Dotacje na fotowoltaikę dla rolników - z czego skorzystać?

W obecnych czasach gospodarstwa rolne coraz bardziej się rozwijają i chętniej korzystają z automatycznych rozwiązań i nowoczesnych urządzeń. To powoduje wzrost zużycia prądu a co za tym idzie również kosztów. Nic więc dziwnego, że wielu rolników zastanawia się w jaki sposób je zmniejszyć. Jednym ze sposobów jest fotowoltaika czyli darmowa energia elektryczna pochodząca ze promieni słonecznych. Nie da się jednak ukryć, że zakup i montaż odpowiedniej instalacji jest dość kosztowna. Na szczęście, możemy korzystać z szeregu udogodnień i narzędzi finansowych, dzięki którym inwestycja ta nie będzie aż tak dużym obciążeniem. Poznajmy więc dotacje na fotowoltaikę dla rolników, z których można skorzystać.

Faktem jest, że nadchodzące miesiące a nawet lata będą dla gospodarstw rolniczych sporym wyzwaniem. Kryzys energetyczny wywołany rosyjską agresją na Ukrainę sprawił, że ceny energii rosną i nic nie wskazuje na to, by w nadchodzącym czasie miało to ulec zmianie. Wprost przeciwnie, prognozuje się, że ceny prądu nadal będą rosły. W takiej sytuacji fotowoltaika jest bardzo przyszłościową inwestycją. Niestety, jest również inwestycją dość kosztowną. Na szczęście, w naszym kraju już od kilku lat kładzie się mocny nacisk na to, by rozwijać odnawialne źródła energii, z których korzystać będą nie tylko osoby prywatne, przedsiębiorstwa ale również gospodarstwa rolne.

Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ rolnictwo jest tą gałęzią gospodarki, która produkuje sporo gazów cieplarnianych. Korzystanie z czystych źródeł energii jest więc nie tylko tańsze, ale również przyczynia się do zmniejszenia produkowanych zanieczyszczeń. Istnieje szereg możliwości uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników. Pieniądze na ten cel pochodzą zarówno z budżetu państwa, jak i ze środków unijnych. Mają one różną formę - od dotacji dla rolników na fotowoltaikę, poprzez możliwość odpisania poniesionych kosztów od podatku oraz otrzymanie pożyczki na atrakcyjnych, preferencyjnych warunkach. Część z dotacji dla rolników na fotowoltaikę ma charakter ogólnopolski, inne zaś są działaniami lokalnych samorządów.

  Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników - jakie wyróżniamy?

Istnieje kilka programów dofinansowania dla rolników. Fotowoltaika staje się bardziej dostępna dzięki programom takim jak:

  • PROW 2014-2020, który oferuje dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych na gospodarstwach rolnych. W ramach tego programu rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych, ale maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 300 000 zł.

Aby skorzystać z tego programu, rolnicy muszą spełniać szereg warunków, takich jak: posiadanie co najmniej 1 ha powierzchni zielonej lub 1 ha gruntów rolnych, posiadanie co najmniej 1 ha powierzchni użytków rolnych, posiadanie co najmniej 1 ha powierzchni ornych lub co najmniej 0,5 ha powierzchni ornych, a także posiadanie co najmniej 50% udziału w gospodarstwie rolnym.

Oprócz tego, rolnicy muszą również spełnić szereg wymagań technicznych dotyczących instalacji fotowoltaicznych, takich jak maksymalna moc zainstalowana, wysokość instalacji itp.

  • Agroenergia - to ogólnopolski program, w ramach którego możemy dotację. Jej wysokość uzależniona od mocy instalacji i wynosi od 13 do 20% kosztów, od 15.000 zł do 25.000 zł. Środki mogą zostać przeznaczone na zakup, budowę oraz odbiór instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 50 kW.
  • Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego to kolejna ogólnopolska forma wsparcia, które dostępne jest bezterminowo. Rolnicy mogą wykonać odpis od podatku rolnego, w wysokości maksymalnie 25% kosztów inwestycji, w ramach której mieszczą się urządzenia wykorzystujące na cele produkcji energię z OZE.
  • EKO – KLIMAT Woda, powietrze, ziemia - to pierwszy z lokalnych programów obejmujących województwo kujawsko-pomorskie. W jego ramach rolnicy mogą liczyć na pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych na zakup i budowę instalacji OZE.
  • Program Priorytetowy “OA – Ochrona Atmosfery” - to program dla województwa świętokrzyskiego, który również umożliwia zaciągnięcie pożyczki do 100 procent kosztów kwalifikowanych.

fotowolatika oszczednosc

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników a nowe programy

Nie da się ukryć, że osoby, które chcą wykorzystać dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne nie mogą skorzystać z wszystkich wymienionych wyżej programów. W przypadku niektórych z nich czas na składanie wniosków już minął, w przypadku innych wyczerpana została pula środków. I choć wciąż istnieje możliwość uzyskania dotacji dla rolników na fotowoltaikę wiele osób zastanawia się, czy pojawią się kolejne programy, które dadzą rolnikom nowe możliwości. Dobra wiadomość jest taka, że rozwiązania takie są planowane a nawet wdrażane.
Jednym z nowych programów dofinansowania dla rolników w zakresie fotowoltaiki jest program Energia Dla Wsi. Pierwsze wzmianki o nowym rozwiązaniu pojawiły się już w 2021 roku. Program ten ma na celu  uwzględnić wsparcie dla takich źródeł energii jak:

  • fotowoltaika,
  • elektrownie wodne,
  • elektrownie wiatrowe.
  Rekuperacja z klimatyzacją - czy to połączenie to dobry pomysł?

Nabór wniosków ruszyć miał w 2022 roku a skorzystać z pomocy mogą osoby prywatne, przedsiębiorstwa jak również osoby prowadzące działalność rolniczą. Rada Konsultacyjna Funduszu Modernizacyjnego w uchwale z dnia 16 lutego 2022 roku wyraziła pozytywne stanowisko wobec programu Energia dla Wsi. Jego szczegółowe założenia będziemy jednak znali w momencie gdy zostanie on zaakceptowany przez odpowiednie instytucje Unii Europejskiej. Wiele mówi się również o tym, że zakres działania projektu ma być znacznie szerszy niż w przypadku dotychczasowych form wsparcia. Program Energia Dla Wsi ma również zastąpić realizowany przez NFOŚiGW program Agroenergia.

Czy dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników jest opłacalne?

Wiemy już na jakie dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników jest dostępne oraz w jakiej formie. Czy jednak korzystanie z niego jest opłacalne? Czy warto decydować się na taką inwestycję? Przekonajmy się.

Nie da się ukryć, że nawet korzystając z dotacji gospodarstwo rolne musi liczyć się z tym, że inwestycja będzie oznaczała wydatki. Niemniej jednak, możliwość skorzystania z dofinansowania, niskooprocentowanej pożyczki, której nie musimy zwracać w całości czy nawet ulga podatkowa sprawiają, że wydatek nie jest aż tak duży a sama inwestycja zwróci się znacznie wcześniej niż gdybyśmy ponieśli całość kosztów. To jednak nie wszystko. Trzeba również wziąć pod uwagę zmianę dotyczącą sposobu rozliczania prosumentów, która sprawia, że gospodarstwa rolne nie będą już mogły korzystać z systemu upustów jak dotychczas. Ta zmiana sprawia, że czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne wydłuża się nawet o 50-80%. W obliczu tego faktu korzystanie z dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników, który może ten czas skrócić jest jak najbardziej opłacalne.

oszczednosc na fotowoltaice

Inne formy finansowania

Choć programów dofinansowania do fotowoltaiki jest dość spora nie każde gospodarstwo zdąży z nich skorzystać. Jak w takim przypadku możemy pomóc sobie sfinansować budowę instalacji? Jednym z rozwiązań jest ulga inwestycyjna. Ulga inwestycyjna dla rolników to forma ulgi podatkowej, która jest dostępna dla osób prowadzących działalność rolniczą. Ulga ta polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania dochodu lub straty z działalności rolniczej o kwotę poniesionych wydatków na inwestycje związane z rolnictwem. W jej ramach gospodarstwa rolne mogą liczyć na odliczenie od podatku maksymalnie 25% kosztów inwestycji.
Rozwiązaniem w kwestii finansowania instalacji fotowoltaicznych może być również oczywiście kredyt czy pożyczka bankowa. Obecnie niektóre z banków oferują kredyty specjalnie na ten cel, których oprocentowanie jest niższe niż w przypadku innych produktów finansowych po to, by zachęcić swoich klientów do inwestowania w czystą energię. Jak widać, możliwości wsparcia swojego pomysłu na instalację paneli fotowoltaicznych rolnicy mają naprawdę sporo. Warto to wykorzystać, by zmniejszyć koszty związane ze zużyciem prądu