Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać? Praktyczny poradnik

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, podłogówka jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Brak widocznych grzejników, przyjemnie ciepła podłoga czy równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu idą w parze z możliwością obniżenia temperatury w pomieszczeniach o nawet dwa stopnie a tym samym może przynieść zmniejszenie kosztów ogrzewania. Aby jednak mogło tak być konieczna jest dbałość o odpowiednią izolację. Jej niezwykle ważnym elementem jest styropian. Jaki styropian do ogrzewania podłogowego warto wybrać? Sprawdźmy to.

Dlaczego kładzie się styropian do ogrzewania podłogowego?

Aby zrozumieć po co stosuje się styropian pod podłogówkę warto wspomnieć jak działa ten rodzaj ogrzewania. Mówiąc najprościej, mamy do czynienia z rurami grzewczymi, które zatopione są w posadzce. W ich wnętrzu przepływa ciepła woda, która oddaje ciepło we wszystkich kierunkach. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację, ciepło będzie promieniować nie tylko ku górze by zostać oddane przez podłogę do ogrzania pomieszczenia, ale również w dół wnikając w fundament lub płytę sufitu. Styropian do ogrzewania podłogowego jest więc niezbędnym elementem, który ma na celu nakierowanie promieniowania cieplnego we właściwym kierunki. Jest to ważne nie tylko dla osiągnięcia odpowiedniego efektu grzewczego ale również do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Co więcej, ciepło promieniujące np. na fundamenty może doprowadzić do ich szybszego uszkodzenia. Słowem, izolacja w przypadku ogrzewania podłogowego stanowi niezwykle ważny element, którego nie możemy pominąć.

styropian pod ogrzewanie podlogowe

Rodzaje styropianu na ogrzewanie podłogowe - jakie są?

Mówiąc o styropianie na ogrzewanie podłogowe warto przybliżyć rodzaje tego materiału, które możemy wykorzystać jako warstwę izolacji termicznej. Pierwszym rodzajem styropianu jest dobrze znany wszystkim styropian biały, nazywany styropianem fasadowym, ponieważ najczęściej wykorzystywany jest właśnie do ocieplania ścian. Styropian biały charakteryzuje się dość dużym współczynnikiem przenikania ciepła. Co więcej, jest również materiałem, który nie jest odporny na ściskanie i z czasem, pod wpływem ciężaru posadzki oraz sprzetów stojących na podłodze może się kurczyć. Zaletą styropianu białego jest za to stosunkowo niska cena. Niemniej jednak, nie poleca się wykorzystywać go w przypadku ogrzewania podłogowego - szczególnie na pierwszej kondygnacji budynku. Drugim rodzajem styropianu, który możemy wykorzystać jest styropian pasywny, nazywany również szarym oraz grafitowym. Swój kolor zawdzięcza dodatkowi grafitu, który sprawia, że styropian ten jest bardziej odporny na ściskanie, cechuje się również niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Styropian grafitowy stosuje się zarówno w przypadku ocieplania podłóg jak i ścian. Jest materiałem bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym w nowoczesnym, pasywnym budownictwie.

  Czy pompa ciepła jest droga w eksploatacji?

Trzecim rodzajem styropiany na ogrzewanie podłogowe jest styropian podkładowy, nazywany również styropianem dach-podłoga. To materiał, który cechuje się największą odpordnością na ściskanie. Jest również materiałem izolacyjnym, który wyróżnia się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, doskonale chroni więc przed utratą energii cieplnej.

Jaki styropian wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Wiemy już jakie są rodzaje styropianów, które możemy wykorzystać pod ogrzewanie podłogowe. Który z nich warto wybrać? Przede wszystkim, decydując się na styropian pod podłogówkę pamiętajmy, że nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Wszelkie zmiany w ogrzewaniu podłogowym wymagają bowiem zrywania podłogi i kosztownego remontu, warto więc stawiać na rozwiązania, które posłużą nam przez lata. Wybór białych, fasadowych płyt styropianowych będzie więc błędem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup styropianu grafitowego, który posiada lepsze parametry. Pod uwagę powinniśmy wziąć również to, gdzie będzie układany styropian. Jeśli jest to podłoga na gruncie najlepszym wyborem będzie styropian podkładowy, który zapewni odpowiedni poziom izolacji.

Ile styropianu położyć pod ogrzewanie podłogowe?

Dobór grubości warstwy styropianu pod ogrzewanie podłogowe nie jest zadaniem łatwym, ponieważ zarówno zbyt cienka warstwa styropianu, jak i za duża jego ilość nie jest wskazana. Jeśli styropianu będzie zbyt mało ciepło przenikać będzie do fundamentów budynku powodując znacznie wyższe koszty ogrzewania. Jeśli zaś zastosujemy zbyt grube płyty styropianowe musimy liczyć się z tym, że z czasem pod wpływem nacisku skurczą się one nieco i powstaną szczeliny, przez które również będzie uciekało ciepło. To poważny problem, na szczęście istnieje sposób na jego rozwiązanie. Najlepszym wyborem są płyty styropianowe o grubości 3-5 cm, które układamy warstwowo na zakładkę. Dzięki kilku warstwom izolacji jest ona znacznie bardziej szczelna i skuteczna. Pojedyncza warstwa styropianu jest dopuszczalna jedynie w przypadku pomieszczeń, które znajdują się na piętrze a pomieszczenia pod nimi również są ogrzewane.

  Budowa domu szkieletowego - jak przebiega? Krok po kroku

styropian pod rury na ogrzewanie podlogowe

Grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe - jaka powinna być?

Wybierając styropian do ogrzewania podłogowego musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również na grubość. Styropian na ogrzewanie podłogowe dobieramy biorąc pod uwagę miejsce, w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe. Innych rozwiązań będziemy bowiem potrzebowali na piętrze, innych w przypadku podłogi w domu podpiwniczonym jeszcze innych zaś, jeśli dom nie ma piwnicy i ogrzewanie będzie zamontowane bezpośrednio na leżącej na ziemi posadzce. Jaka więc powinna być grubość styropianu do ogrzewania podłogowego? Wszystko zależy od indywidualnego projektu domu, który bierze pod uwagę rodzaj zastosowanego ogrzewania podłogowego oraz izolacji termicznej. Niemniej jednak, możemy dokonać pewnego uproszczenia i założyć, że grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe powinna wynosić 15 cm w przypadku podłogi na gruncie i nawet 20 cm w przypadku gdy mamy do czynienia z podpiwniczonym budynkiem. Co ważne, styropian nie musi mieć takiej właśnie grubości. Bardzo często stosuje się bowiem kilka warstw izolacji.

Inne sposoby na izolację termiczną ogrzewania podłogowego

Mówiąc o termoizolacji ogrzewania podłogowego nie sposób nie wspomnieć, że styropian do podłogówki nie jest jedynym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, choć bez wątpienia jest najczęściej wybieranym materiałem. Możemy jednak zdecydować się również na inne zabezpieczenie termiczne. Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć są płyty wykonane z pianki poliuretanowej. Materiał ten cechuje się bowiem najlepszym współczynnikiem przenikalności przy jednoczesnej niewielkiej grubości. Minusem tego rozwiązania jest jednak dość wysoka cena, jaką charakteryzuje się ten materiał. Kolejnym materiałem izolacyjnym, który warto wziąć pod uwagę jest polistyren ekstrudowany czyli tzw. styrodur. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest odporność na ściskanie i przeciążenia, które jak wiemy w przypadku podłóg są duże a spora część z nich trwała, ponieważ wynika z stałego umiejscowienia elementów wyposażenia domu.