Najbezpieczniejsze ogrzewanie dla alergików

Alergie potrafią być niezmiernie uciążliwym schorzeniem, skutecznie utrudniającym codzienne funkcjonowanie nawet w warunkach domowych, czego szczególnie doświadczają osoby uczulone na roztocza kurzu domowego. Jak sobie z nimi radzić? Warto zainwestować w odpowiedni system grzewczy, bezpieczny dla użytkowników z uczuleniami.

Jakie rozwiązania wybrać i czym się kierować podczas planowania instalacji grzewczej do domu alergika? O tym napiszemy poniżej.

Alergeny w domach – ryzyko poważnej choroby

Jak wynika z badań aż 40% Polaków cierpi z powodu rozmaitych alergii. W raporcie „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” pojawia się informacja, że aż 25-30% dzieci w naszym kraju zapada na alergiczne nieżyty nosa oraz choruje na astmę, która nieleczona znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, prowadzi do trwałego upośledzenia pracy płuc, a niekiedy może nawet wywołać stan zagrażający ludzkiemu życiu.

Do szczególnie silnych alergenów zaliczają się roztocza kurzu domowego, z którymi mamy do czynienia na co dzień, nawet w najlepiej wysprzątanych pomieszczeniach. Jeśli zatem w danych wnętrzach przebywają dorośli i dzieci uczuleni właśnie na te drobne pajęczaki, należy szczególnie zadbać o czystość, a także zaplanować odpowiedni system grzewczy.

Ogrzewanie domowe a walka z alergią – jakich grzejników unikać?

Domowe ogrzewanie może bowiem minimalizować lub potęgować objawy alergiczne. W jaki sposób? Wykorzystanie nieodpowiednich urządzeń potrafi wywołać wzmożone unoszenie się powietrza i znajdujących się w kurzu roztoczy.

Jak się przed tym uchronić? Przede wszystkim należy regularnie sprzątać wszelkie zakamarki, a także wybrać właściwe urządzenia grzewcze. Najmniej korzystne dla alergików są systemy z konwektorami i termowentylatorami, prowadzącymi do wzmożonego unoszenia się roztoczy i kurzu w powietrzu.

Co jeszcze jest ważne? Warto również pamiętać o tym, by w domach alergików zaplanować kotłownię w miejscu jak najbardziej oddalonym od strefy mieszkalnej. Dzięki temu ogranicza się do minimum rozprzestrzenianie kurzu i pyłu. Można również wymienić kotły na paliwa stałe na bardziej ekologiczne rozwiązania na gaz lub zainstalować bezemisyjne pompy ciepła, które nie prowadzą do zwiększenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

  Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać? Praktyczny poradnik

Najzdrowsze ogrzewanie do domu alergika

Najlepszą opcją z punktu widzenia instalacji grzewczych dla alergików są systemy powierzchniowe, a zwłaszcza praktyczne i wydajne ogrzewanie podłogowe.

Odznacza się ono szeregiem zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niskotemperaturowe, nie prowadzące do intensywnego unoszenia się nagrzanego powietrza i roztoczy. Różni się również znacząco techniką ogrzewania wnętrz od wymienionych wcześniej urządzeń. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z wypromieniowywaniem ciepła przez całą powierzchnię podłogi do pomieszczenia. To z jednej strony ograniczone unoszenie się kurzu, z drugiej optymalny rozkład temperatury we wnętrzu. Nie zapominajmy też o tym, że ogrzewanie podłogowe niemal w całości kryje się pod panelami lub posadzką, co ułatwia utrzymanie przestrzeni w czystości.

W zależności od potrzeb i oczekiwań można wybrać różne rodzaje ogrzewania podłogowego. Pojawia się choćby system wodny, ale też szereg rozwiązań elektrycznych, jak choćby te dostępne na stronie: Econovli.pl. Można zdecydować się między innymi na ogrzewanie przewodowe, zatapiane w grubszej warstwie wylewki, lub folie grzewcze, osadzane w kleju tuż pod wierzchnią warstwą. Pierwsze z wymienionych wykazuje się sporą bezwładnością cieplną, zbliżoną do systemów wodnych. Drugie pozwala na szybkie nagrzanie wnętrza, ale też równie szybko wytraca temperaturę po wyłączeniu urządzenia grzewczego. Wybór opcji zależy więc głównie od sposobu, w jaki ma być dogrzewana przestrzeń.

Nowoczesne i praktyczne ogrzewanie dla alergików

Ogrzewanie podłogowe w domach alergików to sposób na bezpieczne i komfortowe ciepło, bez obaw o nasilanie się objawów alergii. To też szansa na wygodniejsze zagospodarowanie miejsca oraz utrzymanie w nim niezbędnej czystości.

Jeśli zatem chcemy zniwelować wpływ, jaki na nasze zdrowie mają roztocza, warto wybrać właśnie taką opcję, by cieszyć się wygodną i bezpieczeństwem we własnych czterech ścianach.