Montaż domofonu i wideodomofonu: ile kosztuje?

Montaż domofonu i wideodomofonu: ile kosztuje?

Montaż domofonu uniemożliwi wejście na teren posesji albo do bloku nieproszonym gościom. Do instalacji systemu najlepiej jest wybrać sprawdzoną firmę, która bezpiecznie poprowadzi kable i prawidłowo zainstaluje urządzenie. Ile za to trzeba zapłacić?

Domofon czy wideodomofon – co wybrać?

Domofony już na stałe zagościmy w naszych domach. Poprawiają nasze bezpieczeństwo i ograniczają dostęp niechcianym gościom. To jak bardzo zaawansowany model wybierzemy, w dużej mirze zależy od tego, gdzie mieszkamy i jaki mamy już zamontowane systemy bezpieczeństwa.

W wielopiętrowym nowym bloku zwykle są już zamontowane proste wideodomofony. Dzięki nim łatwo zweryfikujemy, czy osoba, która chce wejść na klatkę, jest tą, za którą się podaje.

Większe możliwości, a raczej problem mają właściciele domów. Oni zwykle potrzebują kilku kaset z kamerami: przy furtce, bramie głównej, w korytarzu, salonie, a nawet kuchni. To oczywiście sprawia, że montaż wideodomofonu jest kosztowny. Jeśli nasz dom obejmuje monitoring, warto rozważyć zakup tańszego modelu bez kamery – dobry podgląd tego, co się dzieje na posesji albo przed nią mamy już przecież z monitoringu.

Jakie rodzaje domofonów są dostępne?

  • Domofon analogowy to najprostszy typ urządzenia. Składa się ze słuchawki, głośnika, mikrofonu oraz przycisku wywołującego połączenie. Jest prosty w obsłudze i tani.
  • Domofon analogowo-cyfrowy jest już bardziej rozbudowany. Umożliwia, oprócz podstawowych funkcji, wykorzystanie zamka szyfrowego albo czytnika kart.
  • Domofon cyfrowy dzięki zastosowaniu mikroprocesorów wyróżnia się wysoką jakością połączenia i możliwością personalizacji. Ustawić można np. czasu wejścia, długość dzwonienia albo rozmowy. W tego typu urządzeniach montuje się też kamery.
  Jak umilić sobie czas przy sprzątaniu?

Warto wspomnieć, że na rynku są dostępne modele bezprzewodowe z funkcją wi-fi, co sprawia, że wideodomofonem możesz sterować zdalnie za pomocą aplikacji na smartfona.

Montaż domofonu – jak się przygotować?

Przede wszystkim należy się zastanowić, w których miejscach mają zostać zainstalowane urządzenia. Należy też wymierzyć, jaką długość powinny mieć kable. Warto też sprawdzić, jak przebiega instalacja elektryczna w domu, by okablowanie domofonu nie spowodowało zakłóceń ani jej przerwania. Kable i monitor zewnętrzny powinny być dobrze zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu można zastosować specjalne listwy, a nad monitorem zainstalować osłonę.

Oczywiście montaż domofonu nie jest skomplikowany i można to zrobić samodzielnie, jednak najbezpieczniej jest wezwać elektryka, który sprawnie i bezpiecznie zainstaluje system. Specjalistów znajdziesz np. w serwisie Fixly.

Montaż domofonu – od czego zależy cena

Ceny montażu domofonu i wideodomofonu są uzależnione od:

  • rodzaju urządzenia – tańsze są klasyczne domofony, droższe są domofony z kamerą, albo bezprzewodowe, w przypadku wideodomofonów koszt zależy od jakości kamery, dźwięku oraz dodatkowych funkcji;
  • liczby punktów – np. tylko przy bramie głównej albo też przy garażu i furtce;
  • stopnia skomplikowania instalacji, w tym długość i sposób prowadzenia przewodów;
  • lokalizacji – im większe miasto, tym cena jest wyższa.

Cenę montażu dodatkowo podnoszą: montaż elektrozaczepu furtki, która umożliwia jej otwarcie po naciśnięciu przez domownika przycisku, samozamykacz furtki, podpięcie kasety zewnętrznej cyfrowej.

Zasadniczo na cały koszt się składają:

  • zakup samego urządzenia;
  • cena materiałów koniecznych do podłączenia sprzętu, np. kable;
  • robocizna.

Montaż domofonu – cena

Koszt instalacji domofonu analogowego wynosi średnio od 200 do 500 zł. Za podłączenie dodatkowego urządzenia np. czytnika kart albo kolejnego punktu np. w kuchni trzeba dopłacić ok. 100-150 zł.

  Czym są pompy ciepła? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Znacznie droższy jest montaż wideodomofonu cyfrowego. Średnio koszt jego instalacji wynosi ok. 700-1300 zł. Jeśli chcemy podłączyć dodatkowy monitor albo kasetę z kamerą, to do tej ceny musimy dodać od 150 do 300 zł za jeden punkt.