Kiedy i jak sadzić imbir? Poradnik jak zrobić to w domu i ogrodzie

Imbir lekarski uznawany jest za najstarszą roślinę hodowaną na świecie. Ma bardzo silnie zarysowane właściwości prozdrowotne, może funkcjonować jako naturalny antybiotyk, a do tego jego regularne spożywanie przeciwdziała pojawieniu się i rozwojowi wszystkich gatunków nowotworów. Ze względu na podobne właściwości często porównuje się go do czosnku. Czy znaliście do tej pory domowe metody na to, jak sadzić imbir? Jeśli nie – to czas najwyższy się z nimi zapoznać! Kiedy sadzić imbir, żeby był soczysty i stanowił solidne uzupełnienie naszej diety? Dodawać można go do wszelkiego rodzaju potraw przygotowywanych na bazie naturalnych składników. Z jego użyciem przygotowuje się także różne napary i syropy, które działają detoksacyjnie.

Kiedy sadzić imbir?

Imbir sadzimy na sam koniec zimy. Z pewnością przyda się szeroka doniczka o średnicy minimum 20 cm, a jeśli zależy nam na sporych zasobach domowego imbiru, zawsze można zastosować większą skrzynkę. W doniczkach i skrzynkach powinny znaleźć się otwory odpowiadające za odpływ nadmiaru wody oraz drenaż. Jeśli chodzi o glebę – świetnie sprawdzi się ta z neutralnym pH, można ją dodatkowo wymieszać z kermazytem oraz piaskiem o grubszych ziarenkach. Temperatura minimalna, sprzyjająca rośnięciu imbiru to około 22 – 25 stopni. Ustawiajmy doniczki i skrzynki w miejscach ciepłych, ale nie tak, by słońce grzało w nie bezpośrednio.

Jak sadzić imbir w ogrodzie?

Imbir do prawidłowego rozwoju potrzebuje bardzo dużo ciepła. Jeśli cały czas zastanawiacie się nad tym, jak sadzić imbir w ogrodzie i skrycie marzą Wam się grządki pełne tego niezwykle zdrowego surowca – musimy Was nieco rozczarować. Z uwagi na swoje specyficzne potrzeby imbiru nie da się wyhodować w typowej, polskiej ziemi ogrodowej. Proces wegetacji trwa nawet do dziesięciu miesięcy, a to wszystko komplikuje. Gdyby lato w Polsce trwało trochę dłużej, może dałoby się spróbować. W tej sytuacji pozostaje jedynie hodowanie imbiru w domu. Uprawa imbiru w gruncie wymaga wysokiej temperatury otoczenia, minimum 20 stopni. W krajach południowych, egzotycznych, nie ma z tym najmniejszego problemu. Nie ma sensu w Polsce sadzić imbir do gruntu, ale nie zaszkodzi od czasu do czasu wynieść z domu doniczki lub skrzynki z tą rośliną, gdy pogoda ku temu sprzyja. Pojemniki z rosnącym imbirem powinny być pozostawione w strefie półcienia, dzięki czemu uchronimy imbir przed nadmiernym słońcem, które może wywołać oparzenia rośliny.

  Jaka ziemia do anturium jest odpowiednia? Praktyczne porady

imbir w ogrodzie

Jak sadzić imbir w domu?

Imbir to roślina doskonale nadająca się do sadzenia w warunkach domowych, ponieważ potrzebuje dużo ciepła. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba go często podlewać, wręcz przeciwnie. Wody potrzebuje nie tylko korzeń, ale także liście, które należy często zraszać. Imbir dobrze się czuje w glebie wilgotnej, ale nie nadmiernie przemokniętej. Cierpi w ziemi suchej i pozbawionej wilgoci. W czerwcu oraz lipcu, w trosce o zdrowie rośliny, koniecznie trzeba zastosować nawóz w postaci biohumusu. W ciepłe i letnie dni imbir rosnąć może przy otwartym oknie przez cały dzień, można wynosić doniczki i skrzynki na zewnątrz. Bezpośredni kontakt ze słońcem jednak nie jest wskazany, o czym pisaliśmy już wyżej. Jak sadzić imbir w domu i obserwować rozwój pędów? Trzeba być przygotowanym na nadejście jesieni, wtedy liście zaczynają schnąć, a cała roślina staje się charakterystycznie żółta. W tym momencie poleca się przystopować z podlewaniem. Kłącza imbiru wykopujemy z ziemi i oczyszczamy.

posadzony imbir

Jak sadzić imbir w doniczce?

Wystarczy podstawowa wiedza oraz kilka kroków, aby zapoznać się z metodami jak sadzić imbir w doniczce. Robi się to na końcu zimy, w lutym lub marcu. Do posadzenia służyć powinno kłącze ekologicznie hodowane, najlepiej kupione w sklepie zielarskim. Imbir dostępny w sklepach i dyskontach ma sporo wypełniaczy w postaci substancji przeciwgrzybicznych, a także hormonów, które odpowiadają za przystopowanie wzrostu. Kłącza imbiru wykorzystywane jako sadzonki muszą być w pełni zdrowe, bez nadgnić oraz śladów stopniowego wysychania. Najlepiej wybierać kłącza odznaczające się dużą sprężystością i masywnością. Jak postępować przy sadzeniu imbiru w doniczce?

  • małe kłącza moczymy w letniej wodzie przez dobę
  • duże kłącze możemy podzielić na mniejsze cząstki w taki sposób, aby na jedną cząstkę przypadało jedno „zielone oczko”, które świadczy o dobrej kondycji fizycznej imbiru
  • po zamoczeniu imbir powinien schnąć przez około 2 dni, dzięki temu jego tkanki ponownie się zamkną
  • kłącze w doniczce kładzie się w pozycji poziomej, przykrywa ziemią na wysokość 2 cm, po czym podlewa
  • doniczkę można dodatkowo przykryć folią, co przyspieszy kiełkowanie
  • idealne miejsce dla doniczki – domowy parapet, tuż nad kaloryferem w kuchni
  Drewutnia z palet krok po kroku

Pierwsze pędy imbiru hodowanego w domowych warunkach zaczynają się pojawiać około po 5 tygodniach od zasadzenia. Wiele zależy od częstotliwości podlewania rośliny.

Jak się sadzi i wykorzystuje imbir?

Imbir, przez to, że posiada dość szerokie i długie, intensywnie zielone liście, z powodzeniem może na parapecie kuchennym pełnić rolę rośliny ozdobnej. Kłącze imbiru wykorzystywane jest na różne sposoby, najpopularniejsze to:

  • dodatek w postaci przyprawy do zup i sosów, a nawet deserów
  • jeden z głównych składników syropów na wszelkiego rodzaju przeziębienia, grypę, stosowany nie tylko w czasie leczenia, ale również profilaktycznie, lekarze polecają spożywać dużo imbiru zwłaszcza jesieni
  • dodatek do herbat, napojów alkoholowych i naparów

Jak sadzi się imbir? Podsumowanie

Smak imbiru jest bardzo charakterystyczny i intensywny. Ten, który wyhodujemy na własne potrzeby, będzie o wiele smaczniejszy i zdrowszy od swojego odpowiednika dostępnego w supermarketach. Etap zimowania imbiru nie przynosi żadnych problemów i niedogodności związanych z jego przechowywaniem. Po prostu do prawidłowego funkcjonowania zimą wystarczy temperatura około 9 stopni, bez podlewania. Kiedy znów nastąpi luty lub marzec, imbir ponownie przesadzamy do doniczki ze świeżym nawozem i cykl wzrastania zaczyna się od nowa.