Jak pozbyć się kuny z domu? 5 skutecznych sposobów na kunę

Kuna domowa zwana również „kamionką” jest małym drapieżnym ssakiem z gatunku łasicowatych. Żyje około 10 lat, choć zdarzają się osobniki nawet 18-letnie. Występuje na terenie Europy, Ameryki i części Azji. Najbardziej odpowiada jej klimat umiarkowany, gdyż nie spotkamy jej w chłodniejszych częściach naszego kontynentu, takich jak Skandynawia, północna Rosja, czy Estonia. Nie występuje  również w Wielkiej Brytanii i na wyspach Morza Śródziemnego.

Zwierzę to może mieć barwę od ciemnobrązowej po odcienie szarości. Jej cechą charakterystyczną jest biały krawat rozpięty między podgardlem a klatką piersiową. Zdarzają się też osobniki nieposiadające tej specyficznej cechy. Pod względem wielkości kuna jest podobna do kota, ale ma bardziej smukłą posturę. Kamionka osiąga długość około 50 cm bez ogona.

Lubi miejsca  rzadko odwiedzane przez ludzi, na przykład: szopy, strychy, budynki gospodarcze lub ruiny. Kuna żywi się zarówno roślinami, jak i małymi zwierzętami, typu gryzonie, ptaki, jaja itp.

Po czym poznać, że kuna u nas gości?

Rozpoznanie kuny w domu (na poddaszu) lub w ogrodzie jest bardzo proste. Na poddaszu powinny nas zaniepokoić dziwne hałasy, jakby ktoś tam biegał. Ślady bytności kuny to też  poniszczona izolacja, przegryzione kable i odchody. W miejscu przebywania kuny znajdują się martwe gryzonie, ptaki  i inne drobne zwierzęta. Osobniki te swoje łupy przynoszą do kryjówki.

Kuna na poddaszu potrafi zrobić szkody w postaci dziur w przepierzeniu dachu.

W ogrodzie, czy na podwórku to zwierzę może nawet przegryzać przewody samochodowe.

Jak pozbyć się kuny z domu?

I tu sprawa nie jest prosta. Otóż wszelkiego rodzaju pułapki, wabiki i odstraszacze mogą nie zadziałać. Dlaczego ? Otóż kuna jest zwierzęciem mającym wrażliwy węch i nieufny charakter. Jeżeli w miejscu przebywania kuny coś nowego postawimy np. pułapkę, kuna będzie omijało to z daleka. Dlatego potrzeba tutaj czasu, aby się zwierzę oswoiło z danym obiektem.

  Kompresor olejowy czy bezolejowy - który wybrać?

Druga sprawa to węch. Jeżeli chcecie zwabić kunę jedzeniem do pułapki, to możecie się zdziwić. Kuna nie tknie  czegoś, co było w ludzkich rękach.  Od razu wyczuje zapach człowieka. Dlatego wykonując tego typu pułapki wabiące, postaraj się wabiki instalować w rękawiczkach gumowych.

Metodą na pozbycie się kuny jest jej wypłoszenie lub schwytanie i wywiezienie np. do lasu. Oto 5 metod jak tego dokonać.

Pułapka na kunę

Pułapka z zapadkami do schwytania kuny jest skuteczna  pod jednym warunkiem. Efektywność tzw. żywołapki (pułapki na kunę) wymaga czasu. Często ta metoda bywa nadaremna ze względu na nieprawidłowe jej zastosowanie. Pułapka z przysmakiem musi poleżeć parę dni, aż zwierzę przyzwyczaić się do jej zapachu. Zatem na początku pułapka staje się przedmiotem, do którego kuna musi się przyzwyczaić, zanim do niego wejdzie.  Dopiero jak wabik (jedzenie) zacznie znikać, wtedy możemy pułapkę odblokować (czyli zwolnić zapadkę, która zamknie się w momencie wejścia zwierzęcia). Przy tym należy uważać, aby nie pozostawić ludzkiego zapachu.

Pułapkę pozostawiamy tam, gdzie kuna pojawia się najczęściej, czyli przy ścianie domu, na elementach więźby dachowej lub na ziemi. Jeżeli nie wiemy, gdzie kuna się pojawia, to zorientujemy się po jej odchodach.

Odstraszacz dźwiękowy

Odstraszacz dźwiękowy może okazać się w pierwszej fazie dość skutecznym urządzeniem. Ale sama metoda nie jest dość trwała. Kuna potrafi przyzwyczaić się do tego dźwięku. Ponadto odstraszacz dźwiękowy nie jest zalecany, gdy w domu mamy zwierzęta domowe np. kota, czy psa, dla których te dźwięki również będą słyszalne.

Metoda na odstraszacze  jest dobra dla kun pojawiających się sporadycznie, ponieważ stały lokator po jakimś czasie przestanie reagować na ten dźwięk.  Urządzenia emitujące dźwięki o różnej częstotliwości można zamontować np. w samochodach, wtedy uchronimy nasz pojazd przed sabotażem ze strony kuny.

Sposób "na sierść"

Kuna nie lubi konfrontacji ze zwierzętami domowymi, czyli z kotem lub psem. Dlatego sierść kota czy psa może być dobrym odstraszaczem dla kuny. Należy sierść naszych domowych zwierząt umieścić w miejscach przebywania nieproszonego lokatora. Zabieg należy co jakiś czas powtarzać, ale nie za długo, ponieważ kuna przyzwyczai się do sierści i nie będzie ona już jej odstraszała.

  Projektant ogrodów: kto może dostać tę pracę?

Elektryczne pastuchy

Elektryczne pastuchy, czyli przewody o niskim napięciu stosowane są na polach i pastwiskach, aby odstraszyć od upraw lub zwierząt hodowlanych potencjalnych dzikich myśliwych, jak np. lisa. Ponadto to tez jest swego rodzaju bariera- płot na zwierzęta dzikie, jak i hodowlane.

Elektryczne pastucha również można zainstalować na kunę. Przewody ciągniemy wzdłuż okapów, zazwyczaj przy rynnach. Prąd o niskim napięciu skutecznie da do zrozumienia, że ten ssak jest nie mile widziany w naszym domu.

Preparaty zapachowe odstraszające kuny

Wrażliwy węch tego zwierzęcia można wykorzystać przeciwko niemu samemu. Na rynku są dostępne odpowiednie mieszanki preparatów zapachowych w płynie, które skutecznie odstraszają kuny, a przy okazji jeszcze inne gryzonie.

Efektywny między innymi  jest  zapach kostki toaletowej (do WC). WC kostka odstraszy kunę pod warunkiem, że zawiesimy ją lub zainstalujemy w rękawicach. Zwierzę nie może poczuć ludzkiego zapachu.

Wadą preparatów odstraszających jest potrzeba zmieniania ich zapachów. Kuna szybko się przyzwyczaja, nawet do bardzo nieprzyjemnych aromatów. A więc w jednym tygodniu kostka WC, a w drugim sierść psa itp.

Co zrobić jak kunę już złapiemy?

Kunę należy wywieźć najdalej jak to możliwe np. do lasu lub na łąkę. Przewożąc kunę samochodem np. w bagażniku, miejsce przewożenia zwierzęcia wyściel mocną folią, żeby zapach kuny nie wchłoną się w tapicerkę.

Kiedy już jej się pozbędziemy, należy uszczelnić wszystkie otwory i dziury, którymi to zwierzę się przedostawało do wnętrza budynku. Jeżeli tego nie zrobimy, to opuszczona siedziba zyska nowego lokatora.

Jak poznać, którędy kuna przedostaje się do naszego domu lub innego budynku?

Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób ten sprytny ssak dostaje się na nasze poddasze lub do spichlerza, to najlepiej obejść dom lub budynek spichlerza w poszukiwaniu śladów łap, zadrapań i odchodów. Jeżeli ślady są niejednoznaczne, to możemy wokół budynku rozsypać mokry piasek i posypać mąką np. podłogę strychu. Na drugi dzień powinny pojawić się ślady, prowadzące do miejsca wejścia.

  Jak urządzić domek letniskowy? Przedstawiamy garść inspiracji

Jak uniknąć problemów z kuną w przyszłości?

Dziury i otwory wentylacyjne i wszelkiego rodzaju szpary to zaproszenie dla kuny. Z tego też względu, aby ten szkodnik nie dostał się do budynku lub na poddasze naszego domu, należy wloty wentylacyjne na poddaszu lub pokrycia dachowe zabezpieczamy perforowanymi metalowymi taśmami albo   stalowymi kratkami.  Tego typu osłony również stosujemy wzdłuż szczeliny kalenicowej. Podbitkę dachową dobrze jest wykonać z drewna, a nie z plastiku.

Przed kunami również chroni ocieplenie na krokwiowe, układane na sztywnym poszyciu i izolowane papą. Poddasze jest wtedy dobrze izolowane i nic się nie przedostanie do środka.

Ciekawostką jest to, że kuny, jak i inne gryzonie nie lubią styropiany i płyt PIR. Za to nie pogardzą miękką wełną mineralną.