakteryzują się pięknymi, kolorowymi kwiatami. Z tego właśnie powodu cieszą się bardzo dużą popularnością jako rośliny ozdobne, które dekorują zarówno nasze domy, jak i ogrody. Azalie są jednak roślinami dość wymagającymi. Lubią glebę kwaśną, przepuszczalną i bogatą w próchnicę. Podlewanie powinno być obfite i regularne, jednak nie możemy doprowadzić do przelania. Azalie potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca, które może je poparzyć. W kontekście tego bardzo ważnym aspektem jest też prawidłowe nawożenie azalii. Sprawdźmy więc, jak powinno wyglądać.

Kiedy nawozić azalie?

Azalie to piękne krzewy, które zachwycają swoimi kolorowymi kwiatami. Aby cieszyć się nimi przez cały sezon, należy zadbać o ich odpowiednie nawożenie. Ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich substancji ale również przestrzeganie terminów nawożenia. Rośliny te bowiem mają zróżnicowane zapotrzebowanie w zależności od fazy rozwoju. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu, kiedy warto nawozić azalie. Mówiąc najprościej nawożenie azalii powinno być wykonywane regularnie, zazwyczaj przeprowadza się je 2-3 razy w sezonie. Pierwsze nawożenie wykonuje się na przełomie kwietnia i maja, kiedy rośliny zaczynają wypuszczać nowe pędy i liście. Drugie nawożenie przeprowadza się w czerwcu, kiedy azalie kwitną. Trzecie nawożenie jest opcjonalne i można je zastosować w lipcu, ale nie później niż do połowy tego miesiąca, aby nie pobudzać roślin do wzrostu przed zimą.

Nawożenie azalii - o czym warto wiedzieć?

Poza terminami nawożenia azalii równie ważna kwestią jest sposób stosowania nawozów. Powinny być one uzależnione od tego, z jakiego rodzaju nawozów korzystamy. W przypadku gdy decydujemy się na nawożenie azalii obornikiem lub innym nawozem organicznym warto zastosować ściółkowanie. Układamy warstwę nawozu naturalnego a następnie podlewamy go i przykrywamy słomą lub kwaśnym torfem. Jeśli zaś stawiamy na nawozy mineralne pamiętajmy o tym, że one także wymagają podlania roślin aby składniki odżywcze mogły wsiąknąć w glebę. Wiele osób wykorzystuje także nawozy płynne, które po prostu rozcieńcza się z wodą do podlewania krzewów. Niezależnie od tego jaki nawóz stosujemy powinniśmy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie - nigdy nie przekraczamy zalecanej dawki nawozu.  Nadmiar składników mineralnych może bowiem być tak samo szkodliwy jak ich niedobór.

  Jak i kiedy sadzić porzeczkę? Sadzenie czarnej i czerwonej porzeczki

Idealne nawozy dla azalii

Azalie to rośliny kwasolubne, które potrzebują specjalnych nawozów do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Jakie są więc idealne nawozy dla azalii i jak je stosować?

Idealne nawozy dla azalii to takie, które zawierają wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy, a także zakwaszają podłoże, utrzymując jego odczyn na poziomie pH 4-5. Azalie szczególnie potrzebują azotu, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i manganu. Niedobór tych składników może objawiać się słabym wzrostem, chlorozą liści, brakiem kwiatów lub ich bladymi barwami.

Najlepiej stosować produkty specjalistyczne, ponieważ nawożenie azalii siarczanem amonu, który zawiera wyłącznie azot, może mieć negatywne skutki w postaci zbytniego rozwoju pędów kosztem kwiatostanów. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów przeznaczonych specjalnie dla azalii i różaneczników. Możemy wybierać spośród nawozów płynnych, rozpuszczalnych w wodzie jak również tych w formie granulatu.

krzak azalii

Jak powinno wyglądać nawożenie azalii?

W zależności od tego jaki rodzaj nawozu stosujemy zależy częstotliwość jego stosowania. Przykładowo, nawozy płynne z jednej strony są łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy je rozpuścić w wodzie i podlać rośliny. Mają także szybkie i widoczne działanie. Niestety, szybko się wypłukują, przez co nawożenie musimy powtarzać nawet co dwa tygodnie. Nawozy w formie granulatu są za to łatwe w aplikacji a przy tym długodziałające, ponieważ uwalniają składniki pokarmowe stopniowo, w zależności od wilgotności i temperatury. Wystarczy je stosować 2-3 razy w sezonie.

Wiosenne nawożenie azalii

Wiosna to czas, który jest bardzo wymagający dla większości roślin, nie inaczej jest w przypadku azalii. Dlatego też nawożenie azalii wiosną jest etapem pielęgnacji, którego pod żadnym pozorem nie możemy pomijać. Zaczynamy wczesną wiosną podając roślinie nawóz o podstawowym składzie - azot, fosfor, potas. To składniki, które pozwalają na rozwój zielonych części rośliny oraz ułatwią jej wykształcenie kwiatów. Pamiętajmy jednocześnie, że azalia potrzebuje kwaśnego odczynu gleby, dlatego też wiosną dodatkowo możemy zastosować kwaśny torf.

  Jaka ziemia do wrzosów jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

Zimowe nawożenie azalii

Ponieważ azalie to krzewy wieloletnie, które często pozostają na zimę w naszych ogrodach wiele osób zastanawia się czy nawożenie azalii zimą jest konieczne. Odpowiedź brzmi - nie. Zima jest okresem, w czasie którego azalie pozostają niejako w “uśpieniu” po zakończeniu ich okresu wegetacyjnego. Zimą nie rozwijają nowych pędów dlatego też ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i mineralne jest znikome. Ponadto stosowanie nawozów mineralnych zimą nie ma sensu, ponieważ zmrożona ziemia nie jest w stanie ich wchłonąć. Dlatego też chcąc zatroszczyć się o swoje krzewy azalii lepiej zadbać o ich ściółkowanie, które stanowi skuteczną ochronę przed mrozem.