Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę dla firm - z czego skorzystać?

Prowadzenie własnego biznesu nie należy do najłatwiejszych. Rosnące koszty energii sprawiają, że wielu właścicieli firm poszukuje alternatyw, które pomogą im obniżyć koszty. Wśród szczególnie dotkliwych wzrostów cen znajdują się opłaty za energię elektryczną. Nic więc dziwnego, że coraz większe zainteresowanie budzi fotowoltaika dla firm. Dotacje, które można otrzymać za instalację PV są dodatkową zachętą. Na co jednak mogą liczyć polscy przedsiębiorcy? Pora to sprawdzić.

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Możemy zauważyć je nie tylko na prywatnych posesjach, ale również coraz częściej w siedzibach firm. Już od pewnego czasu przestały być nowinką dla osób, którym zależy na dbałości o środowisko. Obecnie są realnym rozwiązaniem, które może zmniejszyć nasze wydatki na energię elektryczną. Dotyczy to nie tylko osób prywatnych, ale również firm.

Niestety, w dobie postępującego kryzysu firmy, które chciałyby korzystać z zalet fotowoltaiki często zawieszają swoje zamiary korzystania z nowych technologii w obawie o to, że koszt wykonania i montażu instalacji będzie zbyt wysoki. Jak się okazuje, niepotrzebnie. Firmy w naszym kraju mogą bowiem liczyć na dofinansowania i dotacje, dzięki którym koszty inwestycji nie będą tak obciążające.

Fotowoltaika - jakie dofinansowanie dla firm są obecnie dostępne?

Przedsiębiorcy, którzy chcą obnizżyć swoje koszta lub też zainwestować w czystą energię mają obecnie sporo możliwości. Istnieją bowiem liczne dotacje na fotowoltaikę dla firm. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z obecnie aktywnych programów, z których warto skorzystać.

Zacznijmy od możliwości, które pojawiają się w chwili gdy w wyszukiwarkę Google wpiszemy hasło: fotowoltaika dofinansowanie dla firm. Pokazuje nam się wówczas bardzo wiele programów i dofinansowań dla firm, z których możemy skorzystać. Wśród najbardziej atrakcyjnych wymienić możemy:

  • Program Energia Plus;
  • Program Nowa Energia.

Przyjrzyjmy się im teraz nieco bliżej i sprawdźmy jakie dają możliwości dofinansowania fotowoltaiki dla firm.

Energia Plus to program, który ma na celu umożliwienie firmom redukcji kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. W ramach programu przedsiębiorstwa mogą uzyskać dostęp do wsparcia technicznego i finansowego w zakresie modernizacji swoich systemów zużywających duże ilości energii, takich jak oświetlenie, systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Celem programu jest zwiększenie efektywności energetycznej firm, co pozwala im obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Program Energia Plus oferuje również szkolenia dla pracowników oraz doradztwo w zakresie wyboru najlepszych rozwiązań technologicznych i finansowych.

  Dom z cegły czy pustaka? Jaki materiał wybrać do budowy?

Program Energia Plus jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jest on skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją efektywność energetyczną poprzez modernizację swoich systemów i procesów.
Na co mogą liczyć przedsiębiorstwa w zakresie fotowoltaiki? Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch form wsparcia: bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych i zwrotnej pożyczki w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych. Co ważne, minimalna kwota inwestycji w tym programie to pół miliona złotych. Warto również wiedzieć co wchodzi w skład kosztów kwalifikowanych. Są to wydatki związane z przygotowaniem i zarządzaniem przedsięwzięciem oraz realizacja inwestycji. Firmy chętne na skorzystanie z tego rozwiązania muszą złożyć wniosek najpóźniej w 2023 roku zaś środki będą rozdysponowywane do roku 2025..

Drugim programem, z którego mogą skorzystać firmy jest program Nowa Energia. Jakie są jego założenia? Nowa Energia to program rządowy, którego celem jest zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej w Polsce. Program składa się z szeregu działań i inicjatyw, które mają na celu promowanie rozwoju sektora OZE (odnawialnych źródeł energii), poprawę efektywności energetycznej w budynkach i przemysłowych procesach produkcyjnych, a także rozwój infrastruktury do produkcji i przesyłu energii ze źródeł odnawialnych. Program Nowa Energia jest realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz inne resorty i instytucje rządowe zaangażowane w promowanie rozwoju OZE w Polsce. W ramach programu Nowa Energia prowadzone są m.in. działania związane z rozwojem fotowoltaiki, biomasy, geotermii, elektromobilności, a także inwestycje w modernizację sieci elektroenergetycznej i budowę nowych elektrowni wiatrowych.

W przypadku fotowoltaiki przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczkę na warunkach preferencyjnych lub rynkowych do 85% kosztów kwalifikowanych, możliwość otrzymania premii innowacyjnej do 20% kapitału wypłaconej pożyczki. Drugą możliwością jest uzyskanie dotację do 15% kapitału pożyczki. Przyjmowanie wniosków w 2022 roku już się skończyło, niemniej jednak program wciąż pozostaje otwarty. Umowy pożyczkowe możemy zawierać do końca 2024 roku zaś środki będą wypłacane do końca 2025 roku.

kobieta z dofinansowaniem na fotowoltaike

Czy będą nowe programy?

Wbrew pozorom, inwestycje związane z fotowoltaiką są dla firm nie tylko kosztowne, ale również czasochłonne. Tymczasem czas jaki mamy, żeby ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm stosunkowo niedługi. Nic więc dziwnego, że pojawiają się zapytania o to, czy będą nowe programy, z których korzystać będą mogli polscy przedsiębiorcy w przyszłości. Wszystko wskazuje, że tak właśnie będzie a środki na fotowoltaikę będziemy mogli pozyskać aż z trzech różnych źródeł.
Pierwszym z nich program FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Jest to program, który ma zastąpić Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Budżet jakim będzie dysponował jest pokaźny, ponieważ ma wynieśc aż 25 mld euro, czyli ok. 115 mld zł. Nie jest to jednak kwota, która przeznaczona jest wyłącznie dla przedsiębiorców. Beneficjentami mają być bowiem również osoby prywatne oraz firmy energetyczne. W ramach programu możliwe będzie otrzymanie dotacji lub korzystnej pożyczki.

  Rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Drugim źródłem, z jakiego można będzie pozyskać dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm ma być Fundusz Transformacji Energetycznej a jego budżet wynieść ma ok. 85 mld zł. Istnieje również szansa, że Polska pozyska środki europejskie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Musimy jednak mieć świadomość, że w tej kwestii wciąż trwają negocjacje z UE a polski rząd nie jest zbyt skory do wprowadzenia zmian niezbędnych do otrzymania tych pieniędzy.

Regionalne dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Mówiąc o fotowoltaice dla firm i dofinansowaniach nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniach, które proponowane są przez samorządy. Okazuje się bowiem, że działając lokalnie również możemy zaoszczędzić naprawdę sporo a jednocześnie cieszyć się darmową, ekologiczną energią. Wśród regionalnych programów, z których korzystać mogą również przedsiębiorcy wymienić należy:

  • Dotację Warszawską, czyli program, który stworzony jest nie tylko z myślą o osobach prywatnych, ale również przedsiębiorcach. W ramach tego wsparcia otrzymać możemy do 15000 zł, ale nie więcej niż 1500 zł za kilowatogodzinę. Dotacja Warszawska nie obejmuje już jednak montażu instalacji fotowoltaicznych ze względu na zbyt wielu chętnych.
  • Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach – pilotaż w gminie Pszczyna. To program, w ramach którego samorząd gminy Pszczyna pokrywa do 60% faktycznie poniesionych kosztów na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych.
  • Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa dolnośląskiego. W przypadku tego programu pilotażowego możemy liczyć na dofinansowanie fotowoltaiki do 30% faktycznie poniesionych kosztów.
  • Program Priorytetowy “OA – Ochrona Atmosfery” – woj. świętokrzyskie. W ramach tego programu przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych.

Warto wspomnieć również o tym, że lista programów, w których mogliśmy wziąć udział, a które niestety zostały już zakończone jest równie spora. Wśród akcji dofinansowania fotowoltaiki dla firm znalazły się programy takie jak: Program Bocian, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne, Program Inwestycje energooszczędne w MiŚP oraz pierwszy nabór w programie Energia Plus. Możliwości zdobycia środków na czyste źródła energii było więc naprawdę sporo. Nic jednak nie wskazuje na to, by w przyszłości miało ich zabraknąć. Zarówno rząd polski, jak i Unia Europejska mocno dążą do tego, by czysta energia miała jak największy udział nie tylko w gospodarstwach prywatnych ale również w przedsiębiorstwach.

  Rozbudowa domu - na czym polega i jak to zrobić zgodnie z prawem?

pieniadze na fotowoltaike

Inne formy finansowania

Mówiąc o dofinansowaniu na fotowoltaikę dla firm nie sposób nie wspomnieć o innych dostępnych rozwiązaniach. Wśród nich wymienić możemy między innymi odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku VAT. Obecnie VAT na fotowoltaikę dla klientów biznesowych wynosi 23%.

To jednak nie wszystko. Kolejną możliwością, którą mamy jest jednorazowa amortyzacja de minimis, którą przewiduje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych dalej, ustawy o PIT, art. 22k. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy z tego tytułu? Amortyzacja do 100 tysięcy złotych przysługuje każdemu podatnikowi PIT lub CIT dla fabrycznie nowych urządzeń. Na znacznie wyższą pomoc mogą liczyć nowi podatnicy oraz przedsiębiorcy, którzy posiadają status małego podatnika. W tym przypadku możemy liczyć na limit do 50 tys. euro, czyli ok. 220 tys. zł.

Podsumowując, jeśli jesteś właścicielem firmy i zależy ci na oszczędności oraz wprowadzeniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań fotowoltaika dla firm jest idealnym rozwiązaniem, Dotacje dla firm, z których możesz skorzystać sprawiają, że inwestycja ta nie obciąży znacząco firmowego budżetu. Jeśli więc planujesz oszczędności w swojej firmie jest to propozycja, której warto przyjrzeć się bliżej.