Jak znaleźć generalnego wykonawcę budownictwa kubaturowego?

Im większa inwestycja, tym większa odpowiedzialność za plac budowy i efekt robót. Jak znaleźć generalnego wykonawcę budownictwa kubaturowego, który udźwignie takie zadanie?

Czym wyróżnia się budownictwo kubaturowe?

Głównym parametrem, który brany jest pod uwagę w budownictwie kubaturowym, jest objętość. Duże objętościowo obiekty sportowe, hale czy centra handlowe to jednocześnie najtrudniejsze pod względem wykonania inwestycje. Sama pokaźna wielkość obiektu mieszkalnego czy handlowego wiąże się z dużym ryzykiem w związku z tym, że na co dzień w miejscu tym będzie przebywać jednorazowo kilkaset czy kilka tysięcy osób. To wymusza wyjątkową trwałość materiałów i użytych rozwiązań, które będą bardzo dynamicznie eksploatowane.

Dodatkowo budownictwo kubaturowe wiąże się z największymi trudnościami konstrukcyjnymi, związanymi np. z konstrukcją dachu nad obiektem o powierzchni kilku tys. mkw. Nie bez powodu za największych w historii mistrzów architektonicznych uznaje się budowniczych katedr, gdzie łączy się dużą kubaturę z zaawansowaną konstrukcją stropów, co do dziś stanowi wyzwanie dla inwestorów.

Co robi generalny wykonawca budownictwa kubaturowego?

Wszystko to sprawia, że generalny wykonawca budownictwa kubaturowego ma przed sobą poważne zadanie „spięcia” w jedno budowy wszystkich elementów, takich jak instalacje, wykończenie czy otoczenie obiektu. Przy tak dużej inwestycji można mówić o kilkudziesięciu różnych czynnikach, które muszą zostać odpowiednio rozplanowane w czasie i w przestrzeni. Każdy zna przykład źle przeprowadzonych inwestycji osiedlowych czy miejskich, gdzie najpierw wymieniana jest nawierzchnia i zieleń, a po kilku miesiącach planowana jest wymiana instalacji, przez co chodnik trzeba zdjąć, a rabaty zostają rozjechane przez ciężki sprzęt... Generalny wykonawca budownictwa kubaturowego ma zapobiec tego typu marnotrawieniu środków i czasu inwestora.

Wykonawca dopasowany do inwestycji

Jak widać, doświadczenie odgrywa dość dużą rolę, jeśli chodzi o generalne wykonawstwo budownictwa kubaturowego. Dopiero w działaniu ujawniają się wszystkie potencjalne pułapki związane z kolejnością prac. Już na placu budowy wiele rzeczy wygląda nieco inaczej, niż na etapie planów. Dlatego nic nie zastąpi doświadczenia generalnego wykonawcy. Przykładowo inżynierowie z firmy Erbud (erbud.pl) przyznają, że zapoznanie się na przestrzeni dziesiątek realizacji z pewnymi detalami pozwala im dziś realizować inwestycje bardziej zaawansowane technicznie. Wykonawca, który nie ma takiego doświadczenia, będzie planował działania z mniejszym rozmachem. Dlatego, szukając generalnego wykonawcy budownictwa kubaturowego, warto szukać firmy, która ma doświadczenie właśnie przy tego typu projektach i od dawna jest na rynku.

  Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać? Praktyczny poradnik

Zależnie od rodzaju inwestycji, znaczenie może mieć też to, czy generalny wykonawca ma doświadczenie w polskich realiach. Klimat, przepisy, relacje z pracownikami – wszystko to różni się w zależności od kraju. Dobrze, by generalny wykonawca budownictwa kubaturowego zdawał sobie z tego sprawę.

Więcej na temat budownictwa kubaturowego dowiesz się na stronie https://www.erbud.pl/budownictwo-kubaturowe