Meble DIY - kilka ciekawych pomysłów zrób to sam!

Meble to jeden z podstawowych elementów wyposażenia naszych wnętrz. Od nich wiele zależy, ponieważ nie tylko spełniają funkcje użytkowe, ale też wprowadzają swego rodzaju klimat w naszym domu. Niemniej jednak to, co oferują nam sklepy meblowe, nie zawsze spełnia nasze oczekiwania.

Zazwyczaj idąc do salonu meblowego, spotykamy się z prostymi i tendencyjnymi liniami mebli. Proste struktury, gładkie kolory i wszystko wykonane w jeden deseń. Przy tym często łapiemy się na tym, że już coś takiego mamy we własnym domu i niekoniecznie to współgra z tym, co chcemy zaaranżować we własnym wnętrzu.

Każdy szuka czegoś indywidualnego i designerskiego, co sprawi, że nasze wnętrze będzie jedyne i niepowtarzalne oraz wprowadzi swoisty klimat w naszym domu. Zatem, zamiast szukać czegoś nietuzinkowego, zrób to sam i stwórz ciekawe kompozycje meblowe, którymi zaaranżujesz swoje wnętrze.

Decoupage, jako sposób na odmienienie wyglądu starych mebli

Decoupage to sztuka dekorowania polegająca na własnoręcznym malowaniu, oklejaniu oraz lakierowaniu przedmiotów we własnym domu. Dzięki niej ze starych i zniszczonych mebli zrobisz arcydzieła sztuki i nadasz nowego charakteru swojemu wnętrzu. Przy tym to świetna zabawa, która otwiera przed tobą pełne możliwości kreacji i tworzenia nowych stylizacji.

Tą metodą możemy dekorować zarówno drewno, płytę, ceramikę, plastic, metal, jak i szkło. Podstawą tej techniki dekoratorskiej są serwetki do Decoupage. To delikatne i kilkuwarstwowe materiały pokryte gotowymi wzorami, można je kupić już za 1 zł.

Zdobienia docoupage zazwyczaj kojarzą się z elementami florystycznymi, ale wśród szerokiego asortymentu możemy również spotkać wzory ludowe, geometryczne, morskie, orientalne, okolicznościowe, z postaciami z bajek, zwierzęce, podróżnicze i retro. Dzięki doborowi odpowiednich motywów możesz stworzyć wnętrze w swoim niepowtarzalnym stylu.

  Drzwi roletowe do garażu i firmy. Oto ich zalety!

Do wykonania dekoracji DIY w stylu decoupage potrzebujesz:

- serwetki dekoracyjne
- klej do decoupage
- pędzelki do nakładania kleju, wygładzania i lakieru
- lakier zabezpieczający.

Meble "zrób to sam" w stylu decoupage:

  1. Wytnij z serwetki ozdobny motyw i oddziel warstwę serwetki w taki sposób, aby została tylko warstwa z nadrukiem.
  2. Powierzchnię, na którą chcemy przykleić wzór, pokrywamy klejem. Przykładamy do tego miejsca serwetkę z motywem. Uważajmy przy tym, aby papier się nie skręcił i zniekształcił. Delikatnie wygładzamy powierzchnię dekoracji pędzelkiem od środka do zewnątrz, tak aby klej chwycił w każdym punkcie. Pozostawiamy do wyschnięcia.
  3. Wyschnięty element pokrywamy lakierem zabezpieczającym. Najlepiej 2-3 warstwy dla pewności. Pozostawiamy do wyschnięcia. I gotowe.

Meble z recyclingu, zrób to sam meble ogrodowe

Meble z recyclingu są piękne i niepowtarzalne, a przy okazji tworzą swoisty klimat. To też sposób na stworzenie własnego oryginalnego zestawu ogrodowego za niewielkie pieniądze.

Wystarczy, że poświęcisz nieco własnego czasu i z zużytych przedmiotów we własnym domu lub zdobytych materiałów stworzysz własne refugium na powietrzu. Ogród to miejsce, w którym odpoczywasz, relaksujesz się i chcesz odetchnąć świeżym powietrzem.

Dlatego podobnie jak twoje wnętrze powinno cechować się oryginalnością, przedstawiającą twoje własne preferencje. Zaletą takiego zestawu ogrodowego jest jego niski koszt, trwałość i dbałość o czystość naszego środowiska. To, co mogłoby się zmarnować i przyczynić się do zanieczyszczenia naszej planety, może zostać ponownie wykorzystane, a tym samym spełniać inne funkcje.

Ciekawe rozwiązania mebli ogrodowych DIY

Zestaw wypoczynkowy z beczki. Możesz użyć całą beczkę lub przeciąć ją na pół. W tym drugim wypadku warto zabrać ją do stolarza. Beczki zazwyczaj mają podpory, których celem jest utrzymanie ich zawartości. Takie konstrukcje mogą przydać się jeszcze do utrzymania konstrukcji stołu.

Zanim zaczniesz konstruować stół z beczki, to najpierw pomaluj ją na wybrany kolor lub tylko zabejcuj uszczelniaczem, lub lakierem ochronnym.

  Biały okap wyspowy

Następnie umieść dwa wsporniki i ustaw środek z beczki. Na takiej konstrukcji zamontuj gruby drewniany blat. Z odciętego kawałka beczki możesz zrobić siedzisko w postaci stołka. Beczka to też fajny pomysł na rustykalne donice ogrodowe.

Stare okna lub okiennice mogą posłużyć jako stoliki kawowe na werandzie, lub balkonie. Pamiętaj, aby dorobić do nich nogi, które utrzymają całą konstrukcję.

Meble z recyclingu z drewnianych palet transportowych, ich stosy walające się na śmietniku przyzakładowym to bogactwo inspiracji i pomysłów. Można z nich zrobić oryginalne rustykalne meble, począwszy od stolików i foteli ogrodowych po schody.

Stolik kawowy ogrodowy ze zużytych opon. Wystarczy dwie opony pomalować na ulubiony kolor i umieścić na nich taflę ze szkła. Guma pozwoli utrzymać szkło na miejscu. Natomiast zużyta wanna może posłużyć jako wygodny fotel ogrodowy.

Wystarczy ją odpowiednio wyciąć, a potem umyć. Kiedy już jest gotowa, to umieszczamy w niej np. stary materac i ze dwie poduszki, no i już można wygodnie pospać sobie na własnym tarasie.

To tylko niektóre pomysły, jakie można wykorzystać przy tworzeniu mebli z recyclingu. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni inwencji twórczej. Przy dobrym układzie wszystko, co znajdziemy na śmietniku rzeczy wielkogabarytowych, może być przydatne i stać się meblem, którego nie znajdziemy w żadnym salonie meblowym.